Rejestracja i ostemplowanie obligacyj kolei Herby-Kielce.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.100.576

Akt utracił moc
Wersja od: 7 października 1926 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 11 września 1926 r.
o rejestracji i ostemplowaniu obligacyj kolei Herby-Kielce.

Na zasadzie § 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 grudnia 1924 r. o unormowaniu obiegu rosyjskich tytułów na okaziciela oraz tytułów, przenoszonych przez indos lub cesję (Dz. U. R. P. № 115 poz. 1031), zarządza się co następuje:
Podlegają rejestracji i ostemplowaniu obligacje kolei Herby-Kielce emitowane w roku 1909 w odcinkach po 100, 500, 1.000 i 5.000 rubli, zarówno niewylosowane, jak wylosowane, lecz niezrealizowane.
Przedmiotem zgłoszenia i przedłożenia winny być oryginalne obligacje. Jeśli obligacje uległy zaginięciu, winny być przedłożone zaświadczenia bądź o wdrożonem lub przeprowadzonem w Polsce postępowaniu amortyzacyjnem sądowem, bądź o postępowaniu zabezpieczającem w myśl rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 grudnia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 115 poz. 1032).
Rejestracja i ostemplowanie będą dokonane przez przymusowego zarządcą państwowego nad mieniem Towarzystwa kolei Herby-Kielce pod nadzorem mianowanego przez Ministra Skarbu komisarza państwowego.
Posiadacze obligacyj, wymienionych w § 1, winni złożyć je do dnia 1 grudnia 1926 r. zarządcy państwowemu z do ączeniem zgłoszenia na piśmie, które winno zawierać:
1)
imię i nazwisko, miejsce zamieszkania osoby rejestrującej,
2)
imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i przynależność państwową właściciela obligacyj w dniu 18 marca 1921 r. i w dniu 21 maja 1924 r.,
3)
wiadomość, czy, kiedy i gdzie obligacje zgłaszano już do rejestracji,
4)
dokładne wyszczególnienie rejestrowanych obligacyj z podaniem daty ich emisji, numerów, serji i wartości nominalnych oraz dnia płatności najdawniejszego niezrealizowanego kuponu od każdej obligacji.

Jednocześnie ze złożeniem podania winny być przedłożone dowody przynależności państwowej właścicieli rejestrowanych obligacyj w datach, wymienionych wyżej w punkcie 2. Prawo własności powyższych osób do rejestrowanych obligacyj również powinno być w sposób dostateczny uwiarogodnione.

Właścicielowi obligacyj będzie przysługiwało prawo uzupełnienia złożonych dowodów aż do upływu terminu wyznaczonego dla dokonania zgłoszeń do rejestracji,

Zarządca państwowy winien w terminie najdalej miesięcznym od chwili złożenia poszczególnych obligacyj zwrócić je właścicielowi z zaznaczeniem na obligacji o dokonanem zgłoszeniu i przedłożeniu jej do rejestracji.

W razie zgłoszenia niezupełnego lub wadliwego co do samej formy lub treści, którego braki nie zostały należycie uzupełnione przed upływem terminu, wyznaczonego dla dokonania zgłoszeń do rejestracji, zarządca państwowy odmówi zaznaczenia na obligacjach o dokonanem zgłoszeniu i przedłożeniu do rejestracji.

Zarządca państwowy będzie przeprowadzał rejestację i ostemplowanie obligacyj w porozumieniu z komisarzem państwowym, któremu przysługuje prawo wglądu w całokształt prowadzonej rejestracji i prawo decyzji w przypadku różnicy zdań między właścicielem obligacyj a zarządcą państwowym.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.