Rozdział 5 - Podstawowe środki oddziaływania resocjalizacyjnego - Regulamin wykonywania kary pozbawienia wolności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.31.166

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1995 r.

Rozdział  5

Podstawowe środki oddziaływania resocjalizacyjnego

1.

Zatrudnienie

§  40.
1.
Skazany zdolny do pracy obowiązany jest wykonywać pracę odpłatnie lub nieodpłatnie wskazane przez administrację zakładu karnego, chyba że od tego obowiązku jest zwolniony z mocy odrębnych przepisów.
2.
Przy kierowaniu skazanego do odpowiedniego rodzaju pracy uwzględnia się w szczególności stan zdrowia, wiek, płeć, pozostałą do odbycia część kary, względy porządku i bezpieczeństwa, a także w miarę możliwości kwalifikacje zawodowe i zainteresowania skazanego oraz potrzebę ułatwienia zdobycia zawodu. Zatrudnienie przy pracach szkodliwych dla zdrowia wymaga zgody skazanego.
3. 31
Skazany, na którym ciąży obowiązek alimentacyjny albo obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej pokrzywdzonemu przestępstwem przeciwko życiu lub zdrowiu, powinien być zatrudniony odpłatnie w pierwszej kolejności.
§  41.
Skazany powinien być przyuczony do wykonywania przydzielonej mu pracy, przeszkolony w zakresie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz obsługi maszyn i urządzeń, a także zapoznany z podstawowymi zasadami i normami pracy oraz zasadami wynagrodzenia za pracę.
§  42.
Skazany obowiązany jest pracować sumiennie i wydajnie, przestrzegać dyscypliny pracy, przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych, dbać o porządek w miejscu pracy, stan obsługiwanych maszyn i urządzeń oraz przestrzegać przepisów porządkowych i regulaminu pracy.
§  43. 32
(skreślony).
§  44. 33
Skazany otrzymuje, bez potrąceń na cele pomocy postpenitencjarnej i zapobiegania przestępczości oraz na rzecz budżetu państwa, dodatek za pracę uciążliwą, niebezpieczną lub szkodliwą dla zdrowia, nagrody regulaminowe i z funduszu mistrzowskiego, wynagrodzenie za racjonalizatorstwo i wynalazczość, należność za pracę wykonaną ponad określoną normę pracy lub normę czasu pracy.
§  45. 34
(skreślony).
§  46.
1.
Skazanemu wyróżniającemu się wzorową pracą, a w szczególności systematycznie przekraczającemu zadania produkcyjne i spełniającemu wymogi w zakresie jakości produkcji, należność za pracę przypadająca w wysokości przewidzianej w regulaminie może być podwyższona nie więcej niż o 20%.
2.
Podwyższenie należności, o której mowa w ust. 1, nie może spowodować otrzymania przez skazanego więcej niż 75% należności za pracę.
§  47.
1. 35
Skazanemu, na którym ciąży obowiązek alimentacyjny albo obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej pokrzywdzonemu przestępstwem przeciwko życiu lub zdrowiu, należność za pracę przypadająca mu w wysokości przewidzianej w regulaminie może być podwyższona do 75%, jeżeli posiadane przez niego środki pieniężne nie wystarczają na ich pokrycie. Podwyższoną część należności za pracę przekazuje się w całości osobie uprawnionej.
2. 36
(skreślony).
3. 37
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do skazanych, których dzieci przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych lub rodzinach zastępczych. Podwyższoną część należności za pracę przekazuje się w całości na konto wskazane przez właściwy organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego.
§  48.
1.
Jeżeli skazany nie może być zatrudniony z przyczyn od niego niezależnych i w związku z tym płacić zasądzonych alimentów lub udzielać rodzinie niezbędnej pomocy materialnej, naczelnik może w uzasadnionych wypadkach, przez okres nie przekraczający 3 kolejnych miesięcy, udzielać jego rodzinie zapomóg z funduszu przeznaczonego na pomoc postpenitencjarną i zapobieganie przestępczości.
2.
Kwota udzielonej zapomogi nie może jednorazowo przekraczać wysokości najniższego miesięcznego wynagrodzenia pracowników uspołecznionych zakładów pracy. Kwot przekazanych osobom uprawnionym nie zalicza się na poczet zasądzonych alimentów.
§  49. 38
Naczelnik zakładu karnego:
1)
podejmuje decyzje o skierowaniu oraz wycofaniu skazanych z zatrudnienia,
2)
określa system konwojowania skazanych zatrudnionych poza terenem zakładu karnego,
3)
ustala należność za pracę.
§  50.
Skazany w okresie przysługującego mu wypoczynku z tytułu pracy korzysta z następujących ulg:
1)
dodatkowego lub dłuższego widzenia,
2) 39
dodatkowego zakupu artykułów żywnościowych,
3)
pierwszeństwa w uczestniczeniu w zajęciach kulturalno-oświatowych,
4)
dłuższego spaceru lub zajęć sportowych, jeżeli warunki zakładu karnego na to pozwalają.

