Oddział 1 - Przepisy ogólne - Regulamin urzędowania sądów powszechnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.2316

Akt utracił moc
Wersja od: 22 stycznia 2019 r.

Oddział  1

Przepisy ogólne

§  369.  [Skierowanie orzeczenia do wykonania]
1. 
Każde orzeczenie, które staje się wykonalne z chwilą uprawomocnienia, kieruje się do wykonania bezzwłocznie, nie później niż 14 dni od daty uprawomocnienia lub od daty zwrotu akt sądowi pierwszej instancji. Postanowienia wydane w postępowaniu wykonawczym wykonalne z chwilą wydania należy skierować do wykonania w dniu ich wydania.
2. 
Datę skierowania orzeczenia do wykonania stanowi data podpisania przez prezesa sądu, upoważnionego sędziego lub asesora sądowego zarządzenia o jego wykonaniu.
§  370.  [Przesłanie odpisów orzeczeń sądowi właściwemu do wykonania orzeczonych kar lub środków]
1. 
W razie gdy z mocy przepisów szczególnych właściwy do wykonania orzeczonych kar lub środków jest sąd inny niż ten, który orzekał w danej sprawie, odpisy wydanych w postępowaniu wykonawczym orzeczeń, których treść podlega odnotowaniu przez sąd orzekający, należy przesłać temu sądowi z powołaniem się na sygnaturę jego akt.
2. 
W sprawach, w których właściwy do wykonania orzeczenia jest kurator sądowy, odpis orzeczenia należy przesłać do zespołu kuratorskiej służby sądowej wraz z zarządzeniami dotyczącymi sposobu wykonywania orzeczenia.
§  371.  [Sporządzenie i przesłanie karty rejestracyjnej]
W razie zaistnienia okoliczności skutkujących powstaniem obowiązku sporządzenia karty rejestracyjnej lub zawiadomienia na podstawie przepisów o Krajowym Rejestrze Karnym kartę taką lub zawiadomienie sporządza się i przesyła niezwłocznie nie później jednak niż w ciągu 14 dni od zaistnienia tych okoliczności.
§  372.  [Przekazanie informacji o zaległości do biur informacji gospodarczej]
1.  159
 Informację gospodarczą o powstaniu zaległości w uiszczeniu w całości lub części należności, o których mowa w art. 12a § 1 K.k.w., sporządzoną zgodnie ze standardem zamieszczonym na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministra Sprawiedliwości, pracownik sądu lub referendarz sądowy przekazuje do wszystkich biur informacji gospodarczej w postaci elektronicznej, niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od upływu terminu uiszczenia tej należności.
2. 
W przypadku awarii uniemożliwiającej przekazywanie informacji w sposób, o którym mowa w ust. 1, przekazywanie informacji gospodarczej następuje za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo Pocztowe (Dz. U. poz. 1529 oraz z 2015 r. poz. 1830) albo pracownika sądu.
3.  160
 W przypadku częściowego lub całkowitego uiszczenia lub ściągnięcia należności, o których mowa w art. 12a § 1 K.k.w., ich umorzenia, wygaśnięcia albo upływu okresu przedawnienia ich wykonania, jak też powzięcia wiarygodnej informacji, że przekazana informacja gospodarcza jest nieprawdziwa, pracownik sądu lub referendarz sądowy niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni od zaistnienia któregokolwiek z tych zdarzeń, występuje w sposób, o którym mowa w ust. 1 lub 2, do wszystkich biur informacji gospodarczej, którym przekazano informację gospodarczą, z żądaniem aktualizacji lub usunięcia informacji gospodarczej, przekazując do biura aktualne dane.
4.  161
 Na wniosek skazanego pracownik sądu lub referendarz sądowy bezzwłocznie, chyba że nie upłynęły jeszcze terminy określone w ust. 1 lub 3, występuje w sposób, o którym mowa w ust. 1 lub 2, do biura informacji gospodarczej z wnioskiem o uzupełnienie, uaktualnienie, sprostowanie lub usunięcie informacji gospodarczej, jeżeli jest ona niekompletna, nieaktualna, nieprawdziwa lub została udostępniona lub jest przechowywana z naruszeniem ustawy.
5. 
Na wniosek skazanego pracownik sądu lub referendarz sądowy informuje podmiot, który otrzymał informację gospodarczą od biura, o uzupełnieniu, uaktualnieniu, sprostowaniu lub usunięciu informacji gospodarczej dotyczącej skazanego, jeżeli podmiot ten zwróci się z takim zapytaniem na piśmie i przedstawi kopię otrzymanej informacji gospodarczej.
6. 
Nadzór nad czynnościami, o których mowa w ust. 1-5, należy do sędziego lub asesora sądowego sprawującego nadzór nad realizacją należności sądowych.
§  373.  [Przekazanie odpisu wyroku sądowi rodzinnemu w razie skazania na karę pozbawienia wolności wychowanka zakładu poprawczego]
1. 
W przypadku skazania na karę pozbawienia wolności wychowanka zakładu poprawczego sąd, który wydał wyrok w pierwszej instancji, bezzwłocznie, po uprawomocnieniu się orzeczenia, wysyła sądowi rodzinnemu wykonującemu środek poprawczy odpis wyroku wraz z informacją o osadzeniu nieletniego w zakładzie karnym.
2. 
Informację o osadzeniu nieletniego w zakładzie karnym przesyła się również do Ministerstwa Sprawiedliwości.
§  374.  [Zawiadomienie KRK o wykonaniu kar i środków karnych]
Sąd bezzwłocznie zawiadamia Krajowy Rejestr Karny o wykonaniu kar i środków karnych, z wyłączeniem środków określonych w art. 22 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2013 r. poz. 186, z późn. zm.), zwanej dalej "K.k.s." oraz w art. 28 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2015 r. poz. 1094, 1485, 1634 i 1707), zwanej dalej "K.w.", a także o wykonaniu środków kompensacyjnych i przepadku.
§  375.  [Przepisy stosowane w sprawach wykonania wyroku skazującego na karę aresztu za wykroczenie]
Przepisy tego rozdziału stosuje się odpowiednio w celu wykonania wyroku skazującego na karę aresztu orzeczoną za wykroczenie.
159 § 372 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 18 lit. a rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2016 r.
160 § 372 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 18 lit. b rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2016 r.
161 § 372 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 18 lit. b rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016.970) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2016 r.