Rozdział 5 - Przydział spraw i wyznaczanie składów orzekających - Regulamin wewnętrznego urzędowania wojewódzkich sądów administracyjnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.1177

Akt obowiązujący
Wersja od: 22 lutego 2023 r.

Rozdział  5

Przydział spraw i wyznaczanie składów orzekających

§  22.  [Przydział sędziów i referendarzy sądowych do wydziałów orzeczniczych]
1. 
Kolegium sądu, na wniosek prezesa sądu, przydziela sędziów i referendarzy sądowych do wydziałów orzeczniczych i określa szczegółowe zasady przydziału spraw sędziom oraz powierzania referendarzom sądowym wykonywania czynności określonych ustawą - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, uwzględniając specjalizację orzeczniczą sędziów, zakres obowiązków sędziego niezwiązanych z orzekaniem, wpływ spraw oraz obowiązek zapewnienia sprawności postępowania, a w szczególności zagwarantowania przez przewodniczącego wydziału orzeczniczego pełnego obciążenia sprawami rozpraw w ustalonych terminach oraz wyznaczania spraw najdłużej zalegających i podlegających wyznaczeniu w pierwszej kolejności.
2. 
W miarę potrzeby kolegium sądu dokonuje zmian w przydziale sędziów i referendarzy sądowych do wydziałów orzeczniczych oraz zasad przydziału spraw sędziom, a także powierzania referendarzom sądowym wykonywania czynności określonych ustawą - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
3. 
W razie zmiany w przydziale sędziów do wydziału orzeczniczego, kolegium sądu wskazuje spośród spraw, w których wyznaczony został sędzia sprawozdawca, sprawy, które przydziela się innym sędziom.
4. 
Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do referendarzy sądowych, którym przewodniczący wydziału orzeczniczego powierzył czynności określone ustawą - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
5. 
Odpisy uchwał w sprawach, o których mowa w ust. 1 i 2, przewodniczący kolegium sądu przekazuje Prezesowi Naczelnego Sądu Administracyjnego nie później niż w terminie 3 dni od dnia ich podjęcia.
6. 
Kolegium sądu niezwłocznie usuwa uchybienia stwierdzone przez Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego w przekazanych uchwałach lub wykonuje zalecenia co do ich treści. Odpisy uchwał podjętych w tej sprawie przewodniczący kolegium sądu przekazuje Prezesowi Naczelnego Sądu Administracyjnego nie później niż w terminie 3 dni od dnia ich podjęcia.
§  23.  [Przydzielanie spraw sędziom; wyznaczenie sędziego sprawozdawcy]
1. 
Przewodniczący wydziału orzeczniczego, z zastrzeżeniem § 28, przydziela sprawy sędziom tego wydziału, wyznaczając sędziego sprawozdawcę w sprawie zgodnie ze szczegółowymi zasadami przydziału spraw sędziom określonymi przez kolegium sądu.
2. 
Sędziego sprawozdawcę w kolejnych sprawach wniesionych do sądu wyznacza się przez wskazanie sędziego według kolejności na podstawie alfabetycznej listy sędziów wydziału orzeczniczego.
3. 
Przewodniczący wydziału orzeczniczego może wyznaczyć sędziego sprawozdawcę w kolejnych sprawach, odstępując od kolejności według alfabetycznej listy sędziów tego wydziału, jeżeli kolejne sprawy mogły być objęte jedną skargą lub pozostają one ze sobą w związku.
§  24.  [Powierzenie wykonywania czynności referendarzom sądowym]
1. 
Przewodniczący wydziału orzeczniczego powierza referendarzom sądowym tego wydziału wykonywanie czynności określonych ustawą - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi zgodnie ze szczegółowymi zasadami określonymi przez kolegium sądu na podstawie § 22 ust. 1 i 2.
2. 
Czynności z zakresu przyznania prawa pomocy powierza się referendarzom sądowym w poszczególnych sprawach przez wskazanie referendarza sądowego według kolejności na podstawie alfabetycznej listy referendarzy sądowych.
3. 
Przewodniczący wydziału orzeczniczego może wskazać referendarza sądowego do wykonania czynności z zakresu przyznania prawa pomocy w kolejnych sprawach, odstępując od kolejności według alfabetycznej listy referendarzy sądowych tego wydziału, jeżeli wnioski o przyznanie prawa pomocy zostały złożone przez tę samą osobę.