2.

Nauczanie

§  51.
1.
W zakładach karnych prowadzi się nauczanie skazanych, którzy nie mają podstawowego wykształcenia, zawodu lub pełnych kwalifikacji do jego wykonywania albo nie będą mogli wykonywać dotychczas posiadanego zawodu po odbyciu kary.
2. 40
W zakładach karnych organizuje się kształcenie zawodowe w zakresie szkoły średniej, połączone z praktyczną nauką zawodu, o kierunkach uwzględniających zainteresowania skazanych i zapotrzebowania rynku pracy, na zasadach przewidzianych dla dorosłych. Może być również organizowane kształcenie w zakresie szkoły średniej ogólnokształcącej.
§  52.
1.
Obowiązkowi nauczania w zakresie szkoły podstawowej oraz nauczania zawodu podlegają skazani, którzy nie ukończyli lat 50, a do odbycia kary pozostało im co najmniej 6 miesięcy.
2.
Naczelnik może zwolnić skazanego z obowiązku określonego w ust. 1 z powodu złego stanu zdrowia lub z innych ważnych przyczyn, jak również okresowo wyłączyć z nauczania, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa.
3.
Skazanych, którzy ukończyli lat 50, a nie mają wykształcenia podstawowego lub zawodu, obejmuje się nauczaniem na ich prośbę.
§  53.
1.
Nauczanie prowadzi się w czasie wolnym od pracy.
2.
Skazanemu uczącemu się, w zależności od rodzaju szkolenia, naczelnik może w uzasadnionych wypadkach skrócić czas pracy, nie więcej jednak niż o 6 godzin w tygodniu.
§  54.
Nauczanie jest nieodpłatne. Skazany ponosi koszty zakupów podręczników i przyborów szkolnych. Skazanemu nie posiadającemu środków pieniężnych udostępnia się nieodpłatnie niezbędne podręczniki i przybory szkolne.
§  55.
W zakładach karnych może być organizowane doskonalenie zawodowe. Koszty tego doskonalenia mogą w całości lub w części ponosić skazani.
§  56.
1. 41
Naczelnik może zezwolić skazanemu na kształcenie w trybie eksternistycznym lub zaocznym oraz na udział w konsultacjach i na zdawanie egzaminów poza obrębem zakładu karnego, jeżeli względy bezpieczeństwa nie stoją temu na przeszkodzie.
2. 42
Skazany, któremu udzielono zezwolenia wymienionego w ust. 1, ma prawo do urlopu szkoleniowego. W tym zakresie przepisy w sprawie podnoszenia kwalifikacji pracowników uspołecznionych zakładów pracy oraz świadczeń przysługujących tym pracownikom stosuje się odpowiednio.
§  57.
1.
Skazany otrzymuje świadectwo promocyjne, ukończenia szkoły lub zaświadczenie o ukończeniu kursu według wzorów ogólnie obowiązujących, bez zaznaczenia, że uzyskał je w czasie odbywania kary.
2.
Skazany zwolniony z zakładu karnego przed zakończeniem roku szkolnego lub kursu może składać w zakładzie egzaminy końcowe, a zwolniony przed okresem klasyfikowania otrzymuje zaświadczenie o uczęszczaniu do danej szkoły.

3.

