Rozdział 2 - Przepisy szczególne w sprawach rozpoznawanych w wydziałach cywilnych - Regulamin wewnętrznego urzędowania sądów powszechnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.38.218

Akt utracił moc
Wersja od: 5 lutego 2005 r.

Rozdział  2

Przepisy szczególne w sprawach rozpoznawanych w wydziałach cywilnych

 Postępowanie nakazowe i upominawcze

§  167. 51
W postępowaniu nakazowym i upominawczym sąd na posiedzeniu niejawnym wydaje nakaz zapłaty lub kieruje sprawę do rozpoznania w trybie zwykłym.
§  168. 52
(skreślony).
§  169. 53
(skreślony).
§  170. 54
(skreślony).
§  171. 55
(skreślony).
§  172.
W razie wniesienia przez pozwanego sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym do protokołu (art. 502 § 3 kpc), należy sporządzić odpis tego protokołu w celu doręczenia powodowi. Jeżeli jednak sprzeciw nie zawiera uzasadnienia, wystarczy doręczenie powodowi zawiadomienia o wniesieniu przez pozwanego sprzeciwu bez uzasadnienia, wraz z wezwaniem na rozprawę.

 Sprawy z zakresu prawa rzeczowego

§  173.
1.
Jeżeli do wniosku o stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości wnioskodawca nie dołączył mapy nieruchomości sporządzonej według zasad obowiązujących przy oznaczaniu nieruchomości w księgach wieczystych, przewodniczący posiedzenia wzywa go do złożenia w odpowiednim terminie takiej mapy. W razie gdy wnioskodawca napotyka znaczne trudności przy wykonaniu tego zarządzenia, sąd może zlecić sporządzenie mapy na koszt wnioskodawcy.
2.
Złożenie mapy nieruchomości nie jest konieczne, gdy postępowanie dotyczy całej nieruchomości, która ma urządzoną księgę wieczystą.
3.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie niedołączenia przez wnioskodawcę do wniosku:
1)
informacji organu podatkowego co do osoby posiadacza nieruchomości oraz osoby opłacającej podatek gruntowy lub podatek od nieruchomości za okres objęty wnioskiem,
2) 56
wyciągu z ewidencji gruntów

- z tym że przewodniczący posiedzenia może zwrócić się o nadesłanie tych informacji lub wyciągu do właściwego terenowego organu rządowej administracji ogólnej.

§  174. 57
O wezwaniu innych zainteresowanych w sprawie o stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości (art. 609 § 2 kpc) ogłasza się również w lokalu urzędu gminy właściwej ze względu na miejsce położenia nieruchomości.
§  175.
W postępowaniu stwierdzającym zasiedzenie własności nieruchomości lub służebności gruntowej należy określić nieruchomość według zasad obowiązujących w przepisach o prowadzeniu ksiąg wieczystych. Jeżeli nieruchomość ma urządzoną księgę wieczystą lub zbiór dokumentów, a przedmiotem nabycia jest cała nieruchomość, wystarcza określenie nieruchomości według oznaczenia księgi lub zbioru. W postanowieniu należy wskazać również datę zasiedzenia.
§  176.
1.
W postępowaniu o zniesienie współwłasności rzeczy sąd sprawdza, czy między współwłaścicielami toczy się postępowanie o prawo własności rzeczy, o prawo żądania zniesienia współwłasności lub o wzajemne roszczenia współwłaścicieli z tytułu posiadania rzeczy. W razie stwierdzenia, że postępowanie takie toczy się w innym sądzie, sąd rozpoznający sprawę o zniesienie współwłasności zwraca się o przekazanie mu tych spraw. W żądaniu tym należy określić przedmiot i uczestników postępowania o zniesienie współwłasności.
2.
W postępowaniu o prawo własności rzeczy wspólnej, o prawo żądania zniesienia współwłasności albo o wzajemne roszczenia współwłaścicieli z tytułu posiadania rzeczy sąd sprawdza, czy toczy się postępowanie o zniesienie współwłasności rzeczy. W razie ustalenia, że postępowanie takie toczy się przed innym sądem, sąd rozpoznający sprawę przekazuje rozpoznawane sprawy sądowi, przed którym toczy się postępowanie o zniesienie współwłasności.
§  177.
W razie zbiegu postępowania o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności ustawowej z postępowaniem o ustalenie nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym, o zwrot wydatków, nakładów i innych świadczeń z majątku wspólnego na rzecz majątku odrębnego lub z majątku odrębnego na rzecz majątku wspólnego albo o rozstrzygnięcie sporu między małżonkami, czy poszczególna rzecz lub prawo wchodzi w skład majątku wspólnego - stosuje się odpowiednio przepisy § 176.
§  178. 58
W sprawie o zniesienie współwłasności nieruchomości przewodniczący posiedzenia w razie potrzeby zwraca się do właściwego terenowego organu rządowej administracji ogólnej o udzielenie informacji dotyczących danych geodezyjnych i klasyfikacyjnych tej nieruchomości.
§  179. 59
(skreślony).
§  180.
Projektowany sposób ustanowienia drogi koniecznej powinien być zaznaczony na mapie sporządzonej według zasad obowiązujących przy oznaczaniu nieruchomości w księgach wieczystych.

