Rozdział 1 - Przepisy porządkowe - Regulamin wykonywania tymczasowego aresztowania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.31.167

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1995 r.

Rozdział  1

Przepisy porządkowe

§  1.
1. 1
Przy przyjęciu do aresztu śledczego tymczasowo aresztowany obowiązany jest podać dane osobowe i informacje o stanie zdrowia, a także informacje o ciążących na nim zobowiązaniach alimentacyjnych oraz poddać się wykonaniu zdjęcia dla celów identyfikacyjnych.
2.
Tymczasowo aresztowany obowiązany jest przekazać do depozytu dokumenty, pieniądze, przedmioty wartościowe i inne przedmioty, których posiadanie jest niedozwolone ze względu na bezpieczeństwo lub ustalony w areszcie śledczym porządek, oraz potwierdzić przekazanie własnoręcznym podpisem.
§  2.
1.
Tymczasowo aresztowanego przyjętego do aresztu śledczego umieszcza się w celi przejściowej dla poddania go badaniom lekarskim oraz zabiegom sanitarnym na okres niezbędny, nie dłużej jednak niż na 14 dni.
2. 2
Obowiązek umieszczenia w celi przejściowej nie dotyczy tymczasowo aresztowanych przetransportowanych z innych aresztów śledczych albo zakładów karnych, jeżeli byli już poddani badaniom i zabiegom, o których mowa w ust. 1.
§  3.
1.
Tymczasowo aresztowany ma obowiązek przestrzegania regulaminu oraz ustalonego w areszcie śledczym porządku.
2.
Tymczasowo aresztowanemu nie wolno uczestniczyć w grupach organizowanych bez zgody administracji aresztu śledczego, używać wyrazów albo zwrotów wulgarnych lub obelżywych, dokonywać niedozwolonych transakcji i zakładów oraz uprawiać gier hazardowych, spożywać alkoholu albo środków odurzających lub psychotropowych, dokonywać samouszkodzeń, wykonywać tatuaży i zezwalać na ich wykonywanie na sobie, jak również nakłaniać lub pomagać w dokonywaniu takich czynów, porozumiewać się z osobami postronnymi oraz osadzonymi w innej celi, a także samowolnie zmieniać stanowiska pracy, miejsca wykonywania zleconej czynności i miejsca wyznaczonego do spania.
3.
Tekst regulaminu oraz ustalonego w areszcie śledczym porządku powinien znajdować się w każdej celi.
§  4.
Tymczasowo aresztowany ma obowiązek wykonywania, wydanych w zakresie czynności służbowych, poleceń funkcjonariuszy i pracowników aresztu śledczego, w którym przebywa, a także osób kierujących pracą lub innymi wykonywanymi przez niego zajęciami.
§  5.
1.
W obecności osób, o których mowa w § 4, tymczasowo aresztowany pozostaje w pozycji stojącej. Osobom tym wchodzącym do celi tymczasowo aresztowany, a w celach wspólnych starszy celi, podaje swoje imię i nazwisko. Zasad tych nie stosuje się w czasie pracy, nauczania, zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych, korzystania z posługi religijnej i widzeń oraz spożywania posiłków i spoczynku przewidzianych w ustalonym w areszcie śledczym porządku oraz w szpitalach i w izbach chorych, a także gdy tymczasowo aresztowany zostanie od ich stosowania zwolniony.
2.
. 3 (skreślony).
3. 4
Zasady zachowania się tymczasowo aresztowanego, określone w ust. 1, obowiązują również wobec osób wizytujących areszt śledczy.
4.
. 5 (skreślony).
§  6. 6
Tymczasowo aresztowanych osadza się w celach wieloosobowych lub jednoosobowych.
§  7.
1.
Tymczasowo aresztowany ma obowiązek dbać o należyty stan i czystość pomieszczeń, w których przebywa, oraz o stan ich wyposażenia.
2. 7
W każdej celi wieloosobowej można wyznaczyć spośród tymczasowo aresztowanych starszego celi, za jego zgodą. Do obowiązku starszego celi należy dbanie o przestrzeganie przez tymczasowo aresztowanych ustalonego w areszcie śledczym porządku oraz obowiązków określonych w ust. 1, a także informowanie osób, o których mowa w § 4, o potrzebach bytowych i zdrowotnych tymczasowo aresztowanych.
§  8.
1.
Tymczasowo aresztowany ma prawo posiadać w celi dokumenty związane z postępowaniem, którego jest uczestnikiem.
2. 8
Tymczasowo aresztowany ma prawo posiadać w celi artykuły żywnościowe, środki higieny osobistej, przedmioty osobistego użytku, z wyjątkiem brzytwy, listy, fotografie, materiały piśmienne, osobiste notatki i zapiski oraz książki, prasę i gry świetlicowe dostarczone za pośrednictwem administracji aresztu śledczego, a za zezwoleniem naczelnika - również inne przedmioty, w tym także podnoszące estetykę pomieszczenia lub będące wyrazem kulturalnych zainteresowań i potrzeb tymczasowo aresztowanego. Tymczasowo aresztowany nie może posiadać środków łączności oraz urządzeń technicznych służących do rejestrowania i odtwarzania informacji.
3.
Naczelnik może na czas określony ograniczyć posiadanie przedmiotów wymienionych w ust. 2, jeżeli wymagają tego względy sanitarne, porządku lub bezpieczeństwa.
§  9. 9
 