Działalność kulturalno-oświatowa i zajęcia sportowe

§  58.
1.
W czasie wolnym od pracy i nauki w zakładach karnych prowadzi się dla skazanych zajęcia kulturalno-oświatowe i sportowe. Celem tych zajęć jest w szczególności kształtowanie postawy obywatelskiej, wpajanie zasad współżycia społecznego i przestrzegania porządku prawnego, upowszechnianie wiedzy i podnoszenie poziomu kulturalnego, wyzwalanie i rozwijanie inicjatywy, zdolności oraz zainteresowań skazanych w kierunku społecznie pożądanym, a także zachowanie i rozwój sił fizycznych.
2. 43
Zajęcia kulturalno-oświatowe polegają w szczególności na krzewieniu czytelnictwa książek i prasy, udostępnianiu programów telewizyjnych, audycji radiowych i własnych radiowęzła, wyświetlaniu filmów, przeprowadzaniu dyskusji, pogadanek i prelekcji, organizowaniu imprez artystycznych i okolicznościowych oraz powoływaniu zespołów zainteresowań.
3.
Uczestnictwo w zajęciach, o których mowa w ust. 1, jest obowiązkowe, jeżeli udział w nich nie jest uzależniony od opłat z własnych środków pieniężnych skazanych.
§  59.
Skazany ma prawo wypożyczać z biblioteki zakładu karnego książki i gry świetlicowe oraz korzystać z prasy dostarczanej przez administrację zakładu, instytucje oraz osoby najbliższe, a także zakupywać je z własnych środków pieniężnych.

4.

Zespoły i rzecznicy skazanych 44

§  60. 45
 
1.
W celu wyrabiania umiejętności społecznego działania w zakładach karnych mogą być tworzone zespoły skazanych.
2.
Tworząc zespoły, o których mowa w ust. 1, naczelnik określa cel i zakres ich działania.
3.
Zespołom, o których mowa w ust. 1, naczelnik może powierzyć w szczególności:
1)
współdziałanie z administracją zakładu karnego w utrzymywaniu właściwej atmosfery wychowawczej i rozwiązywaniu określonych problemów funkcjonowania tego zakładu,
2)
organizowanie zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych,
3)
organizowanie dokształcania i samokształcenia skazanych oraz samopomocy w nauce,
4)
inicjowanie tworzenia funduszu samopomocy skazanych oraz zarządzanie zgromadzonymi w nim środkami,
5)
organizowanie imprez i uroczystości szkolnych oraz zakładowych.
4.
Zespoły skazanych mogą składać prośby, skargi i wnioski z zakresu ich działania.
§  601. 46
 
1.
W zakładach karnych typu półotwartego i otwartego powoływani są rzecznicy skazanych.
2.
Naczelnik powołuje rzecznika wybranego przez ogół skazanych albo rzeczników wybranych przez skazanych z poszczególnych oddziałów lub pawilonów mieszkalnych.
3.
Rzecznikowi skazanych naczelnik powierza zadania opiniodawcze i konsultacyjne, a w szczególności:
1)
inicjowanie nowych form działalności zespołów skazanych,
2)
prezentowanie poglądów i wniosków skazanych na okresowych spotkaniach z naczelnikiem.

5.

Nagrody oraz kary dyscyplinarne

§  61.
Skazanemu, który wyróżnia się wzorową postawą, a zwłaszcza pilnością w pracy lub w nauce, może być przyznana nagroda. Przyznanie nagrody powinno zmierzać przede wszystkim do ugruntowania społecznie pożądanej postawy skazanego i pobudzenia jego aktywności w procesie resocjalizacji.
§  62.
1.
Nagrody są następujące:
1)
pochwała,
2)
zezwolenie na częstsze branie udziału w niektórych zajęciach kulturalno-oświatowych lub sportowych,
3)
zezwolenie na posiadanie innych przedmiotów niż określone w ustalonym w zakładzie karnym porządku,
4)
zezwolenie na częstsze dokonywanie zakupów,
5) 47
zezwolenie na widzenie w oddzielnym pomieszczeniu bez osoby dozorującej,
6)
zezwolenie na dodatkowe lub dłuższe widzenie,
7) 48
(skreślony),
8) 49
zezwolenie na widzenie bez osoby dozorującej,
9)
zezwolenie na odbywanie widzeń we własnej odzieży, bieliźnie i obuwiu,
10)
zezwolenie na przekazanie osobie najbliższej upominku,
11) 50
(skreślony),
12)
nagroda rzeczowa lub pieniężna,
13) 51
podwyższenie części należności za pracę przypadającej skazanemu, nie więcej niż o 25% i na okres nie przekraczający 3 miesięcy,
14) 52
zezwolenie na widzenie się bez dozoru z osobą najbliższą lub osobą godną zaufania poza terenem zakładu karnego na czas nie przekraczający 24 godzin,
15)
zezwolenie na opuszczenie zakładu karnego bez dozoru na czas nie przekraczający 5 dni.
2.
Z nagród, o których mowa w ust. 1 pkt 14 i 15, skazany korzysta we własnej odzieży, bieliźnie i obuwiu.
§  621. 53
 
