Rozdział 4 - Przepisy przechodnie i końcowe. - Regulamin wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich w sprawach karnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1929.42.352

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1932 r.

Rozdział  IV.

Przepisy przechodnie i końcowe.

§  341.
Regulamin niniejszy stosuje się do spraw rozpoznawanych według postanowień kodeksu postępowania karnego i wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1929 r., o ile w przepisach następnych inaczej nie postanowiono.
§  342.
W przedmiotach nie unormowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie przepisy dotychczasowe.

W szczególności pozostają w mocy przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 czerwca 1926 r. (Dz. Urzed. Min. Spraw. Nr. 13, poz. 17) tudzież z dnia 27 stycznia 1928 r. (Dz. Urzęd. Min. Spraw. Nr. 3, poz. 5), z wyjątkiem postanowień dotyczących akt, rejestrów i zapisków.

§  343.
Podziałów czynności, ustalonych na rok 1929, nie należy zmieniać celem dostosowania ich do i postanowień §§ 39 - 45.
§  344.
Akta, założone przed dniem 1 lipca 1929 r., prowadzone będą nadal według dotychczasowych przepisów.

Aż do wyczerpania istniejących zapasów, akta umieszczać należy w dotychczasowych okładkach, czyniąc na nich w sprawach wpisanych do ksiąg w okresie do 31 grudnia 1929 r. (§ 346) oznaczenia dotychczasowe. To samo ma odpowiednie zastosowanie do zużytkowania innych druków, o ile poprawki konieczne ze względu na przepisy kodeksu postępowania karnego są łatwe do uskutecznienia.

§  345.
Księgi przewidziane w niniejszym regulaminie wprowadzić należy z dniem 1 stycznia 1930 r., jednak repertorjum "KA" w sądach apelacyjnych w Katowicach, Krakowie, Lwowie, Poznaniu i Toruniu należy założyć z dniem 1 lipca 1929 r.
§  346.
Do dnia 1 stycznia 1930 r. należy używać ksiąg dotychczasowych.

Jeżeli w prowadzeniu tych ksiąg, w związku z kodeksem postępowania karnego okażą się konieczne lub wskazane nowe wpisy, należy celem ich uskutecznienia użyć najbardziej do tego nadających się rubryk ksiąg dotychczasowych lub rubryki "uwagi", zamieszczając odpowiedni dodatek wyjaśniający nowy wpis; dotyczy to w szczególności wpisów w związku z apelacją i kasacją w sprawach, w których według przepisów poprzednich rzeczone środki odwoławcze nie były dopuszczalne.

Sprawy nie załatwione do dnia 31 grudnia 1929 r. będą nadal prowadzone w dotychczasowych księgach z uwzględnieniem przepisu § 337.

§  347.
Przepisy niniejszego regulaminu, dotyczące przechowywania przedmiotów, będą stosowane do przedmiotów ma przechowanie przyjętych po dniu 31 grudnia 1929 r.
§  348.
Kaucje kasacyjne (art. 491) oraz kaucje jako środek zapobiegawczy (art. 173), które w myśl § 102 wyjątkowo przyjmują kasy sądowe, tudzież pieniądze uzyskane ze sprzedaży zatrzymanych przedmiotów (§ 146) będą aż do czasu wydania nowych przepisów kasowych zarachowywane według dotychczasowych przepisów o zarachowaniu sum depozytowych.
§  349.
Przedmioty wymienione w § 233 przechowywać będzie aż do czasu wydania nowych przepisów kasowych biuro podawczo-wykonawcze, stosując w tym względzie dotychczas obowiązujące przepisy szczegółowe o przechowywaniu kosztownych depozytów rzeczowych.
§  350.
Na obszarze sądów apelacyjnych w Poznaniu, Toruniu i Katowicach należy przepis § 280 stosować odpowiednio do spraw rozpoznawanych z udziałem pięciu sędziów niezawodowych (art. 297 § 1 pkt. 21 u. s. p.) z tą zmianą, że uwidocznienie większego składu nastąpi przez umieszczenie rzymskiej cyfry "V".
§  351.
Przez wyrażenie ogólne "prokurator" rozumie się także rzeczników urzędu prokuratorskiego (art. 281 u. s. p.).
§  352.
Przepisy, dotyczące wykonania kary pozbawienia wolności, będą również odpowiednio stosowane w wypadkach odbywania kary w aresztach gminnych. Kierownicy sądów okręgowych mogą w tym względzie wydawać stosownie do warunków miejscowych szczególne zarządzenia odmienne od przepisów niniejszego regulaminu.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................