Rozdział 1 - Zarząd Główny. - Regulamin Zarządu Głównego i zarządów obwodowych Funduszu Bezrobocia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.22.166

Akt utracił moc
Wersja od: 17 marca 1934 r.

I.

Zarząd Główny.

§  1.
(1)
Zarząd Główny sprawuje ogólne kierownictwo działalności Funduszu Bezrobocia.
(2)
Siedzibą Zarządu Głównego jest m. st. Warszawa.
(3)
Czynności Zarządu Głównego polegają na uchwalaniu postanowień i składaniu wniosków Ministrowi Opieki Społecznej w zakresie przewidzianym w ustawie o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia i w przepisach o pośrednictwie pracy i poradnictwie zawodowem.
(4)
W szczególności do właściwości Zarządu Głównego należy:
1)
ogólne kierownictwo akcją pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego na obszarze Państwa w myśl przepisów o pośrednictwie pracy i poradnictwie zawodowem oraz wydanych na ich podstawie zarządzeń i instrukcyj ministerjalnych, w szczególności - uchwalanie postanowień w sprawach organizowania biur pośrednictwa pracy oraz w sprawach powierzania instytucjom zastępczym czynności, związanych z pośrednictwem pracy; postanowienia te wymagają zatwierdzenia Ministra Opieki Społecznej;
2)
składanie wniosków Ministrowi Opieki Społecznej, przewidzianych art. art. 3, 9, 14, 19 i 33 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia;
3)
ustalanie trybu wewnętrznego działania Zarządu Głównego;
4)
ustalanie szczegółowej organizacji Funduszu Bezrobocia i zasad biurowości, oraz wydawanie przepisów rachunkowych, kasowych i budżetowych zgodnie z rozporządzeniem, przewidzianem w art. 10 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia i z rozporządzeniem niniejszem;
5)
uchwalanie przepisów służbowych, dyscyplinarnych i uposażeniowych; przepisy te wymagają zatwierdzenia Ministra Opieki Społecznej;
6)
zarządzanie majątkiem Funduszu Bezrobocia;
7)
uchwalanie preliminarzy budżetowych Funduszu Bezrobocia, przedstawianych przez Dyrekcję;
8)
zatwierdzanie bilansu rocznego oraz sprawozdań z działalności Funduszu Bezrobocia;
9)
rozpatrywanie wniosków zarządów obwodowych oraz rozstrzyganie sprzeciwów przewodniczących zarządów obwodowych, przewidzianych w § 30;
10)
powoływanie członków zarządów obwodowych i członków obwodowych komisyij odwoławczych;
11)
wyłanianie z pośród swych członków komisyj celem wykonywania poszczególnych czynności Zarządu Głównego, w szczególności zaś komisji wniosków kasacyjnych i komisji orzeczniczej;
12)
rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań i wniosków Dyrekcji Funduszu Bezrobocia.
§  2.
(1)
W skład Zarządu Głównego wchodzą:
1)
przewodniczący i jego zastępca, mianowani przez Ministra Opieki Społecznej;
2)
dwaj urzędnicy Ministerstwa Opieki Społecznej, wyznaczeni przez Ministra Opieki Społecznej;
3)
przedstawiciel Ministra Skarbu;
4)
sześciu przedstawicieli robotników;
5)
czterech przedstawicieli pracodawców;
6)
czterech przedstawicieli samorządów.
(2)
Przedstawicieli wymienionych w pkt. 4, 5 i 6 ustępu 1 powołuje na okres 3 lat Minister Opieki Społecznej. W tym celu Minister Opieki Społecznej wzywa na 2 miesiące przed wygaśnięciem mandatów członków Zarządu Głównego, największe w Państwie zrzeszenia pracowniczych związków zawodowych, centralne organizacje pracodawców oraz centralne organizacje związków samorządowych do przedstawienia określonej liczby kandydatów do Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia.
(3)
Na miesiąc przed wygaśnięciem mandatów członków Zarządu Głównego Minister Opieki Społecznej powołuje nowych członków Zarządu Głównego z pośród przedstawionych kandydatów.
§  3.
