Rozdział 3 - Zarządy obwodowe Funduszu Bezrobocia. - Regulamin Zarządu Głównego i zarządów obwodowych Funduszu Bezrobocia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.22.166

Akt utracił moc
Wersja od: 17 marca 1934 r.

III.

Zarządy obwodowe Funduszu Bezrobocia.

§  23.
Zarząd obwodowy, jako miejscowy organ Funduszu Bezrobocia, kieruje akcją zabezpieczeniową na wypadek bezrobocia, oraz akcją pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego na obszarze obwodu.
§  24.
(1)
Czynności zarządu obwodowego polegają na uchwalaniu postanowień i składaniu wniosków do organów centralnych Funduszu Bezrobocia w zakresie ustalonym ustawą o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia i przepisami o pośrednictwie pracy i poradnictwie zawodowem. Wykonywanie powziętych uchwał zarząd obwodowy powierza przewodniczącemu.
(2)
W szczególności do zarządu obwodowego należy:
1)
ogólne kierownictwo i nadzór działalności obwodowego biura, biur pośrednictwa pracy, ewentualnie związków samorządowych i instytucyj prawa publicznego w granicach obwodu, w myśl ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia, przepisów o pośrednictwie pracy i poradnictwie zawodowem, rozporządzeń i instrukcyj ministerjalnych oraz instrukcyj i zarządzeń organów centralnych Funduszu Bezrobocia;
2)
inicjowanie środków, mających na celu regulowanie wszelkiego rodzaju pośrednictwa pracy na obszarze obwodu, oraz ustalanie metod współdziałania pomiędzy biurami pośrednictwa pracy, a zawodowemi organizacjami pracowników i pracodawców;
3)
przedstawianie Zarządowi Głównemu projektów preliminarza budżetowego zarządu obwodowego;
4)
czuwanie nad ogólnym stanem finansowym akcji zabezpieczeniowej na obszarze obwodu;
5)
przedstawianie wniosków do centralnych organów Funduszu Bezrobocia w sprawie stosowania ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia, oraz przepisów o pośrednictwie pracy i poradnictwie zawodowem;
6)
popularyzowanie działalności biur pośrednictwa pracy;
7)
zatwierdzanie sprawozdań obwodowego biura;
8)
opinjowanie odwołań bezrobotnych do obwodowych komisyj odwoławczych;
9)
powierzanie za zgodą Zarządu Głównego niektórych czynności w zakresie zabezpieczenia na wypadek bezrobocia i w zakresie pośrednictwa pracy - związkom samorządowym lub instytucjom prawno-publicznym, jako też odwoływanie w tym samym trybie udzielonych uprawnień.
§  25.
(1)
W skład zarządu obwodowego wchodzą:
1)
przewodniczący, mianowany przez Ministra Opieki Społecznej z pośród urzędników, pozostających na etacie Ministerstwa Opieki Społecznej;
2)
trzech przedstawicieli robotników;
3)
dwóch przedstawicieli pracodawców;
4)
dwóch przedstawicieli samorządu.
(2)
Przedstawicieli, wymienianych w pkt. 2, 3 i 4 ustępu 1, powołuje na okres trzechletni Zarząd Główny na wniosek przewodniczącego zarządu obwodowego. W tym celu, na dwa miesiące przed wygaśnięciem mandatów członków zarządu obwodowego, zwraca się przewodniczący tego zarządu do największych w Państwie zrzeszeń pracowniczych w rozumieniu art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia i do najliczniejszych w obwodzie zawodowych związków robotników, zatrudnionych w zakładach pracy, podlegających zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia, o przedstawienie określonej liczby kandydatów na członków zarządu obwodowego. Również w tym celu i w tym samym czasie zwraca się przewodniczący do większych organizacyj pracodawców, a w braku tych organizacyj - do właścicieli lub odpowiedzialnych zarządców największych w obwodzie zakładów pracy, podlegających obowiązkowi zabezpieczenia na wypadek bezrobocia, oraz do zainteresowanych związków samorządowych, stosownie do instrukcyj Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia.