1.
Z nagrody wymienionej w § 62 ust. 1 pkt 14 może skorzystać jedynie skazany wyróżniający się dobrym zachowaniem i postępami w resocjalizacji, po odbyciu co najmniej połowy tej części kary pozbawienia wolności, po której może być warunkowo przedterminowo zwolniony.
2.
Przyznanie nagród wymienionych w § 62 ust. 1 pkt 14 i 15 tymczasowo aresztowanemu mającemu obowiązki i prawa skazanego, odbywającego karę pozbawienia wolności, wymaga zgody organu, do którego dyspozycji pozostaje.
§  63.
1.
Nagrody przyznaje naczelnik z urzędu, na pisemny wniosek przełożonego skazanego lub zespołu skazanych.
2.
W wypadkach uzasadnionych względami wychowawczymi można przyznać jednorazowo więcej niż jedną nagrodę.
3.
Nagrody mogą być przyznawane indywidualnie lub zbiorowo, jednorazowo lub na czas określony. Nagrody przyznane na czas określony mogą być przez naczelnika cofnięte, jeżeli uległy zmianie podstawy ich przyznania.
§  631. 54
Przyznanie po raz pierwszy nagrody wymienionej w § 62 ust. 1 pkt 14 skazanemu odbywającemu karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym typu zamkniętego wymaga zgody sędziego penitencjarnego.
§  64. 55
 