 Sprawy z zakresu prawa spadkowego

§  181. 60
(skreślony).
§  182.
Odbierając oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, sąd nie bada, czy oświadczenie to składane jest z zachowaniem terminów przewidzianych przez prawo oraz czy jest ważne.
§  183. 61
Jeżeli składający oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku nie złożył odpisu aktu zgonu spadkodawcy, sąd zakreśla mu odpowiedni termin. Do czasu złożenia tego dokumentu nie dokonuje się zawiadomień określonych w art. 643 kpc.
§  184.
Jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku składane jest przez pełnomocnika (art. 1018 § 3 kc), pełnomocnictwo dołącza się do akt.
§  185.
Oryginału testamentu nie wydaje się osobom zainteresowanym ani w toku postępowania spadkowego, ani po jego ukończeniu.
§  186.
1.
Jeżeli ogłoszenia testamentu dokonuje sąd w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, należy sporządzić oddzielny protokół otwarcia i ogłoszenia testamentu.
2. 62
Po uprawomocnieniu się postanowienia kończącego postępowanie w sprawie, w której sąd dokonał ogłoszenia testamentu, testament z odpisem protokołu otwarcia i ogłoszenia zabezpiecza się w sądzie, w miejscu do tego przeznaczonym. Oryginał protokołu pozostaje w aktach sprawy.
§  187. 63
Protokół przesłuchania świadków testamentu ustnego pozostawia się w aktach sprawy.
§  188.
W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku w razie dziedziczenia ustawowego należy także podać, czy spadkobierca był małżonkiem spadkodawcy, czy jego krewnym i w jakim stopniu, a przy dziedziczeniu testamentowym - określić testament.
§  189.
1. 64
W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, w którego skład wchodzi gospodarstwo rolne, wszelkich doręczeń Skarbowi Państwa, w tym także doręczeń odpisów prawomocnych orzeczeń o stwierdzeniu nabycia spadku przez Skarb Państwa, dokonuje się właściwemu terenowemu organowi rządowej administracji ogólnej.
2.
W wypadkach określonych w ust. 1 nie dokonuje się oddzielnych doręczeń organowi podatkowemu, chyba że obowiązek doręczenia wynika z przepisów dotyczących podatków.
§  190. 65
(skreślony).
§  191. 66
(skreślony).
§  192.
W sprawach o dział spadku, w którego skład wchodzi gospodarstwo rolne, stosuje się odpowiednio przepis § 178.
§  193.
W razie zbiegu postępowania o dział spadku z postępowaniem o istnienie zapisów, o wzajemne roszczenia pomiędzy współspadkobiercami z tytułu posiadania poszczególnych przedmiotów spadkowych, pobranych pożytków i innych przychodów oraz nakładów poczynionych na spadek i spłaconych długów spadkowych, o istnienie uprawnienia do żądania działu spadku albo o rozstrzygnięcie sporu między współspadkobiercami, czy poszczególna rzecz lub prawo należy do spadku, stosuje się odpowiednio przepisy § 176.

