Oddział 1 - Przepisy wstępne - Regulamin urzędowania sądów powszechnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.2316

Akt utracił moc
Wersja od: 22 stycznia 2019 r.

Oddział  1

Przepisy wstępne

§  217.  [Czynności przewodniczącego wydziału rodzinnego i nieletnich]
1. 
Do zakresu czynności przewodniczącego wydziału rodzinnego i nieletnich, poza określonymi w dziale III rozdziale 2, należy:
1)
koordynacja współpracy sędziów i asesorów sądowych z zespołem kuratorskiej służby sądowej, terenowymi organami administracji publicznej, instytucjami oraz organizacjami społecznymi, do których zadań należą sprawy rodziny, dzieci i młodzieży;
2)
zapewnienie możliwości podejmowania przez sędziego lub asesora sądowego czynności w sprawach niecierpiących zwłoki, również w dni wolne od pracy sądu.
2. 
Zapewnienie możliwości podejmowania czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 2, w wydziałach rodzinnych i nieletnich o limicie etatów nie przekraczającym 2 sędziów lub asesorów sądowych, należy do prezesa sądu.
§  218.  [Przesyłanie informacji o służbowych numerach telefonów kontaktowych sędziów i asesorów sądowych wydziału rodzinnego i nieletnich]
W celu umożliwienia poinformowania o potrzebie podjęcia czynności w sprawach wskazanych w § 217 ust. 1 pkt 2 przewodniczący wydziału przesyła informację o służbowych numerach telefonów kontaktowych sędziów i asesorów sądowych dyżurujących do wiadomości:
1)
właściwej miejscowo jednostce prokuratury;
2)
właściwej miejscowo jednostce Policji;
3)
oddziałowi Straży Granicznej, jeżeli taki ma swoją siedzibę w obszarze właściwości sądu;
4)
właściwemu ośrodkowi pomocy społecznej;
5)
właściwemu powiatowemu centrum pomocy rodzinie;
6)
właściwemu organizatorowi rodzinnej pieczy zastępczej;
7)
właściwej policyjnej izbie dziecka;
8)
szpitalom, również psychiatrycznym, z obszaru właściwości danego sądu;
9)
kierownikowi zespołu kuratorskiej służby sądowej;
10)
placówkom opiekuńczo-wychowawczym, regionalnym placówkom opiekuńczo-terapeutycznym i interwencyjnym ośrodkom preadopcyjnym z obszaru właściwości danego sądu;
11)
właściwym schroniskom dla nieletnich i zakładom poprawczym;
12)
właściwym młodzieżowym ośrodkom wychowawczym.
§  219.  [Współpraca sędziów, asesorów sądowych i sądów rodzinnych z organami i instytucjami zajmującymi się problematyką rodziny]
Sędzia, asesor sądowy oraz sąd rodzinny współpracują z organami, instytucjami i organizacjami społecznymi zajmującymi się na danym terenie problematyką rodziny, dzieci i młodzieży, sprawami oświaty i wychowania oraz zdrowia.
§  220.  [Współpraca sędziów, asesorów sądowych i sądów rodzinnych z kuratorami zawodowymi i społecznymi]
Sędzia, asesor sądowy oraz sąd rodzinny współpracują z kuratorem zawodowym, a za jego pośrednictwem z kuratorami społecznymi.