1.
Decyzję o przyznaniu lub cofnięciu nagrody wydaje się na piśmie i podaje do wiadomości nagrodzonego, a gdy względy wychowawcze za tym przemawiają - również osobom najbliższym skazanego, skazanym i innym osobom.
2.
Skazanemu, który korzystając z nagród wymienionych w § 62 ust. 1 pkt 14 i 15 nadużył zaufania, nie udziela się tych nagród przez okres co najmniej 6 miesięcy.
§  65.
Za zawinione naruszenie nakazów i zakazów wynikających z regulaminu oraz ustalonego w zakładzie karnym lub w miejscu pracy porządku i dyscypliny, zwane dalej przekroczeniem, skazany podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej. Ukaranie dyscyplinarne powinno zmierzać do zapewnienia przestrzegania przez skazanego obowiązków, ustalonego porządku i dyscypliny oraz wdrażać go do poszanowania zasad współżycia społecznego.
§  66.
1.
Kary dyscyplinarne są następujące:
1)
nagana,
2)
pozbawienie wszystkich lub niektórych nie wykorzystanych przez skazanego nagród albo ulg, o których mowa w § 50,
3)
pozbawienie korzystania z udziału w niektórych zajęciach kulturalno-oświatowych lub sportowych, z wyjątkiem korzystania z książek i prasy, przez okres do 3 miesięcy,
4) 56
pozbawienie prawa otrzymania paczki żywnościowej przez okres do 3 miesięcy,
5)
udzielanie widzeń w sposób uniemożliwiający bezpośredni kontakt z osobą odwiedzającą i nie przy oddzielnym stoliku przez okres do 3 miesięcy,
6)
pozbawienie lub ograniczenie prawa dokonywania zakupów artykułów żywnościowych i wyrobów tytoniowych przez okres do 3 miesięcy,
7) 57
(skreślony),
8) 58
(skreślony),
9) 59
obniżenie części należności za pracę, przypadającej skazanemu, nie więcej niż o 25%, na okres nie przekraczający 3 miesięcy,
10)
pozbawienie lub ograniczenie widzeń na okres do 3 miesięcy,
11) 60
osadzenie w celi izolacyjnej na okres do 1 miesiąca,
12) 61
(skreślony).
2.
W czasie wykonywania kary dyscyplinarnej, określonej w ust. 1 pkt 10, naczelnik może w uzasadnionym wypadku zezwolić skazanemu na widzenie.
§  67. 62
(skreślony).
§  68. 63
Karę dyscyplinarną osadzenia w celi izolacyjnej można wymierzyć skazanemu, który popełnił przekroczenie naruszające w poważnym stopniu obowiązujący porządek i dyscyplinę, a uprzednio był kilkakrotnie karany dyscyplinarnie.
§  69.
1. 64
Kara dyscyplinarna określona w § 66 ust. 1 pkt 11 polega na osadzeniu skazanego pojedynczo, w wyznaczonej celi wyposażonej w dodatkowe urządzenia techniczno-ochronne w warunkach uniemożliwiających kontakt z innymi skazanymi oraz pozbawienia go możliwości:
1)
korzystania z widzeń i samoinkasujących aparatów telefonicznych,
2)
korzystania z udziału w zajęciach kulturalno-oświatowych i sportowych, z wyjątkiem korzystania z książek i prasy,
3)
zatrudnienia poza celą.
2. 65
Skazanemu odbywającemu karę dyscyplinarną osadzenia w celi izolacyjnej nie przysługuje ponadto prawo dokonywania zakupów artykułów żywnościowych i wyrobów tytoniowych, otrzymywania paczek żywnościowych oraz palenia tytoniu.
3. 66
W czasie odbywania kary, o której mowa w ust. 1 i 2, naczelnik może, w wypadkach uzasadnionych ważnymi względami rodzinnymi lub osobistymi, zezwolić skazanemu na widzenie.
§  70.
1.
Za jedno przekroczenie wymierza się tylko jedną karę dyscyplinarną. W wypadku gdy skazany popełni więcej przekroczeń, zanim został ukarany za którekolwiek z nich, wymierza się jedną karę dyscyplinarną odpowiednio surowszą. Jeżeli zasady stopniowania i indywidualizacji za tym przemawiają, a przekroczenie narusza w poważnym stopniu obowiązujący porządek i dyscyplinę, można wymierzyć dwie odpowiednio dobrane kary dyscyplinarne.
2.
Ponowne wymierzenie kary dyscyplinarnej nie może nastąpić w taki sposób, aby była ona bezpośrednim przedłużeniem odbywanej takiej samej kary, chyba że łączny okres trwania wymierzonych kar nie przekracza przewidzianej w regulaminie granicy czasu trwania tej kary.
3.
W wypadkach uzasadnionych względami wychowawczymi, zwłaszcza gdy skazany popełnił przekroczenie po raz pierwszy albo jeżeli nie naruszyło ono w poważnym stopniu ustalonego porządku lub dyscypliny, można odstąpić od ukarania dyscyplinarnego i poprzestać na zwróceniu skazanemu uwagi.
§  71.
1.
Naczelnik wymierza kary dyscyplinarne z urzędu lub na pisemny wniosek przełożonego skazanego.
2.
Przed wymierzeniem kary dyscyplinarnej wysłuchuje się wyjaśnień obwinionego skazanego i opinii wychowawcy, a jeżeli zachodzi potrzeba - również wyjaśnień składającego wniosek o ukaranie lub innych osób. Postępowanie może odbywać się w obecności innych skazanych, jeżeli przemawiają za tym względy wychowawcze.
3. 67
Przed wymierzeniem kary dyscyplinarnej wymienionej w § 66 ust. 1 pkt 11 zasięga się opinii lekarza lub psychologa.
§  72.
1.
Nie można wymierzyć kary dyscyplinarnej, jeżeli od dnia powzięcia przez przełożonego wiadomości o popełnieniu przekroczenia upłynęło 14 dni od dnia popełnienia przekroczenia 30 dni. Nie można rozpocząć wykonywania kary dyscyplinarnej po upływie 14 dni od jej wymierzenia.
2.
Terminy określone w ust. 1 nie biegną w okresie przebywania skazanego poza zakładem karnym bez zezwolenia albo leczenia związanego z samouszkodzeniem, a także w okresie odroczenia, zawieszenia lub przerwania wykonania kary dyscyplinarnej.
§  73.
Decyzję o ukaraniu zawierającą określenie przekroczenia, a także decyzję o anulowaniu ukarania oraz o darowaniu, odroczeniu, zamianie, zawieszeniu lub przerwaniu kary dyscyplinarnej, podejmuje się na piśmie i podaje do wiadomości skazanemu, a gdy względy wychowawcze za tym przemawiają - również osobom najbliższym skazanego, skazanym i innym osobom.
§  74.
1. 68
Wymierzoną karę dyscyplinarną wykonuje się niezwłocznie. Przed wykonaniem kary dyscyplinarnej określonej w § 66 ust. 1 pkt 11, jak również kar określonych w pkt 4 i 6 wymierzonych skazanemu, któremu ze względu na stan zdrowia zezwolono na dokonywanie dodatkowych zakupów artykułów żywnościowych lub korzystającemu z diety, zasięga się opinii lekarza.
2.
Jeżeli stan zdrowia skazanego uniemożliwia odbycie wymierzonej kary dyscyplinarnej w całości lub w części, wykonywanie jej należy odroczyć lub przerwać albo zamienić na taką karę dyscyplinarną, którą skazany może odbyć. Decyzję w tym względzie podejmuje naczelnik po zasięgnięciu opinii lekarza.
3. 69
W czasie wykonywania kary dyscyplinarnej określonej w § 66 ust. 1 pkt 11 lekarz powinien kontrolować stan zdrowia skazanego.
§  75.
1.
W wypadkach uzasadnionych względami wychowawczymi lub innymi ważnymi względami wymierzoną karę dyscyplinarną można darować lub zamienić na inną, mniej dolegliwą, albo jej wykonanie w całości lub w części zawiesić na okres od 1 do 3 miesięcy.
2.
Darowanie, zamianę lub zawieszenie kary dyscyplinarnej można uzależnić od spełnienia przez skazanego określonych warunków, uzasadnionych względami wychowawczymi.
3.
Jeżeli w okresie zawieszenia wykonania kary dyscyplinarnej skazany dopuścił się ponownie przekroczenia, zawieszona kara ulega wykonaniu, chyba że naczelnik postanowi inaczej. Po upływie okresu zawieszenia karę uważa się za wykonaną.
4.
Jeżeli zostały ujawnione nowe fakty lub dowody nie znane przedtem, wskazujące na to, iż ukarany jest niewinny, ukaranie dyscyplinarne podlega anulowaniu, a naczelnik podejmuje stosowną decyzję mającą na celu uchylenie jego skutków.
31 § 40 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
32 § 43 skreślony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
33 § 44 zmieniony przez § 1 pkt 21 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
34 § 45 skreślony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
35 § 47 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
36 § 47 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
37 § 47 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. c) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
38 § 49:

- zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.

39 § 50 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 23 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
40 § 51 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 24 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
41 § 56 ust. 1 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
42 § 56 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 9 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
43 § 58 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
44 Tytuł podrozdziału 4 w rozdziale 5 zmieniony przez § 1 pkt 26 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
45 § 60 zmieniony przez § 1 pkt 27 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
46 § 601 dodany przez § 1 pkt 28 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
47 § 62 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 29 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
48 § 62 ust. 1 pkt 7 skreślony przez § 1 pkt 29 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
49 § 62 ust. 1 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 29 lit. c) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
50 § 62 ust. 1 pkt 11 skreślony przez § 1 pkt 29 lit. d) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
51 § 62 ust. 1 pkt 13 zmieniony przez § 1 pkt 29 lit. e) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
52 § 62 ust. 1 pkt 14 zmieniony przez § 1 pkt 29 lit. f) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
53 § 621 dodany przez § 1 pkt 30 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r., przy czym wymóg odbycia przez skazanego co najmniej połowy tej części kary, po której może być warunkowo przedterminowo zwolniony, nie dotyczy tych skazanych, którzy przed ww. dniem korzystali z nagród wymienionych w § 62 ust. 1 pkt 14 (zob. § 2 ww. rozporządzenia).
54 § 631 dodany przez § 1 pkt 31 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
55 § 64 zmieniony przez § 1 pkt 32 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
56 § 66 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 33 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
57 § 66 ust. 1 pkt 7 skreślony przez § 1 pkt 33 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
58 § 66 ust. 1 pkt 8 skreślony przez § 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
59 § 66 ust. 1 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 33 lit. c) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.
60 § 66 ust. 1 pkt 11 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
61 § 66 ust. 1 pkt 12 skreślony przez § 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
62 § 67 skreślony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
63 § 68 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
64 § 69 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 34 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.

65 § 69 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
66 § 69 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. c) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
67 § 71 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.
68 § 74 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 35 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.153.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1995 r.

69 § 74 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. (Dz.U.91.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1991 r.