 Postępowanie rejestrowe 67

§  194.
1.
Krajowy Rejestr Sądowy jest prowadzony w systemie informatycznym.
2.
Rejestry sądowe, do których nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. Nr 121, poz. 769, z 1998 r. Nr 155, poz. 1015, z 1999 r. Nr 101, poz. 1178 oraz z 2000 r. Nr 60, poz. 702, Nr 84, poz. 948 i Nr 114, poz. 1193), zwanej dalej ustawą o Krajowym Rejestrze Sądowym, są prowadzone w postaci formularzy książkowych lub w systemach informatycznych.
§  195.
1.
Akta rejestrowe obejmują wszystkie dokumenty i pisma przyjęte do tych akt, a także inne dokumenty dotyczące podmiotu wpisanego do rejestru, a w przypadku rejestru dłużników niewypłacalnych - wchodzącego w skład Krajowego Rejestru Sądowego - dokumenty dotyczące każdej pozycji tego rejestru.
2.
Akta sprawy o wpis w rejestrze lub przyjęcie dokumentów do akt rejestrowych obejmują wniosek o wpis oraz wszelkie dokumenty dotyczące wpisu.
3.
Akta rejestrowe są przechowywane we właściwym sądzie rejestrowym i nie mogą być wynoszone poza miejsce ich przechowywania.
4.
Akta rejestrowe są udostępniane zainteresowanym pod nadzorem upoważnionego pracownika.
§  196.
Sąd rejestrowy wydaje w granicach określonych w art. 10 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, po uiszczeniu opłaty kancelaryjnej, odpisy dokumentów znajdujących się w aktach rejestrowych.
§  197.
Sąd rejestrowy - w razie oddalenia wniosku o przyjęcie do akt dokumentów zawierających dane, których zgłoszenia sądowi rejestrowemu wymagają właściwe przepisy - zwraca dokumenty podmiotowi wnioskującemu.
§  198.
1.
W postanowieniu o wpisie do rejestru sąd rejestrowy ustala treść wpisu w sposób zwięzły, umożliwiający wprowadzenie tego wpisu do programu komputerowego.
2.
W przypadkach uzasadnionych, zwłaszcza gdy wpis jest bardzo obszerny, sąd może w treści wpisu powołać się na dokument złożony do akt postępowania rejestrowego, o ile przepisy szczególne tak stanowią. Dokument ten uważa się wówczas za objęty treścią wpisu.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania w postępowaniu o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Treść wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego powinna zostać ujawniona bez powoływania się na dokumenty złożone do akt rejestrowych.
§  199.
1.
Każdy wpis do rejestru oznacza się numerem wynikającym z kolejności wpisów i opatruje datą wpisu, wskazując w rubryce «uwagi» rejestru sygnaturę akt sprawy i numer karty, na której znajduje się odnośne postanowienie sądu. W rubryce tej wpisuje się też nazwisko sekretarza sądowego, który czynność wykonał, o ile przepis szczególny nie wymaga podpisu sędziego.
2.
Datą wpisu do rejestru jest data wydania postanowienia sądu w tym przedmiocie.
3.
Postanowienia zarządzające wpis do rejestru są natychmiast wykonalne, poza wyjątkami określonymi w przepisach szczególnych.
4.
Przepisy ust. 1-3 nie mają zastosowania w postępowaniu o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego.
§  200.
Wzywając wnioskodawcę do usunięcia przeszkody do dokonania wpisu, sąd rejestrowy informuje, że odmówi wpisu do rejestru, jeżeli usunięcie przeszkody nie nastąpi w wyznaczonym terminie.
§  201.
1.
Dokumenty stanowiące podstawę wpisu powinny być dołączone do wniosku w oryginale lub w postaci odpisów, wyciągów lub kserokopii urzędowo poświadczonych. W uzasadnionych przypadkach kierownik sekretariatu poświadcza zgodność przedstawionych odpisów tych dokumentów, oryginały zaś zwraca zgłaszającemu za pokwitowaniem na odpisach.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do dokumentów objętych treścią wpisów w rejestrze.
§  202.
1.
Jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, sąd rejestrowy wydaje osobom zainteresowanym odpisy i wyciągi z rejestrów i dokumentów stanowiących podstawę wpisu oraz zaświadczenia, z których wynika, że wskazany wpis nie istnieje, wniosek o wpis nie został złożony lub wskazany dokument nie został dołączony do wniosku o wpis. Na odpisie statutu sąd rejestrowy zaświadcza, że odpowiada on co do treści statutowi objętemu treścią wpisu.