(3)
Listy kandydatów, wraz z własnym wnioskiem, wskazującym osoby, które zdaniem przewodniczącego zarządu obwodowego należy mianować członkami zarządu obwodowego, przewodniczący odsyła do Zarządu Głównego na 6 tygodni przed wygaśnięciem mandatów dotychczasowych członków zarządu obwodowego.
§  26.
(1)
Do obowiązków przewodniczącego zarządu obwodowego należy:
1)
wykonywanie uchwał zarządu obwodowego, zwłaszcza zaś wykonywanie z ramienia zarządu obwodowego czynności, przewidzianych w § 24 ust. 1;
2)
zwoływanie zarządu obwodowego i przewodniczenie na jego posiedzeniach;
3)
wykonywanie uchwalonego przez Zarząd Główny budżetu;
4)
występowanie do Przewodniczącego Zarządu Głównego o rozwiązanie zarządu obwodowego w przypadku przewidzianym w § 29 ust. 1;
5)
kwestjonowanie uchwał zarządu obwodowego w przypadkach przewidzianych w § 30;
6)
reprezentowanie zarządu obwodowego na-zewnątrz i występowanie w jego imieniu przed wszelkiemi władzami i wobec osób trzecich;
7)
mianowanie, zwalnianie i zawieszanie w czynnościach personelu biur pośrednictwa pracy, obwodowego biura i jego oddziałów w ramach udzielonych przez przewodniczącego Zarządu Głównego pełnomocnictw, bądź zgłaszanie wniosków w tych sprawach do przewodniczącego Zarządu Głównego (§ 6 ust. 1 pkt. 7);
8)
nadzór służbowy nad urzędnikami i funkcjonarjuszami niższymi obwodowego biura i biur pośrednictwa pracy;
9)
podpisywanie aktów i pism, wysyłanych nazewnątrz;
10)
upoważnianie urzędników obwodowego biura i biur pośrednictwa pracy do podpisywania korespondencji;
11)
wydawanie w nagłych przypadkach, w porozumieniu z centralnemi organami Funduszu Bezrobocia, zarządzeń, wymagających w zasadzie uchwały zarządu obwodowego, z obowiązkiem przedstawienia ich do wiadomości zarządu obwodowego na najbliższem posiedzeniu;
12)
powoływanie i rozwiązywanie komisyj doradczych przy biurach pośrednictwa pracy.
(2)
Zastępcą przewodniczącego jest bądź kierownik obwodowego biura, bądź kierownik biura pośrednictwa pracy, według wyboru przewodniczącego. Wybór ten podlega zatwierdzeniu przewodniczącego Zarządu Głównego. Przewodniczącemu zarządu obwodowego przysługuje prawo upoważnienia do działania w jego imieniu kierownika obwodowego biura, kierowników oddziałów tego biura, oraz kierowników biur pośrednictwa pracy. W razie takiego przekazania kompetencji decyzje upoważnionych w tym zakresie osób mają moc decyzyj przewodniczącego, który ponosi za nie odpowiedzialność.
§  27.
(1)
Posiedzenia zarządu obwodowego są zwoływane w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na miesiąc.
(2)
Ponadto przewodniczący zwołuje posiedzenie Zarządu Obwodowego w razie uznanej przez siebie konieczności, na żądanie władzy nadzorczej, na pisemne żądanie co najmniej czterech członków zarządu obwodowego, na zlecenie centralnych organów Funduszu Bezrobocia oraz na żądanie Najwyższej Izby Kontroli bądź komisji rewizyjnej - w terminie dwutygodniowym od chwili zgłoszenia żądania.
(3)
Z przebiegu obrad zarządu obwodowego są sporządzane protokóły.
(4)
Odpis protokółu każdego posiedzenia zarządu obwodowego winien być niezwłocznie przesłany do Dyrekcji Funduszu Bezrobocia.
§  28.
(1)
Do ważności uchwał zarządu obwodowego konieczną jest obecność przynajmniej czterech członków, w tej liczbie przewodniczącego zarządu obwodowego lub jego zastępcy.
(2)
Uchwały zapadają zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu członków. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
(3)
Członek zarządu obwodowego ma prawo złożyć do protokółu uzasadnienie swego odrębnego zdania.
§  29.
