Rozdział 2 - Głosowanie. - Regulamin wyborczy, obowiązujący przy przeprowadzaniu wyborów członków sejmików wojewódzkich, przewodniczących sejmików wojewódzkich i członków wydziałów wojewódzkich oraz odnośnych zastępców w województwach: poznańskiem i pomorskiem.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.81.707

Akt utracił moc
Wersja od: 7 kwietnia 1938 r.

II.

Głosowanie.

§  5. 4
Prawo wybierania członkowie rady miejskiej względnie rady powiatowej wykonać mogą tylko osobiście.

Głosowanie odbywa się zapomocą kart do głosowania.

Karty do głosowania powinny być koloru białego.

§  6. 5
W przypadku wskazanym w ust. 1 § 4 każdemu wyborcy służy w terminie oznaczonym przez przewodniczącego na posiedzeniu, zwołanym dla przeprowadzenia wyborów, prawo zgłoszenia po jednym kandydacie na członka sejmiku i na zastępcę. Zgłoszenie to powinno zawierać imię i nazwisko kandydata. Do zgłoszenia powinno być dołączone podpisane przez kandydata oświadczenie, że zgadza się na zgłoszenie kandydatury i w razie wyboru - wybór przyjmie. Zgłoszenie nie odpowiadające tym wymogom jest nieważne.

W przypadku wymienionym w ustępie pierwszym głosujący umieszcza na karcie głosowania imię i nazwisko jednego kandydata.

W razie zgłoszenia tylko dwóch kandydatów głosowanie się nie odbywa, a zgłoszeni kandydaci są wybrani.

§  7.
W przypadku wskazanym w ust. 2 § 4 wolno każdemu wyborcy lub grupie wyborców zgłosić w terminie zgóry oznaczonym przez przewodniczącego na posiedzeniu, zwołanem dla przeprowadzenia wyborów, listę kandydatów.

Wpływające listy kandydatów oznacza przewodniczący numerami porządkowemi w kolejności ich składania.

Lista kandydatów powinna zawierać imiona i nazwiska co najmniej dwa razy tylu osób, ile wynosi liczba członków sejmiku wojewódzkiego, jaka ma być wybraną.

Do listy kandydatów do sejmiku wojewódzkiego powinno być dołączone oświadczenie, stwierdzone podpisem kandydatów, że zgadzają się na zgłoszenie kandydatury na danej liście i że ewentualny wybór na członka sejmiku wojewódzkiego przyjmą.

Listy nie odpowiadające tym wymogom są nieważne.

Jeżeli ten sam kandydat umieszczony jest na kilku listach, wówczas uważa się go za kandydata tej listy w której umieszczony jest na miejscu najwyższem, a w razie gdyby miejsca były równe, za kandydata tej listy która najpierw wpłynęła. Gdyby wskutek tego liczba kandydatów drugiej listy obniżyła się poniżej liczby wymaganej według ust. 3 niniejszego paragrafu, wyborcy którzy zgłosili odnośną listę, powinni ją uzupełnić przez zaproponowanie jeszcze na posiedzeniu wyborczem ale przed głosowaniem, nowego kandydata z dołączeniem wymaganego oświadczenia, w przeciwnym razie lista jest nieważna.

Przewodniczący ogłasza ważnie zgłoszone listy kandydatów, podając ich numery oraz imiona i nazwiska kandydatów, wpisanych na listy, poczem oznacza czas dla dokonania głosowania.

Głosujący umieszcza na karcie głosowania jedynie wyrażony słowami lub cyframi numer listy kandydatów, na którą oddaje głos. Znak pisarski, umieszczony obok słowa lub cyfry, nie powoduje nieważności karty do głosowania. Numer może być wybity mechanicznie lub pisany.

§  8.
W razie zgłoszenia tylko jednej ważnej listy, głosowanie nie odbywa się. W tym przypadku członkami sejmiku wojewódzkiego wybrani są kandydaci wymienieni na zgłoszonej liście w liczbie odpowiadającej liczbie członków sejmiku wojewódzkiego, jaka ma być wybraną, a zastępcami członków sejmiku wojewódzkiego wybrane są osoby wymienione na zgłoszonej liście na bezpośrednio dalszych miejscach po wybranych członkach sejmiku wojewódzkiego w liczbie odpowiadającej liczbie wybranych członków sejmiku wojewódzkiego.
§  9. 6
Członek rady miejskiej względnie rady powiatowej, któremu przewodniczący powierzył prowadzenie protokółu wyborczego, wywołuje wyborców do głosowania w abecadłowym porządku ich nazwisk. Wywołany wyborca wrzuca swoją kartę do głosowania w kopercie urzędownie ostemplowanej do przygotowanej w tym celu urny wyborczej, pod kontrolą przewodniczącego.

Wyborcy przybyli w toku głosowania już po odczytaniu ich nazwisk, mogą oddać karty do głosowania na końcu po wszystkich innych, ale jeszcze przed zamknięciem głosowania.

4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 31 marca 1938 r. (Dz.U.38.23.206) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 kwietnia 1938 r.
5 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 31 marca 1938 r. (Dz.U.38.23.206) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 kwietnia 1938 r.
6 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 31 marca 1938 r. (Dz.U.38.23.206) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 kwietnia 1938 r.