Rozdział 2b - Przepisy szczególne w sprawach rozpoznawanych w wydziałach ksiąg wieczystych - Regulamin wewnętrznego urzędowania sądów powszechnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.38.218

Akt utracił moc
Wersja od: 5 lutego 2005 r.

Rozdział  2b 74

Przepisy szczególne w sprawach rozpoznawanych w wydziałach ksiąg wieczystych

§  2277.
Jeżeli nieruchomość położona jest na obszarach właściwości dwóch lub więcej sądów rejonowych, prezes sądu okręgowego wyznacza sąd właściwy do prowadzenia księgi wieczystej, a jeżeli położona jest na obszarach właściwości dwóch lub więcej sądów okręgowych - prezes sądu apelacyjnego.
§  2278.
1.
Jeżeli właściwość do prowadzenia księgi wieczystej przejdzie na inny sąd albo jeżeli do prowadzenia księgi wieczystej wyznaczony zostanie inny sąd - sąd, który przejął prowadzenie księgi wieczystej, zawiadamia o tym właściciela wpisanego w księdze oraz osoby, którym służą prawa lub roszczenia wpisane w księdze wieczystej, a także organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli zmiana właściwości obejmuje cały obszar właściwości sądu lub oznaczoną część tego obszaru.
3.
W sądzie, który przejął prowadzenie księgi wieczystej, dokonuje się nowego oznaczenia księgi. Dane dotychczasowe poprzedza się wyrazem "dawną" i podkreśla się czerwoną linią, a obok nich zamieszcza się nowe oznaczenie księgi.
4.
W zawiadomieniach, o których mowa w ust. 1, podaje się numer właściwego repertorium, wynikający z nowego oznaczenia księgi.
§  2279.
O przejściu z prowadzenia ksiąg wieczystych według ustalonego wzoru na formularzach na ich prowadzenie przy wykorzystaniu informatycznego programu komputerowego albo z informatycznego programu komputerowego na system według ustalonego wzoru na formularzach decyduje prezes sądu okręgowego.
§  22710.
O założeniu księgi wieczystej dla nieruchomości, zmianach wpisów w dziale I i II takiej księgi wieczystej, sąd zawiadamia uczestników postępowania oraz właściwy organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków.
§  22711.
1.
Akta księgi wieczystej przesyła się na każde żądanie po wykonaniu niezbędnych czynności w sprawie: Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Ministrowi Sprawiedliwości, Sądowi Najwyższemu, Rzecznikowi Praw Obywatelskich oraz sądom i organom prokuratury, a ponadto - w wyjątkowych wypadkach - naczelnym organom administracji rządowej, jeżeli uzasadnią żądanie przesłania akt.
2.
Przesłane akta księgi wieczystej powinny zostać zwrócone w terminie nieprzekraczającym jednego miesiąca, o czym przewodniczący wydziału zawiadamia organ wzywający.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się w przypadku przesłania akt do sądu okręgowego w celu rozpoznania środka odwoławczego.
4.
Przedstawiając akta księgi wieczystej sądowi okręgowemu w celu rozpoznania środka odwoławczego, dołącza się do akt kserokopię tych działów ksiąg wieczystych, których dotyczy zaskarżone orzeczenie.
§  22712.
Jeżeli akta księgi wieczystej mają być wydane poza wydział ksiąg wieczystych, księgę wieczystą wyłącza się i pozostawia się w tym wydziale.
§  22713.
W wydziałach ksiąg wieczystych, a także zamiejscowych wydziałach ksiąg wieczystych stosuje się przepisy tytułu I oraz odpowiednio - przepisy działów I i II w tytule II niniejszego regulaminu.
74 Rozdział 2b:

- dodany przez § 1 pkt 30 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.70.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 września 2001 r. (Dz.U.01.102.1123) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 września 2001 r.