(1)
Posiedzenia Zarządu Głównego są zwoływane w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak, niż raz na miesiąc. Ponadto przewodniczący zwołuje posiedzenia Zarządu Głównego-w razie uznanej przez siebie konieczności, na żądanie władzy nadzorczej, na pisemne żądanie co najmniej czterech członków Zarządu Głównego, oraz na żądanie Najwyższej Izby Kontroli bądź komisji rewizyjnej - w terminie dwutygodniowym od chwili zgłoszenia żądania.
(2)
Z przebiegu obrad Zarządu Głównego sporządzane są protokóły.
§  4.
(1)
Do ważności uchwał Zarządu Głównego konieczna jest obecność przynajmniej 9 członków, w tej liczbie przewodniczącego Zarządu Głównego lub zastępcy przewodniczącego.
(2)
Uchwały zapadają zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu członków. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego posiedzenia.
(3)
Członek Zarządu Głównego ma prawo złożyć do protokółu uzasadnienie swego odrębnego zdania.
§  5.
(1)
Minister Opieki Społecznej rozwiązuje Zarząd Główny, jeżeli posiedzenia tego zarządu w okresie dwóch następujących po sobie miesięcy z powodu braku quorum nie dochodzą do skutku.
(2)
Po rozwiązaniu Zarządu Głównego Minister Opieki Społecznej wzywa organizacje, wymienione w § 2, do przedstawienia kandydatów na członków Zarządu Głównego. Do czasu utworzenia Zarządu Głównego w nowym składzie, czynności jego spełnia dotychczasowy przewodniczący Zarządu Głównego.
§  6.
(1)
Do zakresu działania przewodniczącego Zarządu Głównego należy:
1)
zwoływanie Zarządu Głównego i przewodniczenie na jego posiedzeniach;
2)
przedstawianie Zarządowi Głównemu wniosków, dotyczących funkcjonowania Funduszu Bezrobocia;
3)
reprezentowanie Funduszu Bezrobocia na zewnątrz i występowanie w imieniu Funduszu Bezrobocia przed wszelkiemi władzami i wobec osób trzecich;
4)
czuwanie nad wykonywaniem uchwał Zarządu Głównego;
5)
rozwiązywanie zarządów obwodowych w przypadku, przewidzianym w § 29 ust. 1;
6)
mianowanie urzędników do naczelników wydziału włącznie i niższych funkcjonarjuszów Funduszu Bezrobocia oraz przedstawianie Ministrowi Opieki Społecznej wniosków w sprawie mianowania dyrektora i wicedyrektora Funduszu Bezrobocia;
7)
upoważnianie dyrektora Funduszu Bezrobocia i przewodniczących zarządów obwodowych do przyjmowania i zwalniania personelu (§ 15 ust. 2 pkt. 7 i § 26 ust. 1 pkt. 7);
8)
podpisywanie wniosków do Ministra Opieki Społecznej, podpisywanie aktów i pism, wysyłanych nazewnątrz w sprawach zasadniczych uchwał Zarządu Głównego, podpisywanie nominacyj, na mocy uchwał Zarządu Głównego, członków: komisji wniosków kasacyjnych, komisji orzeczniczej, zarządów obwodowych i obwodowych komisyj odwoławczych, oraz podpisywanie wspólnie z dyrektorem aktów, dotyczących ważniejszych spraw finansowych;
9)
wydawanie w nagłych przypadkach zarządzeń, wymagających w zasadzie uchwały Zarządu Głównego, z obowiązkiem przedstawienia ich do wiadomości Zarządu Głównego na najbliższem posiedzeniu.
(2)
W przypadku, gdy uchwała Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia jest sprzeczna z ustawą o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia, lub wydanemi na jej podstawie rozporządzeniami, bądź przepisami o pośrednictwie pracy i poradnictwie zawodowem, przewodniczący jest obowiązany: zakwestjonować uchwałę i w razie niecofnięcia jej przez Zarząd Główny wnieść do Ministra Opieki Społecznej umotywowany sprzeciw przed upływem dwóch tygodni od chwili powzięcia tej uchwały.
