Rozdział 4 - Wykonywanie innych kar dyscyplinarnych oraz środków dyscyplinarnych - Regulamin wykonywania i odbywania kar i środków dyscyplinarnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.156.973

Akt utracił moc
Wersja od: 28 sierpnia 2008 r.

Rozdział  4

Wykonywanie innych kar dyscyplinarnych oraz środków dyscyplinarnych

§  39.
1.
W przypadku uprawomocnienia się orzeczenia o wymierzeniu kary odwołania z zajmowanego stanowiska służbowego, organ orzekający w tym postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji, jeżeli jest organem wojskowym uprawnionym do zwolnienia danego żołnierza ze stanowiska służbowego, w celu wykonania tego orzeczenia wydaje niezwłocznie decyzję o zwolnieniu żołnierza ukaranego tą karą z dotychczas zajmowanego stanowiska służbowego i wyznacza go na inne stanowisko służbowe lub przenosi do rezerwy kadrowej. Wyznaczenie na inne stanowisko służbowe oraz przeniesienie do rezerwy kadrowej odbywa się na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach.
2.
Jeżeli organ orzekający karę dyscyplinarną odwołania z zajmowanego stanowiska służbowego nie jest uprawniony do wydania decyzji, o której mowa w ust. 1, niezwłocznie przekazuje odpis prawomocnego orzeczenia o wymierzeniu tej kary właściwemu uprawnionemu organowi wojskowemu.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, właściwy uprawniony organ wojskowy, po wydaniu decyzji o zwolnieniu ukaranego żołnierza z dotychczas zajmowanego stanowiska służbowego, niezwłocznie przesyła odpis tej decyzji organowi orzekającemu w pierwszej instancji.
§  40.
1.
W przypadku uprawomocnienia się orzeczenia o wymierzeniu kary usunięcia z nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, organ orzekający w tym postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji, w celu wykonania tego orzeczenia, niezwłocznie wydaje rozkaz o zwolnieniu z nadterminowej zasadniczej służby wojskowej żołnierza ukaranego tą karą.
2.
W przypadku uprawomocnienia się orzeczenia o wymierzeniu kary usunięcia z czynnej służby wojskowej pełnionej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego, organ orzekający w tym postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji, w celu wykonania tego orzeczenia, niezwłocznie wydaje decyzję o zwolnieniu z czynnej służby wojskowej pełnionej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego żołnierza ukaranego tą karą.
3.
W przypadku uprawomocnienia się orzeczenia o wymierzeniu kary usunięcia z zawodowej służby wojskowej, organ orzekający w tym postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji, jeżeli jest organem wojskowym właściwym do wydania rozkazu personalnego stwierdzającego fakt zwolnienia danego żołnierza z zawodowej służby wojskowej, niezwłocznie wydaje taki rozkaz, na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach.
4.
Jeżeli organ orzekający karę dyscyplinarną usunięcia z zawodowej służby wojskowej nie jest właściwy do wydania rozkazu personalnego, o którym mowa w ust. 3, niezwłocznie przekazuje odpis prawomocnego orzeczenia o wymierzeniu tej kary właściwemu uprawnionemu organowi wojskowemu.
5.
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, właściwy uprawniony organ wojskowy, po wydaniu rozkazu personalnego o zwolnieniu ukaranego żołnierza z zawodowej służby wojskowej, niezwłocznie przesyła odpis tego rozkazu organowi orzekającemu w pierwszej instancji.
§  41.
1.
W wykonaniu prawomocnego orzeczenia o wymierzeniu kary pieniężnej przełożony dyscyplinarny, który orzekał w pierwszej instancji, przesyła niezwłocznie odpis orzeczenia oraz odpis zarządzenia wykonania tej kary organowi finansowemu uprawnionemu do dokonywania potrąceń z uposażenia żołnierza na podstawie odrębnych przepisów.
2.
W przypadku zarządzenia wykonania kary pieniężnej, której wykonanie zostało warunkowo zawieszone, przełożony dyscyplinarny, który orzekał w pierwszej instancji, przesyła niezwłocznie organowi finansowemu uprawnionemu, na podstawie odrębnych przepisów, do dokonywania potrąceń z uposażenia żołnierza, odpis prawomocnego orzeczenia o wymierzeniu kary pieniężnej oraz odpis prawomocnego zarządzenia wykonania kary warunkowo zawieszonej.
3.
Przełożony dyscyplinarny, orzekający w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji, który wydał orzeczenie o odroczeniu wykonania kary pieniężnej lub rozłożeniu jej na raty, przesyła niezwłocznie odpis tego orzeczenia i prawomocnego orzeczenia o wymierzeniu kary pieniężnej organowi finansowemu uprawnionemu do dokonywania potrąceń z uposażenia żołnierza na podstawie odrębnych przepisów.
§  42.
1.
Jeżeli obok kary dyscyplinarnej został zastosowany środek dyscyplinarny, przełożony dyscyplinarny lub organ wojskowy, który orzekał w pierwszej instancji, może wydać jedno zarządzenie albo odrębnie zarządzić wykonanie kary dyscyplinarnej lub środka dyscyplinarnego, uwzględniając w szczególności:
1)
organy uprawnione do wykonania kary dyscyplinarnej i środka dyscyplinarnego;
2)
termin, sposób i miejsce wykonania kary dyscyplinarnej i środka dyscyplinarnego, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Środek dyscyplinarny powinien być wykonany w pierwszej kolejności, chyba że przed wykonaniem i odbyciem kary dyscyplinarnej zaistniała przeszkoda uniemożliwiająca spełnienie obowiązku wynikającego z zastosowanego środka dyscyplinarnego zobowiązania do przeproszenia pokrzywdzonego, zobowiązania do naprawienia wyrządzonej szkody lub zobowiązania do wykonywania dodatkowych zadań służbowych.
3.
Przełożony dyscyplinarny, który prowadzi ewidencję ukarań żołnierza, przechowuje, od dnia uprawomocnienia się orzeczenia o ukaraniu do dnia zatarcia ukarania, odznakę i legitymację odznaki tytułu honorowego żołnierza, w stosunku do którego został zastosowany środek dyscyplinarny pozbawienia prawa noszenia odznaki tytułu honorowego.
§  43.
1.
Podanie informacji o ukaraniu do wiadomości innych osób polega na zamieszczeniu tej informacji w rozkazie dziennym, rozkazie lub decyzji, a następnie jej odczytaniu w czasie odprawy lub na zbiórce w obecności innych osób, w tym żołnierzy posiadających ten sam co ukarany stopień wojskowy albo wyższy. Informacja ta może być wykorzystana również w analizach lub ocenach dyscypliny wojskowej.
2.
Informacje o ukaraniu podawane do wiadomości innych osób obejmują:
1)
stopień wojskowy, imię i nazwisko ukaranego żołnierza;
2)
rodzaj popełnionego przewinienia dyscyplinarnego;
3)
rodzaj ukarania.