Rejestracja statutów izb rzemieślniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.49.222

Akt utracił moc
Wersja od: 31 sierpnia 1983 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 9 sierpnia 1983 r.
w sprawie rejestracji statutów izb rzemieślniczych.

Na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1983 r. Nr 7, poz. 40) zarządza się, co następuje:
1.
Statut izby rzemieślniczej podlega zarejestrowaniu przez terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, właściwy dla siedziby izby rzemieślniczej, a w razie gdy izba rzemieślnicza obejmuje więcej niż jedno województwo - przez ten terenowy organ w porozumieniu ze wszystkimi zainteresowanymi terenowymi organami administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
2.
Wniosek o zarejestrowanie statutu składa zarząd izby rzemieślniczej, załączając trzy egzemplarze statutu wraz ze stwierdzeniem Centralnego Związku Rzemiosła jego zgodności z zasadami, jakim powinny odpowiadać statuty izb rzemieślniczych.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do zmian statutu izby rzemieślniczej.
4.
Zmiana statutu nie wywołuje skutków prawnych przed jej zarejestrowaniem.
1.
Terenowy organ, o którym mowa w § 1 ust. 1, wydaje decyzję o zarejestrowaniu statutu po stwierdzeniu, że statut jest zgodny z przepisami prawa.
2.
W razie stwierdzenia braków we wniosku lub statucie, terenowy organ, o którym mowa w § 1 ust. 1, zażąda ich uzupełnienia lub zmiany, wyznaczając w tym celu stosowny termin, po którego bezskutecznym upływie wyda decyzję o odmowie rejestracji.
3.
W razie stwierdzenia, że statut zawiera postanowienia sprzeczne z prawem, terenowy organ wymieniony w § 1 ust. 1 odmówi rejestracji statutu.
W sprawach wydawania decyzji o rejestracji lub odmowie rejestracji statutów stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
Decyzja o zarejestrowaniu statutu powinna być doręczona izbie rzemieślniczej i Centralnemu Związkowi Rzemiosła oraz właściwym terenowym organom administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
Rejestr statutów izb rzemieślniczych powinien zawierać:
1)
nazwę i siedzibę izby,
2)
podmiotowy i terytorialny zakres działania izby,
3)
imiona i nazwiska osób uprawnionych do reprezentowania izby,
4)
wzmiankę o złożeniu statutu i wprowadzanych do statutu zmianach,
5)
wzmiankę o treści decyzji o wpisie i skreśleniu z rejestru.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.