Rozdział 1 - Prezes. - Regulamin wewnętrznego urzędowania okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych i Trybunału Ubezpieczeń Społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.30.175

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.

Rozdział  1.

Prezes.

§  201.
W zakresie kierownictwa i nadzoru służbowego zadaniem Prezesa jest zapewnienie prawidłowego toku czynności w Trybunale Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "Trybunałem", i w okręgowych sądach ubezpieczeń społecznych.
§  202.
Prezes jest z urzędu przewodniczącym ogólnego zgromadzenia, kolegium administracyjnego i sądu dyscyplinarnego, wyznacza terminy ich posiedzeń i ustala porządek dzienny. W razie nieobecności Prezesa przewodnictwo obejmuje jego zastępca. Prezes może objąć według swego uznania przewodnictwo w kolegium orzekającym po uprzedzeniu o tym właściwego wiceprezesa.
§  203.
1.
W czynnościach nadzorczych współdziałają z prezesem wiceprezesi, przewodniczący wydziałów oraz przewodniczący na posiedzeniach sądowych Trybunału.
2.
Nadzór nad prawidłowością orzecznictwa okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych wykonuje Prezes także przez sędziów Trybunału.
§  204.
Prezes oznacza zakres czynności własny, wiceprezesów oraz przewodniczących wydziałów. Prezes może sam objąć kierownictwo jednego z wydziałów.
§  205.
Do obowiązków Prezesa należy zarządzanie sprawami osobowymi, jak również składanie Ministrowi Sprawiedliwości sprawozdań z działalności Trybunału i okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych.
§  206.
W celu omówienia bieżących spraw z zakresu czynności Trybunału Prezes może zwoływać zebrania wiceprezesów i sędziów. Udział wezwanych na naradę jest obowiązkowy. Na zaproszenie Prezesa w zebraniu może brać udział rzecznik interesu publicznego.
§  207.
W celu przyspieszenia i usprawnienia postępowania Prezes może skracać terminy przewidziane w regulaminie, a także przedłużać je w przypadkach nieodzownej potrzeby.
§  208.
W celu ułatwienia rzecznikowi interesu publicznego wykonywania uprawnień z art. 77 i 97 Prezes może na jego wniosek zlecić prezesom okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych nadsyłanie Trybunałowi odpisów wyroków, stwierdzających rażące lub powtarzające się naruszenie prawa w orzecznictwie organów rentowych, a także spostrzeżeń w tym zakresie.