§  25.  [Skład orzekający sądu w przypadku spraw rozpoznawanych w składzie jednego sędziego]
Jeżeli sprawa podlega rozpoznaniu w składzie jednego sędziego, sędzia sprawozdawca jest składem orzekającym sądu.
§  26.  [Ustalanie posiedzeń jawnych i niejawnych w składach trzyosobowych oraz składów orzekających; wyznaczanie rozpraw]
1.  1
 Przewodniczący wydziału orzeczniczego ustala terminy posiedzeń jawnych i niejawnych w składach trzyosobowych na kolejne okresy trzymiesięczne oraz ustala składy orzekające i przewodniczących składów orzekających na każde z tych posiedzeń. Do każdego składu orzekającego przewodniczący wydziału orzeczniczego wyznacza dodatkowo jednego sędziego zastępcę. W przypadku konieczności dokonania zmiany w składzie orzekającym sędzia zastępca wchodzi do składu orzekającego.
1a.  2
 W sprawach, o których mowa w § 28, przepisu ust. 1 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się.
2. 
Na każdą z rozpraw są wyznaczane sprawy według kolejności wpływu, w których sprawozdawcami są sędziowie składu orzekającego sądu, rozpoznającego sprawy na tym posiedzeniu, z uwzględnieniem spraw, które podlegają rozpoznaniu poza kolejnością.
3. 
Jeżeli sprawa podlega rozpoznaniu w składzie trzech sędziów, skład orzekający sądu wskazuje się w zarządzeniu o wyznaczeniu rozprawy. Zarządzenie o wyznaczeniu rozprawy wydaje przewodniczący wydziału orzeczniczego lub sędzia sprawozdawca.
§  27.  [Zmiana składu orzekającego lub referendarza sądowego]
1.  3
 Jeżeli z powodu przyczyn losowych lub przeszkód prawnych konieczna jest zmiana składu orzekającego, przewodniczący wydziału orzeczniczego, z uwzględnieniem § 26 ust. 1 zdanie drugie i trzecie, wyznacza innego sędziego według kolejności z alfabetycznej listy sędziów tego wydziału.
2. 
Jeżeli z przyczyn losowych lub przeszkód prawnych konieczna jest zmiana referendarza sądowego, przewodniczący wydziału orzeczniczego powierza wykonywanie czynności innemu referendarzowi sądowemu.
§  28.  [Wyznaczenie składu orzekającego w drodze losowania]
1.  4
 Przewodniczący wydziału orzeczniczego albo sędzia pełniący jego obowiązki zarządza wyznaczenie składu orzekającego w drodze losowania:
1)
w sprawie przekazanej sądowi do ponownego rozpoznania;
2)
w razie wyłączenia sędziego;
3)
w razie badania spełnienia przez sędziego wymogów niezawisłości i bezstronności;
4)
w sprawie ze skargi o wznowienie postępowania.
2. 
Sędzia sprawozdawca może wystąpić z wnioskiem do prezesa sądu o wyznaczenie składu orzekającego w drodze losowania, jeżeli przemawiają za tym szczególnie uzasadnione względy.
§  29.  [Termin przeprowadzenia i przebieg losowania]
1.  5
 Przewodniczący wydziału orzeczniczego albo sędzia pełniący jego obowiązki wyznacza niezwłocznie termin przeprowadzenia losowania. W przypadku, o którym mowa w § 28 ust. 2, termin losowania wyznacza się, jeżeli prezes sądu uwzględni wniosek.
2. 
Skład orzekający w sprawie losuje się spośród wszystkich sędziów wydziału orzeczniczego, z wyłączeniem sędziów, którzy nie mogą brać udziału w składzie orzekającym z powodu przeszkód prawnych.
2a.  6
 W przypadku, o którym mowa w art. 5a § 10 zdanie pierwsze ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych, skład orzekający w sprawie losuje się spośród całego składu sądu, z wyłączeniem sędziów wyłączonych z losowania na podstawie art. 5a § 10 zdanie trzecie tej ustawy.
3.  7
 Losowanie przeprowadza się w ten sposób, że jednakowe kartki z odrębnie wypisanymi nazwiskami i imionami sędziów biorących udział w losowaniu umieszcza się w nieprzezroczystym pojemniku, z którego przewodniczący wydziału orzeczniczego albo sędzia pełniący jego obowiązki kolejno losuje niezbędną liczbę kartek w zależności od liczebności składu orzekającego. Czynności, o których mowa w zdaniu pierwszym, przeprowadza się przy udziale protokolanta.
