Rozdział 2 - Przygotowanie i kierownictwo wyborami zarządów w gminach mniejszych i rad w gminach wielkich. - Tworzenie komisyj wyborczych. - Sporządzanie list wyborców. - Deklaracja wyborców. - Obwieszczenia wyborcze. - Okręgi wyborcze. - Regulamin wyborczy dla wyboru organów zarządu w gminach wyznaniowych żydowskich na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem województw: poznańskiego, pomorskiego i śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.6.38

Akt utracił moc
Wersja od: 18 stycznia 1928 r.

II.

Przygotowanie i kierownictwo wyborami zarządów w gminach mniejszych i rad w gminach wielkich. - Tworzenie komisyj wyborczych. - Sporządzanie list wyborców. - Deklaracja wyborców. - Obwieszczenia wyborcze. - Okręgi wyborcze.

§  12.
Przynajmniej na dwa miesiące przed upływem kadencji czteroletniej zarządy gmin, zarówno w gminach mniejszych jak i wielkich, winny przystąpić do wyborów nowych zarządów, względnie rad i zarządów.
§  13.
Przygotowanie i kierownictwo wyborami, zarówno zarządów w gminach mniejszych jak i rad w gminach wielkich, należy do obowiązków zarządu gminy, który w tym celu tworzy specjalną komisją wyborczą (§ 14). O rozpoczęciu akcji wyborczej zarząd gminy niezwłocznie uwiadamia miejscową władzę nadzorczą nad gminą wyznaniową żydowską. Koszta wyborów ponosi odnośna gmina wyznaniowa żydowska.
§  14.
W gminach mniejszych komisja wyborcza składa się z trzech członków zarządu, przez tenże zarząd zwykłą większością głosów wybranych, oraz siedmiu członków i trzech zastępców, kooptowanych z pośród członków gminy, z uwzględnieniem istniejących w gminie a poważniejszych liczbowo ugrupowań lub stronnictw.

W gminach wielkich, dla wyboru rad gminnych, zarząd gminy wybiera do komisji z pośród siebie pięciu członków zarządu, kooptuje zaś jedenastu członków i pięciu zastępców, w sposób wyżej wymieniony.

Kooptowani członkowie i ich zastępcy winni posiadać w gminie czynne prawo wyborcze.

W miarą potrzeby, komisja wyborcza zaprasza, w odpowiedniej liczbie, członków gminy do pomocy przy poszczególnych pracach, związanych z akcją wyborczą, np. do układania list wyborczych, do asystowania i kontroli przy głosowaniu i t. p., szczególnie gdy w obrębie gminy jest więcej lokali wyborczych (§ 46).

§  15.
Jeżeli do składu gminy wyznaniowej żydowskiej wchodzi kilka terytorialnie odległych a bardziej przez członków gminy zaludnionych miejscowości, komisja wyborcza może zarządzić utworzenie w tej gminie dwóch lub więcej okręgów wyborczych. W razie utworzenia takich okręgów, każdy z nich winien posiadać własną komisją wyborczą, do której zarząd gminy może delegować swych członków.
§  16.
Komisja wyborcza nosi nazwę: "Komisja wyborcza gminy wyznaniowej żydowskiej w ........ dla wyboru zarządu gminy (lub dla wyboru rady i zarządu gminy)".
§  17.
Pierwsze posiedzenie komisji otwiera przewodniczący zarządu gminy, względnie jego zastępca, który zarządza wybór przewodniczącego komisji oraz jego zastępcy. Wybór następuje zwykłą większością głosów; w razie równości głosów, rozstrzyga los.

Dalsze posiedzenia komisji zwołuje jej przewodniczący lub jego zastępca.

Posiedzenia komisji odbywają się z reguły w lokalu zarządu gminy.

§  18.
Uchwały komisyj wyborczych zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.

Uchwały komisji winny być zaprotokołowana oraz podpisane przez przewodniczącego i przynajmniej dwóch jej członków.

Uchwały komisji wprowadza w czyn zarząd gminy, o ile uchwały te nie sprzeciwiają się przepisom regulaminu wyborczego. W razie sporu rozstrzyga miejscowa władza nadzorcza.

§  19.
Członek-zastępca komisji obejmuje swe funkcje tylko w razie zdekompletowania komisji, bądź przez zrzeczenie się mandatu, bądź z powodu choroby, śmierci lub t. p.
§  20.
Komisja wyborcza, zarówno w gminach mniejszych jak i wielkich, sporządza listy wyborcze drogą wpisywania na listę członków gminy, posiadających czynne prawo wyborcze, na zasadzie składanych przez nich deklaracyj, których treść w wypadkach budzących uzasadnioną wątpliwość może być poddana sprawdzeniu.

O fakcie unieważnienia deklaracji komisja zawiadamia w terminie (§ 25) pisemnie członka gminy, któremu przysługuje prawo wniesienia zażalenia do miejscowej władzy nadzorczej.

U dołu deklaracji, jako "uwaga" winny być podane warunki czynnego i biernego prawa wyborczego przytoczone w §§ 5 i 6 regulaminu wyborczego.

Wzór deklaracji dołącza się do niniejszego regulaminu.

Do składania deklaracji wyznacza się w gminach mniejszych dokładnie określony termin dwutygodniowy, w gminach wielkich czterotygodniowy.

§  21.
O miejscu oraz o terminie składania deklaracyj komisja winna zawczasu poczynić odpowiednie ogłoszenia z wezwaniem ludności do ich składania.

Zarówno obwieszczenia o składaniu deklaracyj, jak i wszelkie inne obwieszczenia wyborcze, winny być czynione przez wywieszenie ogłoszeń w lokalu zarządu gminy i synagogach gminnych, bądź tej drogą plakatów ulicznych i ogłoszeń w miejscowym organa urzędowym oraz co najmniej w jednam z miejscowych pism-w zależności od miejscowych warunków oraz liczby ludności żydowskiej w gminie.

Na listę wyborców mogą też być wpisani, bez zgłaszania deklaracyj, ci członkowie gminy, posiadający w gminie czynne prawo wyborcze, którzy objęci są ostatnio ułożoną listą składek gminnych.

Lista wyborców winna zawierać imiona i nazwiska wyborców, ułożone w porządku abecadłowym, podług nazwisk, wiek i zatrudnienie.

§  22.
W razie utworzenia w danej gminie kilku okręgów wyborczych (§ 15), listy wyborcze winny być sporządzane oddzielnie dla każdego okręgu.