(3)
Sprzeciw przewodniczącego powoduje zawieszenie uchwały aż do czasu rozstrzygnięcia go przez Ministra Opieki Społecznej, które powinno nastąpić w ciągu dwóch tygodni od dnia zgłoszenia sprzeciwu.
§  7.
Członek Zarządu Głównego traci mandat:
1)
jeżeli zostanie płatnym pracownikiem Funduszu Bezrobocia;
2)
jeżeli Zarząd Główny zostanie rozwiązany przez Ministra Opieki Społecznej.
§  8.
(1)
Członek Zarządu Głównego zostaje pozbawiony mandatu przez Ministra Opieki Społecznej z urzędu lub na wniosek przewodniczącego Zarządu Głównego:
1)
w razie stwierdzonego nadużycia swego stanowiska dla celów osobistych;
2)
jeżeli na skutek prawomocnego orzeczenia sądowego został ograniczony w prawie rozporządzenia swym majątkiem;
3)
w razie trzykrotnej w ciągu roku nieobecności na posiedzeniach Zarządu Głównego, uznanej przez ten Zarząd za nieusprawiedliwioną;
4)
jeżeli przestał być przedstawicielem organizacji, którą reprezentował w Zarządzie Głównym;
5)
w przypadku stwierdzenia, że organizacja, którą w Zarządzie Głównym, reprezentował, nie odpowiada już warunkom, wymienionym w art. 17 ust. 3 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia.
(2)
W razie wszczęcia przeciwko członkowi Zarządu Głównego dochodzenia karnego o przestępstwo z chęci zysku lub zbrodnię Minister Opieki Społecznej może go zawiesić w czynnościach do czasu uprawomocnienia się wyroku lub umorzenia dochodzenia.
§  9.
W razie zrzeczenia się mandatu przez członka Zarządu Głównego, śmierci jego, utraty mandatu (§ 7) lub pozbawienia mandatu (§ 8) Minister Opieki Społecznej powołuje w zwykłym trybie na jego miejsce nowego członka na pozostały okres urzędowania.
§  10.
(1)
Członkowie Zarządu Głównego otrzymują za faktyczny udział w posiedzeniach Zarządu Głównego lub komisyj Zarządu wynagrodzenie w wysokości, ustalonej na wniosek Zarządu Głównego przez Ministra Opieki Społecznej.
(2)
W razie delegacji poza m. st. Warszawę członkowie Zarządu Głównego otrzymują zwrot kosztów podróży i diety według norm, ustalonych przez Zarząd Główny i zatwierdzonych przez Ministra Opieki Społecznej.
(3)
W innych przypadkach, poza przewidzianemi w ustępach 1 i 2, członkowie Zarządu Głównego mogą otrzymać odszkodowanie za czas poświęcony sprawom Funduszu Bezrobocia, w granicach ustalonych przez Ministra Opieki Społecznej na wniosek Zarządu Głównego.
§  11.
(1)
Komisja wniosków kasacyjnych uchwala wnioski w sprawach kasowania orzeczeń obwodowych komisyj odwoławczych.
(2)
Komisja składa się z sześciu członków Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia; w tej liczbie powinien się znajdować jeden przedstawiciel samorządu, jeden - pracowników i jeden - pracodawców.
(3)
Członkowie komisiji wybierają z pośród siebie przewodniczącego i wiceprzewodniczącego.
(4)
Tryb urzędowania komisji ustala Zarząd Główny Funduszu Bezrobocia.
§  12.
(1)
Komisja orzecznicza rozpatruje:
1)
odwołania od decyzyj zarządów obwodowych o objęciu obowiązkiem zabezpieczenia na wypadek bezrobocia lub wyłączeniu z pod tego obowiązku zakładów pracy lub poszczególnych robotników, - oraz
2)
odwołania od decyzyj zarządów obwodowych w zakresie pośrednictwa pracy.
(2)
Komisja orzecznicza składa się z sześciu członków Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia; w tej liczbie powinien się znajdować jeden przedstawiciel samorządu, jeden - pracowników i jeden - pracodawców.
(3)
Członkowie komisji wybierają z pośród siebie przewodniczącego i wiceprzewodniczącego.
(4)
Tryb urzędowania komisji orzeczniczej wstała Zarząd Główny Funduszu Bezrobocia.