1.
Tymczasowo aresztowany ma prawo, w sposób nie zakłócający spokoju i ustalonego w areszcie śledczym porządku, wykonywać praktyki religijne i posiadać przedmioty niezbędne do ich wykonywania, słuchać nabożeństw transmitowanych przez środki masowego przekazu oraz korzystać z posług religijnych udzielanych przez kapelana albo innego kanonicznie uprawnionego przedstawiciela kościoła lub wyznania.
2.
Tymczasowo aresztowany może uczestniczyć w nabożeństwach odprawianych w areszcie śledczym, jeżeli nie stoją temu na przeszkodzie względy zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego, chyba że organ, do którego dyspozycji pozostaje, zarządzi inaczej.
3.
Kapelan albo inny kanonicznie uprawniony przedstawiciel kościoła lub wyznania może odwiedzać tymczasowo aresztowanych w celach i innych pomieszczeniach.
4.
Działalność wyznaczonego kapelana albo innego kanonicznie uprawnionego przedstawiciela kościoła lub wyznania na terenie aresztu śledczego wymaga zgody naczelnika.
§  10.
1.
Tymczasowo aresztowany może korzystać z organizowanych w areszcie śledczym zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych, jeżeli organ, do którego dyspozycji pozostaje, nie sprzeciwia się temu.
2. 10
Tymczasowo aresztowany ma prawo wypożyczać z biblioteki aresztu śledczego książki, prasę i gry świetlicowe oraz zakupywać je z własnych środków pieniężnych.
3. 11
Tymczasowo aresztowany ma prawo korzystać z prasy dostarczanej przez administrację aresztu śledczego.
§  11. 12
 
1.
W razie potrzeby tymczasowo aresztowani podlegają przeszukaniu. Przeszukaniu podlega ich odzież, bielizna i obuwie, pomieszczenia, w których stale lub czasowo przebywają, a także rzeczy im dostarczane lub przekazywane przez nich innym osobom.
2.
Przeszukanie może być przeprowadzane w każdym czasie. W razie konieczności dopuszczalne jest uszkodzenie przeszukiwanych rzeczy niezbędnym zakresie.
3.
Przeszukanie tymczasowo aresztowanego oraz odzieży i bielizny na nim przeprowadza osoba tej samej płci.
4.
Znalezione w czasie przeszukania przedmioty, których posiadanie jest niedozwolone, podlegają zatrzymaniu, a notatki i zapiski, jeżeli ich treść zawiera znamiona przestępstwa, przekazaniu do prokuratora. Znalezione pieniądze, jeżeli nie ustalono ich właściciela, podlegają przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa.
§  12.
1.
W granicach określonych regulaminem naczelnik ustala porządek w areszcie śledczym, a w szczególności:
1)
czas i sposób przeprowadzania apelu porannego i wieczornego,
2)
czas przeznaczony na spoczynek, pracę, naukę, zajęcia własne i kulturalno-oświatowe i sportowe,
3)
czas i miejsce spożywania posiłków,
4)
zasady poruszania się po terenie aresztu,
5)
sposób odbywania spacerów,
6)
ilość i rodzaj posiadanych w celi przedmiotów oraz sposób ich przechowywania,
7) 13
dni, godziny przyjmowania tymczasowo aresztowanych przez osoby, o których mowa w § 4, oraz lekarza,
8)
terminy, miejsce i porządek przeprowadzania widzeń,
9)
terminy, miejsce i sposób dokonywania zakupów,
10) 14
terminy i miejsce odprawiania nabożeństw oraz korzystania z posług religijnych.
2. 15
Cele i inne pomieszczenia w areszcie śledczym, w których tymczasowo aresztowani przebywają lub pracują, są wizytowane przez naczelnika.
§  121. 16
1.
W razie korzystania przez tymczasowo aresztowanego z zezwolenia na opuszczenie aresztu śledczego bez asysty funkcjonariuszy Służby Więziennej na czas nie przekraczający 5 dni - w wypadkach losowych, ma on obowiązek bezzwłocznego zgłoszenia się do jednostki Policji właściwej terytorialnie dla miejsca jego przebywania w okresie korzystania z zezwolenia, w celu potwierdzenia miejsca pobytu.
2.
Tymczasowo aresztowany korzystający z zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, w każdym przypadku zmiany miejsca pobytu ma obowiązek bezzwłocznego zgłoszenia się do jednostki Policji właściwej terytorialnie dla miejsca jego przebywania w okresie korzystania z zezwolenia, w celu potwierdzenia miejsca pobytu.
3.
W uzasadnionych przypadkach naczelnik może zobowiązać tymczasowo aresztowanego do częstszego zgłaszania się do jednostki Policji.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.787) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
3 § 5 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
4 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
5 § 5 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
6 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.787) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
7 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.787) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
8 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.787) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
9 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.787) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
10 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.787) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
11 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.787) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
12 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.787) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
13 § 12 ust. 1 pkt 7 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) tiret pierwszy rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.787) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
14 § 12 ust. 1 pkt 10 dodany przez § 1 pkt 8 lit. a) tiret trzeci rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.787) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
15 § 12 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.787) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
16 § 121:

- dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 czerwca 1994 r. (Dz.U.94.72.321) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.787) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.