2.
Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania w postępowaniu o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego.
§  203.
Zgłaszającego wniosek o wpis do rejestru kierownik sekretariatu, lub osoba wyznaczona przez przewodniczącego wydziału, informuje - w razie potrzeby - o konieczności dołączenia wymaganych dokumentów.
§  204.
W postępowaniu o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego projekt orzeczenia przedkłada się sędziemu prowadzącemu sprawę. W przypadku konieczności dokonania zmian w przedłożonym projekcie, sędzia winien wskazać dział, rubrykę, podrubrykę i pole, w której należy dokonać korekty projektu orzeczenia.
§  205.
W przypadku uchylenia w trybie instancji orzeczenia o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego, sąd rejestrowy ustala treść wpisu, uwzględniając treść orzeczeń sądu drugiej instancji oraz aktualny stan rejestru.
§  206.
W postępowaniu o wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych sąd - doręczając odpis wniosku dłużnikowi - zakreśla mu termin 7 dni do złożenia oświadczenia w przedmiocie wniosku.
§  207.
W aktach rejestrowych podmiotu wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego zamieszcza się wzmiankę o dacie, godzinie i minucie dokonania wpisu w rejestrze.
§  208.
W przypadku gdy w toku postępowania w przedmiocie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego zachodzi konieczność ustalenia danych rejestrowych innego podmiotu niż ten, którego dotyczy rozpoznawana sprawa, a mających wpływ na jej rozstrzygnięcie, sąd rejestrowy zwraca się - bez obowiązku uiszczania opłat - do Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego o udzielenie informacji pisemnej.
§  209.
1.
Sąd rejestrowy prowadzi kontrolę terminowości składania sprawozdań finansowych i innych wymaganych dokumentów, o których mowa w art. 40 pkt 2-5 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
2.
Kierownik sekretariatu prowadzący kontrolę przedstawianych dokumentów, o których mowa w ust. 1, obowiązany jest zawiadomić sędziego o każdym zaniedbaniu w spełnieniu tego obowiązku.
§  2091.
Dokumenty, związane z wykreślonym na podstawie art. 46 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wpisem w dziale IV Krajowego Rejestru Sądowego, podlegają usunięciu z akt rejestrowych przez wyłączenie do osobnego zbioru dokumentów, bez pozostawienia w aktach jakichkolwiek zarządzeń o ich usunięciu.
§  2092.
1.
Tekst jednolity umowy lub statutu, o którym mowa w art. 9 ust. 4 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, składany jest w aktach rejestrowych podmiotu z uwzględnieniem wszystkich wprowadzonych do umowy lub statutu zmian. Jeżeli zmiana umowy lub statutu polega na uchwaleniu nowego tekstu umowy lub statutu, złożenie tego tekstu jest równoznaczne ze złożeniem tekstu jednolitego.
2.
Niezłożenie tekstu jednolitego nie jest przeszkodą w dokonaniu wpisu zmian umowy lub statutu.
3.
W sytuacji, o której mowa w ust. 2, sąd rejestrowy wzywa podmiot do złożenia tekstu jednolitego na podstawie art. 24 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
4.
Przyjmując tekst jednolity umowy lub statutu, sąd rejestrowy bada, czy uwzględnia on ostatnią zmianę umowy oraz czy w pozostałym zakresie zgodny jest z poprzednio złożonym tekstem jednolitym.
5.
Przepisy ust. 1 i 4 mają odpowiednie zastosowanie w postępowaniach o wpis w innych rejestrach sądowych.
§  2093.
Opłatę za ogłoszenie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego przekazuje się niezwłocznie na rzecz Biura do Spraw Wydawania Monitora Sądowego i Gospodarczego.
§  2094.
1.
Zarządzenie obwieszczenia wpisu innego niż wpis do Krajowego Rejestru Sadowego, ale podlegającego ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, sąd wydaje jednocześnie z postanowieniem o wpisie.
2.
Ogłoszenie nie podlegające obwieszczeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym umieszcza się na tablicy ogłoszeń w budynku sądowym oraz w lokalu urzędu właściwej miejscowo gminy.

 Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne

§  210.
1.
Wydając wierzycielowi tytuł wykonawczy na podstawie postanowienia w sprawie zarządzenia tymczasowego (art. 740 § 1 kpc), sąd dołącza również odpis tego postanowienia z uzasadnieniem w celu przekazania go organowi egzekucyjnemu dla doręczenia dłużnikowi.
2.
W sprawach, w których wykonanie postanowienia następuje z urzędu, odpis postanowienia z uzasadnieniem przeznaczonym dla dłużnika sąd przesyła bezpośrednio organowi egzekucyjnemu.
§  211.
W postanowieniu o nadaniu klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu, nie pochodzącemu od sądu, zamieszcza się dane dotyczące tytułu egzekucyjnego, stron oraz świadczenia będącego przedmiotem egzekucji.
§  212.
Na tytule egzekucyjnym zamieszcza się wypis sentencji postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności, a poniżej - klauzulę wykonalności. Jeżeli na tytule egzekucyjnym nie można zapisać klauzuli wykonalności z powodu braku miejsca, klauzulę zamieszcza się na karcie doszytej lub doklejonej do tytułu egzekucyjnego, z tym że początek tekstu klauzuli powinien być umieszczony na tytule egzekucyjnym.
§  213.
1.
Sąd nadaje klauzulę wykonalności w następującym brzmieniu: "W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej dnia ............ 19... r. Sąd ........... w ....... poleca i rozkazuje wszystkim urzędom oraz osobom, których to może dotyczyć, aby postanowienia tytułu niniejszego wykonały oraz gdy o to prawnie wezwane będą, udzieliły pomocy".
2.
Jeżeli klauzulę wykonalności umieszcza się na wyroku, opuszcza się wyrazy: "W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".
§  214.
1.
Jeżeli tytułem egzekucyjnym jest orzeczenie sądu albo ugoda zawarta przed sądem, sąd nie wydaje oddzielnego postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności, chyba że klauzula ma być nadana na rzecz osoby lub przeciwko osobom, które nie są wymienione w tytule egzekucyjnym jako uprawnione lub zobowiązane.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przy nadaniu przez sąd rejonowy klauzuli wykonalności ugodzie zawartej przed zakładową komisją pojednawczą lub przed komisją pojednawczą przy sądzie pracy, po stwierdzeniu przez sąd wykonalności tej ugody.
§  215.
1.
Wypis orzeczenia sądu, na którym umieszcza się klauzulę wykonalności (art. 783 § 2 kpc), dotyczy orzeczenia wydanego w pierwszej instancji. Jeżeli jednak w postępowaniu odwoławczym orzeczenie to zostało zmienione lub zasądzono dalsze koszty postępowania, wypis powinien obejmować także treść rozstrzygnięcia w drugiej instancji.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy sąd rozpoznawał sprzeciw od wyroku zaocznego lub zarzuty przeciwko nakazowi zapłaty, wydanemu w postępowaniu nakazowym.
§  216.
Jeżeli tytułem egzekucyjnym jest ugoda zawarta przed sądem lub innym organem, klauzulę wykonalności umieszcza się na odpisie protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody.
§  217.
Jeżeli tytuł wykonawczy wydaje się wierzycielowi, który w postępowaniu rozpoznawczym zwolniony był od kosztów sądowych, na tytule zamieszcza się wyrazy: "wierzyciel zwolniony od kosztów sądowych".
§  218.
1.
W tytule wykonawczym wymienia się osobę, której tytuł został wydany.
2.
W razie wydania kilku tytułów wykonawczych, należy je oznaczyć kolejnymi numerami.
§  219.
W treści klauzuli wykonalności powinno być zaznaczone, czy orzeczenie podlega wykonaniu jako prawomocne, czy jako natychmiast wykonalne.
§  220. 68
Jeżeli dłużnikiem należności pieniężnej jest Skarb Państwa lub inna państwowa osoba prawna, sąd wydaje wierzycielowi tytuł egzekucyjny (art. 1060 kpc) ze wzmianką o jego natychmiastowej wykonalności lub prawomocności.
§  221.
Jeżeli wykonanie zarządzenia tymczasowego lub nieprawomocnego wyroku uzależnione jest od złożenia zabezpieczenia przez wierzyciela, klauzula wykonalności może być nadana dopiero po złożeniu tego zabezpieczenia.
§  222.
1.
Jeżeli nadanie klauzuli wykonalności następuje bez oddzielnego postanowienia w tym przedmiocie, na oryginale orzeczenia lub protokołu ugody sądowej zamieszcza się adnotację wymieniającą osobę, której wydano tytuł wykonawczy, z podpisem kierownika sekretariatu i datą wydania, a jeżeli uprawniony odbiera tytuł osobiście - również potwierdzenie odbioru tytułu.
2. 69
