Rozdział 1 - Władzą nadzorcza nad wyborami. - Liczebny skład zarządów gmin (w gminach mniejszych) oraz rad i zarządów (w gminach wielkich). - Czynne i bierne prawo wyborcze. - Utrata praw wyborczych w czasie trwania kadencji. - Długość kadencji. - Spełnianie mandatów członków zarządu przez członków rad gminnych. - Równoczesne spełnianie mandatów przez osoby spokrewnione i spowinowacone. - Regulamin wyborczy dla wyboru organów zarządu w gminach wyznaniowych żydowskich na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem województw: poznańskiego, pomorskiego i śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.6.38

Akt utracił moc
Wersja od: 18 stycznia 1928 r.

I.

Władzą nadzorcza nad wyborami. - Liczebny skład zarządów gmin (w gminach mniejszych) oraz rad i zarządów (w gminach wielkich). - Czynne i bierne prawo wyborcze. - Utrata praw wyborczych w czasie trwania kadencji. - Długość kadencji. - Spełnianie mandatów członków zarządu przez członków rad gminnych. - Równoczesne spełnianie mandatów przez osoby spokrewnione i spowinowacone.

§  1.
Zwierzchni nadzór nad czynnościami wyborczemi do wszystkich organów zarządu w gminach wyznaniowych żydowskich sprawuje Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Miejscową władzą nadzorczą nad czynnościami wyborczemi w gminach wyznaniowych żydowskich jest powiatowa władza administracji ogólnej, władzą nadzorczą II instancji jest wojewoda.

W gminie wyznaniowej żydowskiej w Warszawie nadzór nad czynnościami wyborczemi sprawuje komisarz wyborczy, mianowany przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

§  2.
Mniejsze gminy wyznaniowe żydowskie wybierają na lat cztery zarząd z ośmiu członków i tyluż zastępców.
§  3.
Wielkie gminy wyznaniowa żydowskie wybierają na lat cztery radę gminy wyznaniowej oraz zarząd (w podwójnej liczbie).

Liczebny skład rady oraz zarządu dla poszczególnych gmin wielkich określony będzie w rozporządzeniach Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego o dokonaniu wyborów organów zarządzających w gminach wyznaniowych żydowskich, względnie w rozporządzeniach, które w sprawie zorganizowania się gmin wyznaniowych żydowskich jako gminy wielkie, według art. 14-23 wyżej wymienionych przepisów o organizacji gmin wyznaniowych żydowskich, zostaną w przyszłości wydane.

§  4.
Wybory są powszechne, równe, tajne, bez pośrednie i proporcjonalne.
§  5.
Czynne prawo wyborcze jest zależne od następujących warunków:
a)
wyznanie żydowskie;
b)
wiek 25 lat skończonych;
c)
płeć męska;
d)
zamieszkanie w obrębie gminy żydowskiej bez przerwy przynajmniej rok jeden.

Prawo wyborcze ulega zawieszeniu na czas postępowania upadłościowego, utraty praw obywatelskich, ubezwłasnowolnienia, kary więziennej i korzystania z dobroczynności publicznej.

§  6.
Bierne prawo wyborcze jest zależne od następujących warunków:
a)
obywatelstwo polskie;
b)
posiadanie czynnego prawa wyborczego;
c)
wiek 30 lat skończonych;
d)
nieskazitelność obywatelska.
§  7.
Wyłączeni od kandydowania w danej gminie wyznaniowej żydowskiej są wszyscy jej płatni funkcjonarjusze, a więc urzędowi rabini gmin (wchodzący do zarządów z urzędu), względnie podrabini, kantorzy, rzezacy rytualni, pedele, szkolnicy, funkcjonarjusze cmentarni, urzędnicy administracyjni i t. p.
§  8.
Osoby, tracące, w czasie trwania kadencji, czynne lub bierne prawo wyborcze, tracą zarazem mandat członka zarządu w gminach mniejszych lub członka rady względnie zarządu w gminach wielkich. Podobnież tracą oni mandat, jeżeli w czasie kadencji stanie się wiadomą okoliczność, któraby pierwotnie ich obieralności stała na przeszkodzie.
§  9.
Członkowie rad w wielkich gminach wyznaniowych żydowskich nie mogą równocześnie pełnić mandatów członków zarządu.
§  10.
Ojciec i syn, teść i zięć, bracia i szwagrowie nie mogą równocześnie pełnić mandatów członków zarządu w gminach mniejszych lub członków rad i zarządów w gminach wielkich.
§  11.
Kadencja liczy się od chwili przejęcia funkcyj przez nowe zarządy, względnie przez rady i zarządy.

Zarówno zarządy w gminach mniejszych jak i rady i zarządy w gminach wielkich pełnią swe obowiązki do chwili przejęcia ich przez nowowybrane organa zarządzające.