§ 3. - [Dodatkowe dokumenty dołączane do wniosku o rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy] - Rejestracja i oznaczanie pojazdów, wymagania dla tablic rejestracyjnych oraz wzory innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1847

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 lipca 2023 r.
§  3.  [Dodatkowe dokumenty dołączane do wniosku o rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy]
1. 
W przypadku zgłoszenia do:
1)
pierwszej rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pojazdu sprowadzonego z zagranicy do wniosku o rejestrację właściciel pojazdu dołącza odpowiednie dokumenty, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1-6a ustawy;
2)
powtórnej rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pojazdu sprowadzonego z zagranicy do wniosku o rejestrację właściciel pojazdu dołącza dokumenty, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1, 4 i 5 ustawy.
2. 
W przypadku, o którym mowa w art. 73 ust. 5 ustawy, do wniosku o rejestrację dotyczącego:
1)
pierwszej rejestracji pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej właściciel pojazdu dołącza odpowiednie dokumenty, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1-6a ustawy;
2)
powtórnej rejestracji pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej właściciel pojazdu dołącza dokumenty, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1, 4 i 5 ustawy.
3. 
Dokument, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 6 ustawy, może być przekazany organowi rejestrującemu przez organ celny w postaci elektronicznej - z systemu teleinformatycznego organu celnego, za pośrednictwem usługi sieciowej, do systemu teleinformatycznego rejestracji - w sposób zapewniający integralność, autentyczność i niezaprzeczalność przekazywanych danych w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2247), zwanego dalej "rozporządzeniem o Krajowych Ramach Interoperacyjności".
4. 
Dokument, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 6a ustawy, może być przekazany organowi rejestrującemu przez organ właściwy w sprawach akcyzy w postaci elektronicznej - z systemu teleinformatycznego organu właściwego w sprawach akcyzy, za pośrednictwem usługi sieciowej, do systemu teleinformatycznego rejestracji - w sposób zapewniający integralność, autentyczność i niezaprzeczalność przekazywanych danych w rozumieniu przepisów rozporządzenia o Krajowych Ramach Interoperacyjności.
5. 
W przypadku nieprzekazania przez organ celny organowi rejestrującemu dokumentu, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 6 ustawy, w postaci elektronicznej właściciel pojazdu dołącza ten dokument do wniosku o rejestrację.
6. 
W przypadku nieprzekazania przez organ właściwy w sprawach akcyzy organowi rejestrującemu dokumentu, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 6a ustawy, w postaci elektronicznej właściciel pojazdu dołącza ten dokument do wniosku o rejestrację.
7. 
W przypadku gdy dowód rejestracyjny, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 5 ustawy, składa się z części I i części II, do wniosku o rejestrację właściciel pojazdu dołącza obie części dowodu rejestracyjnego.
8. 
W przypadku gdy do wniosku o rejestrację pojazdu sprowadzonego z państwa członkowskiego wnioskujący o rejestrację pojazdu nie dołączył części II dowodu rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 7, w szczególności w przypadku jej utraty albo zniszczenia, organ rejestrujący uznaje część I dowodu rejestracyjnego za wystarczającą do zarejestrowania pojazdu po zwróceniu się do organu właściwego do rejestracji pojazdu w państwie członkowskim, w którym pojazd był zarejestrowany, i otrzymaniu z tego organu potwierdzenia w postaci papierowej albo elektronicznej, że pojazd był zarejestrowany w tym państwie i może być ponownie zarejestrowany w innym państwie członkowskim.
9. 
W przypadku zgłoszenia do rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pojazdu sprowadzonego z zagranicy i zgłoszenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego w stopniu powodującym jego nieczytelność przepisy art. 72 ust. 5 ustawy stosuje się odpowiednio.
10. 
W przypadku, o którym mowa w art. 72 ust. 5 ustawy, organ rejestrujący, zgodnie z § 2 ust. 10, może skierować do centralnego organu technicznego Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) zapytanie dotyczące utraconego dowodu rejestracyjnego. Zapytanie może być skierowane również w przypadku utraty części I tego dokumentu w celu sprawdzenia danych SIS.