Art. 12. - Renty i inne świadczenia dla rolników przekazujących nieruchomości rolne na własność Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.3.15

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1974 r.
Art.  12.
1.
Rolnikowi, który przekazał na własność Państwa wszystkie nieruchomości (bez budynków lub z budynkami) i był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w uspołecznionym zakładzie pracy lub w warsztacie rzemieślniczym co najmniej 2 lata po przekazaniu tych nieruchomości, zalicza się okres pracy wykonywanej poprzednio w rolnictwie po ukończeniu 16 roku życia do okresu zatrudnienia wymaganego do przyznania renty na podstawie przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.
2.
Rolnikowi, o którym mowa w ust. 1, dolicza się do podstawy wymiaru renty z tytułu zatrudnienia kwotę miesięcznego świadczenia pieniężnego pobieranego w myśl art. 7 z tytułu przejęcia tej nieruchomości przez Państwo. Jeżeli jednak wysokość obliczonej w ten sposób renty byłaby niższa, niż wysokość renty obliczonej stosownie do przepisu art. 5, rentę z tytułu zatrudnienia ustala się w wysokości określonej w tym przepisie.
3.
Przepis ust. 1 i 2 nie ma zastosowania do rolników, o których mowa w art. 5, oraz do współwłaścicieli, których udział we współwłasności nieruchomości przekazanych na własność Państwa stanowi część ułamkową nie odpowiadającą co najmniej 5 ha gruntu. Nie dotyczy to przypadków, o których mowa w art. 10.
4.
Rolnik, który pobierał świadczenie pieniężne (art. 5 i 7) z tytułu przekazania nieruchomości na własność Państwa, traci prawo do tego świadczenia z chwilą przyznania mu renty z tytułu pracy.
5.
Rada Ministrów ustali uprawnienia rolnika w razie przekazania przez niego nieruchomości na własność Państwa po uzyskaniu prawa do renty z tytułu zatrudnienia.