3a.  8
 W przypadku, o którym mowa w art. 5a § 10 zdanie pierwsze ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych, losuje się dodatkowo dwóch sędziów zastępców. W przypadku konieczności dokonania zmiany w składzie orzekającym sędziowie zastępcy wchodzą do składu orzekającego w kolejności wylosowania.
3b.  9
 W przypadku, o którym mowa w art. 5a § 10 zdanie pierwsze ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych, jeżeli wylosowano sędziego, po którego stronie zachodzi długotrwała i uzasadniona przeszkoda w orzekaniu, sędzia ten nie wchodzi do składu orzekającego ani nie jest sędzią zastępcą. W takim przypadku dokonuje się powtórnego losowania sędziego. Przepis zdania pierwszego i drugiego stosuje się.
3c.  10
 Jeżeli sprawa podlega rozpoznaniu w innym składzie niż skład jednego sędziego, spośród sędziów którzy wchodzą do składu orzekającego, sędzia wylosowany jako pierwszy jest sędzią sprawozdawcą. Sędzia wylosowany jako drugi jest przewodniczącym. Jeżeli wylosowano prezesa sądu lub wiceprezesa sądu przewodnictwo należy do niego. Jeżeli wylosowano więcej niż jednego wiceprezesa sądu przewodnictwo należy do pierwszego wylosowanego wiceprezesa sądu.
4.  11
 Z przebiegu losowania sporządza się protokół losowania, który podpisują przewodniczący wydziału orzeczniczego albo sędzia pełniący jego obowiązki i protokolant. Protokół powinien zawierać oznaczenie sprawy, imiona i nazwiska sędziów, spośród których losowano skład orzekający, imiona i nazwiska wyznaczonych w drodze losowania członków składu orzekającego, w tym sędziego sprawozdawcy i przewodniczącego, imiona i nazwiska sędziów zastępców, imiona i nazwiska sędziów, którzy nie weszli do składu orzekającego ani nie zostali sędziami zastępcami w przypadku, o którym mowa w ust. 3b zdanie pierwsze, oraz imiona i nazwiska sędziów wyłączonych z losowania wraz z podaniem przyczyny tego wyłączenia. Protokół dołącza się do akt sprawy.
5.  12
 W przypadku konieczności dokonania zmiany w składzie orzekającym wyznaczonym w drodze losowania przeprowadza się losowanie uzupełniające, z tym że w przypadku, o którym mowa o którym mowa w art. 5a § 10 zdanie pierwsze ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych, losowanie uzupełniające przeprowadza się, jeżeli konieczność dokonania zmiany w składzie orzekającym powstała po wejściu do składu orzekającego obydwu sędziów zastępców. Do losowania uzupełniającego przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio.
1 § 26 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 26 stycznia 2023 r. (Dz.U.2023.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 2023 r.
2 § 26 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 26 stycznia 2023 r. (Dz.U.2023.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 2023 r.
3 § 27 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 stycznia 2023 r. (Dz.U.2023.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 2023 r.
4 § 28 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 lipca 2022 r. (Dz.U.2022.1491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lipca 2022 r.
5 § 29 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 14 lipca 2022 r. (Dz.U.2022.1491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lipca 2022 r.
6 § 29 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 14 lipca 2022 r. (Dz.U.2022.1491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lipca 2022 r.
7 § 29 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 14 lipca 2022 r. (Dz.U.2022.1491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lipca 2022 r.
8 § 29 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 2 lit. d rozporządzenia z dnia 14 lipca 2022 r. (Dz.U.2022.1491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lipca 2022 r.
9 § 29 ust. 3b dodany przez § 1 pkt 2 lit. d rozporządzenia z dnia 14 lipca 2022 r. (Dz.U.2022.1491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lipca 2022 r.
10 § 29 ust. 3c dodany przez § 1 pkt 2 lit. d rozporządzenia z dnia 14 lipca 2022 r. (Dz.U.2022.1491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lipca 2022 r.
11 § 29 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. e rozporządzenia z dnia 14 lipca 2022 r. (Dz.U.2022.1491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lipca 2022 r.
12 § 29 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. e rozporządzenia z dnia 14 lipca 2022 r. (Dz.U.2022.1491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lipca 2022 r.