Rozdział 3 - Wybory rabinów i podrabinów gmin wielkich. - Regulamin wyborczy dla wyborów rabinów i podrabinów w gminach wyznaniowych żydowskich na obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.75.593

Akt utracił moc
Wersja od: 5 listopada 1930 r.

III.

Wybory rabinów i podrabinów gmin wielkich.

§  27.
Przygotowanie i kierownictwo wyborami w gminie wielkiej należy do komisji wyborczej złożonej z 5-ciu osób i tyluż zastępców, wyłonionej w tym celu przez radę gminy. Komisja wybiera swego przewodniczącego i jego zastępcę.
§  28.
Wyborcami są członkowie rady danej gminy wielkiej.
§  29.
Komisja wyborcza ustali, w porozumieniu z władzą nadzorczą dzień i godzinę wyborów i wzywa członków rady listownie przynajmniej na pełnych 5 dni przed terminem wyborów na posiedzenie wyborcze, dołączając do zaproszenia listę kandydatów.

Listę tę układa zarząd gminy żydowskiej tak na podstawie pisemnych zgłoszeń poszczególnych kandydatów, jak też na podstawie zgłoszeń najmniej 3 członków zarządu, otrzymanych najpóźniej w dniu 14-ym, licząc od daty ukazania się ogłoszenia o opróżnieniu stanowiska rabina lub podrabina, które zarząd obowiązany jest zamieścić co najmniej w dwóch czasopismach codziennych.

Kandydaturę na podrabina wnosi zarząd gminy na listę kandydatów po zasiągnięciu pisemnej opinji rabina gminy, która to opinja powinna być dołączoną do aktów wyborczych.

§  30.
Postanowienia §§ 16 i 21 stosuje się analogicznie do wyborów rabinów i podrabinów w gminach wielkich.
§  31.
Do ważności wyborów potrzebna jest obecność połowy plus jeden członków rady. Wybranym jest ten, który otrzyma zwykłą większość ważnie oddanych głosów.

W razie, gdy przy głosowaniu nikt nie otrzyma wymaganej większości, należy wybór powtórzyć, przyczem do tego ponownego wyboru wchodzą jako kandydaci te dwie osoby, które przy pierwszym wyborze otrzymały największą ilość głosów. W razie równości głosów przy powtórnym wyborze rozstrzyga los.

§  32.
Postanowienia § 25 stosują się. również do wyborów rabinów i podrabinów w gminach wielkich.
§  33.
Rabini stowarzyszeń wyznaniowych wybierani są w sposób przepisany w statucie stowarzyszenia.