(1)
Przewodniczący Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia władny jest z urzędu lub na wniosek przewodniczącego zarządu obwodowego rozwiązać zarząd obwodowy, jeżeli posiedzenia tego zarządu w okresie dwóch następujących po sobie miesięcy z powodu braku quorum nie dochodzą do skutku.
(2)
Po rozwiązaniu zarządu obwodowego Przewodniczący Zarządu Głównego upoważnia przewodniczącego zarządu obwodowego do przedstawienia nowych kandydatów na członków zarządu.
(3)
W tym przypadku do czasu powołania zarządu obwodowego w nowym składzie czynności jego spełnia przewodniczący zarządu obwodowego.
§  30.
(1)
W przypadku, gdy uchwała zarządu obwodowego jest sprzeczna z ustawą o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia lub wydanemi na jej podstawie rozporządzeniami bądź przepisami o pośrednictwie pracy i poradnictwie zawodowem albo instrukcjami i zarządzeniami centralnych organów Funduszu Bezrobocia, przewodniczący jest obowiązany zakwestjonować uchwałę i w razie niecofnięcia jej - wnieść przed upływem dwóch tygodni od chwili powzięcia tej uchwały umotywowany sprzeciw do Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia.
(2)
Sprzeciw przewodniczącego zarządu obwodowego powoduje zawieszenie uchwały aż do rozstrzygnięcia przez Zarząd Główny Funduszu Bezrobocia.
§  31.
Członek zarządu obwodowego traci mandat, jeżeli zarząd obwodowy zostanie rozwiązany przez Przewodniczącego Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia (§ 29 ust. 1).
§  32.
(1)
Członek zarządu obwodowego zostaje pozbawiony mandatu przez Zarząd Główny Funduszu Bezrobocia z urzędu lub na wniosek przewodniczącego zarządu obwodowego w razie:
1)
stwierdzonego nadużycia swego stanowiska dla celów osobistych;
2)
ograniczenia go na skutek prawomocnego orzeczenia sądowego w prawie rozporządzania swym majątkiem;
3)
trzykrotnej w ciągu roku nieobecności na posiedzeniach zarządu obwodowego, uznanej przez ten zarząd za nieusprawiedliwioną;
4)
gdy przestał być przedstawicielem organizacji, którą reprezentował w zarządzie obwodowym;
5)
stwierdzenia, że organizacja, którą w zarządzie obwodowym reprezentował nie odpowiada już warunkom, wymienionym w art. 17 ust. 3 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia.
(2)
W razie wszczęcia przeciwko członkowi zarządu obwodowego dochodzenia karnego o przestępstwo z chęci zysku lub o zbrodnię, Zarząd Główny Funduszu Bezrobocia może go zawiesić w czynnościach do czasu uprawomocnienia się wyroku lub umorzenia dochodzenia.
§  33.
W razie zrzeczenia się mandatu przez członka zarządu obwodowego, śmierci jego, utraty mandatu (§ 31) lub pozbawienia mandatu (§ 32), Zarząd Główny Funduszu Bezrobocia powołuje w zwykłym trybie na jego miejsce nowego członka na pozostały okres urzędowania.
§  34.
(1)
Przewodniczący zarządu obwodowego otrzymuje zryczałtowane odszkodowanie za czas poświęcony pracy w zarządzie obwodowym, w wysokości ustalonej przez Zarząd Główny Funduszu Bezrobocia i zatwierdzonej przez Ministra Opieki Społecznje.
(2)
Członkowie zarządu obwodowego za faktyczny udział w posiedzeniach zarządu obwodowego otrzymują wynagrodzenie w wysokości, ustalonej na wniosek Zarządu Głównego przez Ministra Opieki Społecznej.
(3)
W razie delegacji służbowej, członkowie zarządu obwodowego otrzymują zwrot kosztów podróży oraz diety według norm, ustalonych przez Zarząd Główny i zatwierdzonych przez Ministra Opieki Społecznej.
(4)
W innych przypadkach poza przewidzianemi w ustępach poprzednich, członkowie zarządu obwodowego mogą otrzymać odszkodowanie za czas poświęcony sprawom Funduszu Bezrobocia, w granicach ustalonych przez Ministra Opieki Społecznej na wniosek Zarządu Głównego.