Dział 2 - KOMITETY WIĘZIENNE. - Regulamin więzienny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.71.577

Akt utracił moc
Wersja od: 17 sierpnia 1931 r.

DZIAŁ  II.

KOMITETY WIĘZIENNE.

§  53.
W celu zorganizowania współpracy przedstawicieli społeczeństwa z administracją więzienną, mogą być tworzone w więzieniach, wyznaczonych przez Ministra Sprawiedliwości, komitety więzienne.

W więzieniach III klasy i w więzieniach izolacyjnych komitetów więziennych niema.

Komitet więzienny składa się z pięciu członków: prokuratora okręgowego, jako przewodniczącego, naczelnika więzienia i 3 osób, które mianuje i odwołuje Minister Sprawiedliwości. Jeden z członków komitetu pełni funkcje sekretarza.

§  54.
Komitet więzienny współdziała z władzami więziennemi w zakresie opieki moralnej, nauczania i pracy zapomocą:
a)
udostępniania więźniom nauk moralnych i pociechy religijnej ich wyznania;
b)
organizowania oświaty szkolnej i pozaszkolnej, bibljoteki i wychowania fizycznego;
c)
organizowania zatrudnienia więźniów w taki sposób, aby się przyzwyczaili do pracy i nauczyli rzemiosła, które będą mogli wykonywać na wolności.

Nadto komitet więzienny, na żądanie władz, składa opinję co do przedterminowego zwolnienia poszczególnych więźniów i ich ułaskawienia.

§  55.
W więzieniach, w których wykonywa się karę pozbawienia wolności według zasad systemu progresywnego, komitet więzienny zapoznaje się z cechami indywidualnemi, przeszłością i zachowaniem się więźniów w czasie odbywania kary, celem wyrażenia opinji o celowości awansu lub degradacji więźnia.
§  56.
Spostrzeżenia, wynikające z zakresu swego działania, komitet więzienny omawia na posiedzeniach i ustala większością głosów odpowiednie opinje lub wnioski. Do powzięcia uchwał komitetu niezbędna jest obecność prokuratora okręgowego, naczelnika więzienia i przynajmniej jednego z pozostałych członków.

Wnioski i opinje komitetu więziennego, których wykonanie przekracza zakres kompetencji, naczelnika więzienia, lub wnioski powzięte wbrew głosowi przewodniczącego, przedstawia przewodniczący komitetu Ministerstwu Sprawiedliwości.

§  57.
Przewodniczący komitetu, w ciągu miesiąca od chwili otrzymania zawiadomienia o mianowaniu członków komitetu, zwołuje pierwsze jego posiedzenie.

Posiedzenia komitetu więziennego odbywają się co najmniej raz na miesiąc, w gmachu więzienia.

Z przebiegu posiedzeń komitetu więziennego spisuje się protokół.

§  58.
Członkom komitetu służy prawo wstępu do więzienia i komunikowania się z więźniami w sposób, nie zakłócający normalnego toku życia więziennego.
§  59.
Członkowie komitetów więziennych pełnią swe funkcje honorowo.

Członkowie komitetu więziennego nie są uprawnieni do wydawania jakichkolwiek zarządzeń i komunikują się w tym względzie wyłącznie z naczelnikiem więzienia.

Komitet więzienny troszczy się o zapewnienie osobom zwalnianym z więzienia środków utrzymania i w tym celu nawiązuje stosunki z urzędami opieki społecznej i z Tow. Patronatu Więziennego.