Adnotację o wydaniu tytułu wykonawczego zamieszcza się na oryginale orzeczenia sądu pierwszej instancji, jednakże w razie gdy orzeczenie sądu pierwszej instancji zostało zmienione przez sąd odwoławczy, adnotację o wydaniu tytułu wykonawczego zamieszcza się na oryginale orzeczenia sądu odwoławczego, a gdy sądem tym był Sąd Najwyższy - na dołączonym do akt sprawy odpisie orzeczenia tego Sądu.
3.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przy nadawaniu przez sąd rejonowy klauzuli wykonalności ugodzie zawartej przed zakładową komisją pojednawczą lub przed komisją pojednawczą przy sądzie pracy, po stwierdzeniu przez sąd wykonalności ugody.
4.
W razie nadania tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności z urzędu, zamieszcza się w adnotacji wyrazy: "z urzędu".
§  223.
W razie odmowy nadania klauzuli wykonalności, sąd wydaje odpowiednie postanowienie.
§  224.
Przy rozpoznawaniu skargi na czynności komornika w uzasadnionych wypadkach można żądać od komornika dodatkowych wyjaśnień, w miarę możliwości na piśmie.
§  225.
1.
Odpis prawomocnego postanowienia wydanego na skutek skargi na czynności komornika sąd przesyła komornikowi, na którego czynności skargę wniesiono.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w wypadku wymienionym w art. 759 § 2 kpc.
§  226.
Przybicie na skutek przejęcia nieruchomości rolnej po licytacji, na której nikt nie przystąpił do przetargu, nie może nastąpić wcześniej niż po upływie tygodnia od daty licytacji (art. 982 i 984 kpc).
§  227.
1.
W postanowieniu o przysądzeniu własności nieruchomości należy stwierdzić, czy cała cena nabycia została zapłacona albo czy na jej poczet zaliczona została wierzytelność nabywcy lub innego wierzyciela.
2.
Zarządzenie w przedmiocie utrzymania w mocy służebności gruntowych (art. 1001 kpc) zamieszcza się w sentencji postanowienia, o którym mowa w ust. 1.
51 § 167:

- zmieniony przez § 1 pkt 21 rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.66.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.70.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.

52 § 168 skreślony przez § 1 pkt 21 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.70.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
53 § 169 skreślony przez § 1 pkt 21 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.70.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
54 § 170 skreślony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.66.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.
55 § 171 skreślony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.66.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.
56 § 173 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.66.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.
57 § 174 zmieniony przez § 1 pkt 23 rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.66.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.
58 § 178 zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.66.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.
59 § 179 skreślony przez § 1 pkt 24 rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.66.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.
60 § 181 skreślony przez § 1 pkt 21 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.70.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
61 § 183 zmieniony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.70.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
62 § 186 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 23 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.70.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
63 § 187 zmieniony przez § 1 pkt 24 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.70.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
64 § 189 ust. 1 zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.66.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.
65 § 190 skreślony przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.70.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
66 § 191 skreślony przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.70.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
67 Oddział 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.117.1246) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
68 § 220 zmieniony przez § 1 pkt 27 rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.66.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.
69 § 222 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 27 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.70.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.