Rozdział 7 - Przygotowanie i kierownictwo wyborami zarządów w gminach wielkich. - Dzień wyborów. - Listy kandydatów. - Ogłoszenie wyniku wyborów. - Regulamin wyborczy dla wyboru organów zarządu w gminach wyznaniowych żydowskich na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem województw: poznańskiego, pomorskiego i śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.6.38

Akt utracił moc
Wersja od: 18 stycznia 1928 r.

VII.

Przygotowanie i kierownictwo wyborami zarządów w gminach wielkich. - Dzień wyborów. - Listy kandydatów. - Ogłoszenie wyniku wyborów.

§  64.
Przygotowanie i kierownictwo wyborami członków zarządu w gminie wielkiej należy do obowiązków zarządu gminy, w porozumieniu z komisją wyborczą z pięciu osób i tyluż zastępców, wyłonioną z pośród siebie przez nowowybraną radę. Komisja wybiera swego przewodniczącego.
§  65.
Wybory odbywają się na zasadzie proporcjonalności, z odpowiedniem zastosowaniem wyżej w tym względzie podanych przepisów.
§  66.
Wyborcami są członkowie nowoobranej rady danej gminy wielkiej.
§  67.
Komisja wyborcza ustala dzień i godziną wyborów i wzywa członków rady listownie, przynajmniej na pięć dni przed terminem wyborów, do przedłożenia w ciągu trzech dni, od daty wezwania, list kandydatów na członków zarządu gminy.
§  68.
Każda lista kandydatów winna być podpisana przynajmniej przez trzech członków rady i zawierać podwójną liczbę nazwisk (§ 3).
§  69.
Wyborcy wybierają członków zarządu bądź z pośród członków gminy, mających bierne prawo wyborcze, bądź że swego grona, wszakże na miejsce członka rady, wybranego do zarządu, wchodzi do rady zastępca z tejże listy, w kolejnym porządku.
§  70.
Komisja wyborcza zaprasza listownie członków rady na posiedzenie wyborne.
§  71.
Po dokonanych wyborach, komisja, ukończywszy swe czynności, doręcza akta wyborcze, po ich opieczętowaniu, zarządowi gminy wyznaniowej żydowskiej, który nazajutrz ogłasza wynik wyborów a zarazem podaje go do wiadomości miejscowej władzy nadzorczej nad gminą wyznaniową żydowską (§§ 55 i 61).