Rozdział 8 - Czynności w sprawach rozpoznawanych w postępowaniu przyspieszonym - Regulamin urzędowania sądów powszechnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.2316

Akt utracił moc
Wersja od: 22 stycznia 2019 r.

Rozdział  8

Czynności w sprawach rozpoznawanych w postępowaniu przyspieszonym

§  356.  [Godziny urzędowania sądów w celu rozpatrywania spraw w postępowaniu przyspieszonym]
Dla zapewnienia niezwłocznego rozpoznawania spraw w postępowaniu przyspieszonym ustala się następujące godziny urzędowania w sądach rejonowych:
1)
w dni robocze, soboty i dni wolne od pracy od godz. 800 do godz. 2000 - w sądach o limicie etatów sędziowskich i asesorskich powyżej 35;
2)
w soboty i dni wolne od pracy od godz. 800 do godz. 1600 - w pozostałych sądach.
§  357.  [Zmiana godzin urzędowania sądu]
1. 
Prezes sądu rejonowego, jeżeli jest to niezbędne do opanowania wpływu spraw podlegających rozpoznaniu w postępowaniu przyspieszonym, zarządza odpowiednio dłuższe godziny urzędowania sądu, a w sądzie o limicie etatów sędziowskich i asesorskich powyżej 50 może zarządzić całodobowe rozpoznawanie tych spraw.
2. 
Zmiana godzin urzędowania sądu, ustalonych dla rozpoznawania spraw w postępowaniu przyspieszonym, może nastąpić również na wniosek właściwego prokuratora rejonowego lub komendanta właściwej jednostki Policji.
§  358.  [Godziny urzędowania punktów informacyjnych Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego]
1. 
Przepis § 356 stosuje się odpowiednio do punktów informacyjnych Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego działających przy sądach.
2. 
Dla zapewnienia dostępu do danych zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Karnym, w związku z rozpoznawaniem spraw w postępowaniu przyspieszonym, prezes sądu, przy którym działa punkt informacyjny Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego, może zarządzić odpowiednio dłuższe godziny urzędowania punktu.
3. 
O wydaniu zarządzeń, o których mowa w ust. 2 oraz w § 357 ust. 1, prezes sądu informuje niezwłocznie Dyrektora Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego.
§  359.  [Obowiązek przebywania w sądzie sędziów i pracowników sądów w godzinach urzędowania sądu]
1. 
W godzinach urzędowania sądu, ustalonych dla rozpoznawania spraw w postępowaniu przyspieszonym, wyznaczeni sędziowie, asesorzy sądowi i pracownicy sądu przebywają w siedzibie właściwego sądu rejonowego.
2. 
Można zarządzić przebywanie wyznaczonego sędziego oraz pracownika sądu w soboty i dni wolne od pracy oraz w określonych godzinach w dni robocze, poza siedzibą sądu, w warunkach stałego kontaktu telefonicznego.
§  360.  [Zarządzenia wydawane przez prezesa sądu okręgowego]
Zarządzenia, o których mowa w § 357, § 358 ust. 2 i § 359 ust. 2, może wydać również prezes właściwego sądu okręgowego.
§  361.  [Zapewnienie organizacji rozpoznawania spraw w postępowaniu przyspieszonym]
Prezesi sądów okręgowych i rejonowych zapewniają organizację rozpoznawania spraw w postępowaniu przyspieszonym, w tym ustalają dyżury sędziów i asesorów sądowych orzekających.
§  362.  [Ustalenie sposobu nawiązania kontaktu telefonicznego z sędzią lub asesorem sądowym]
Prezes sądu rejonowego w przypadku, o którym mowa w § 359 ust. 2, ustala z właściwym prokuratorem rejonowym sposób nawiązania kontaktu z wyznaczonym sędzią lub asesorem sądowym.
§  363.  [Sędziowie, asesorzy sądowi i pracownicy sądów wyznaczeni do pełnienia czynności w godzinach ustalonych dla rozpoznawania spraw w postępowaniu przyspieszonym]
Prezes sądu rejonowego ustala wykaz sędziów, asesorów sądowych i pracowników sądu, wyznaczonych do pełnienia czynności w godzinach urzędowania sądu, ustalonych dla rozpoznawania spraw w postępowaniu przyspieszonym, i przekazuje go niezwłocznie właściwemu prokuratorowi rejonowemu.