Część szczególna - Wnioski i posiedzenia. - Regulamin urzędowania Prokuratury Sądu Najwyższego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.110.912

Akt utracił moc
Wersja od: 14 grudnia 1932 r.

CZĘŚĆ  SZCZEGÓLNA.

Wnioski i posiedzenia.

§  24. 
Prokuratorzy S. N. składają Sądowi Najwyższemu na piśmie wnioski w przydzielonych im sprawach samodzielnie, jeżeli w poszczególnych przypadkach nie znajdą zastosowania przepisy §§ 12 i 13 reg. prok. lub § 29 nin. reg.

W sprawach cywilnych oraz w sprawach karnych, rozpoznawanych na posiedzeniu niejawnem, wnioski na piśmie składa się tylko na zarządzenie pierwszego prokuratora.

§  25. 
Wnioski powinny być motywowane; w sprawach, rozpoznawanych na skutek środków odwoławczych, powinny nadto zawierać treściwe przytoczenie zarzutów skargi i projekt ich załatwienia.
§  26. 
Wnioski, przygotowane na posiedzenie już wyznaczone, prokurator S N. oddaje wraz z wokandą i z aktami spraw sekretariatowi prokuratury przed upływem terminu, określonego w § 18 reg. S. N.
§  27. 
Sekretarjat prokuratury sporządza bezzwłocznie dwa egzemplarze każdego wniosku (§ 26), oznacza je datą posiedzenia i sygnaturą Sądu Najwyższego, a następnie jeden egzemplarz, przeznaczony dla sędziego-sprawozdawcy, przesyła wraz z aktami sądowemi sekretariatowi właściwej izby, drugi zaś przechowuje w sekretariacie i wydaje go w przeddzień posiedzenia prokuratorowi, wyznaczonemu na to posiedzenie. Rękopis wniosku wraz z wokandą sekretarjat natychmiast po sporządzenu odpisów zwraca jego autorowi.

Od wykonania powyższego przepisu można odstąpić tylko w przypadkach, gdy chodzi o odręczne krótkie wnioski w sprawach, rozpoznawanych na posiedzeniu niejawnem.

§  28. 
Po posiedzeniu prokurator zwraca sekretarjatowi wokandę i odpisy wniosków z zaznaczeniem na nich wyników rozprawy.

Sekretarjat prokuratury przechowuje otrzymane wnioski, wokandę i akta w okładce z oznaczeniem izby (sekcji) oraz daty posiedzenia, okładki zaś składa według izb i sekcji w porządku chronologicznym dat posiedzenia.

Odpisy wniosków w sprawach niezałatwionych sekretarjat wydaje prokuratorowi, wyznaczonemu do tych spraw na następne posiedzenie.

§  29. 
Celem omówienia bieżących kwestji z zakresu czynności prokuratury pierwszy prokurator zwołuje, w terminach według swego uznania, zebrania prokuratorów S. N. (izby lub sekcji).

Prokuratorzy S. N. powinni przed sporządzeniem wniosku zawiadamiać pierwszego prokuratora o sprawach szczególnej wagi lub budzących poważne wątpliwości prawne.

§  30. 
Orzeczenia S. N. (art. 31 reg. S. N.) przeglądają prokuratorzy, wyznaczeni do tej czynności przez pierwszego prokuratora, poczerń oddają pierwszemu prokuratorowi orzeczenia, nadające się do celów, określonych w §§ 11 i 12, z odpowiedniem wyjaśnieniem.

Orzeczenia powyższe zwraca się następnie sekretarjatowi prokuratury, który je przechowuje rocznikami według izb i sekcji w porządku sygnatur S. N.

Sprawy dyscyplinarne.

§  31. 
W sprawach dyscyplinarnych sędziów i prokuratorów pierwszy prokurator równocześnie z wyznaczeniem prokuratora dyscyplinarnego dla wyższego sądu dyscyplinarnego (art. 143 § 2 u. s. p.) wyznacza dwóch jego zastępców.
§  32. 
Prokurator dyscyplinarny wyznacza zastępców swych do określonych spraw, w myśl art. 143 § 3 u. s. p., w porozumieniu z pierwszym prokuratorem.
§  33. 
Pierwszy prokurator, przydzielając sprawy dyscyplinarne adwokatów i notarjuszów, korzysta z przepisu § 16.
§  34. 
W sprawach dyscyplinarnych, rozpoznawanych na rozprawie, nie przesyła się przed rozprawą wniosku (§ 26) sądowi dyscyplinarnemu.

Sekretarjat i biurowość.

§  35. 
Prokuratura S. N. ma sekretarjat odrębny od sekretarjatu S. N.
§  36. 
Sekretarjat składa się z sekretarzy Prokuratury S. N., urzędników kancelaryjnych i innych funkcjonarjuszów.

Do sekretarjatu Prokuratury mogą być wyznaczeni sekretarze i urzędnicy kancelaryjni S. N.

Pierwszy prokurator oznacza zakres i rodzaj czynności każdego urzędnika sekretarjatu.

§  37. 
Do kierownika i urzędników sekretarjatu stosuje się przepisy §§ 129 - 133 reg. prok.
§  38. 
Szczegóły organizacji biurowej reguluje pierwszy prokurator.
§  39. 
W Prokuraturze S. N. prowadzi się księgi następujące:
1)
"Pręż" - repertorium prezydialne (wzór),
2)
"Pd" - repertorium dyscyplinarne (wzór),
3)
"Po" - repertorjum ogólne (wzór),
4)
"Z" - księga zarządzeń (wzór),
5)
skorowidze do repertorjów księgi zarządzeń (wzór) tudzież wszelkie inne skorowidze, których prowadzenie dla potrzeb biurowości uzna za niezbędne pierwszy prokurator.
§  40. 
Na każdem nadchodzącem piśmie sekretariat stawia prezentatę, zawierającą nazwę prokuratury, datę otrzymania pisma i liczbę załączników, poczem wciąga pismo do odpowiedniego repertorjum i umieszcza na niem oznaczenie. Przepis § 109 reg. prok. stosuje się tu odpowiednio.
§  41. 
Do repertorjum "Prez" należą sprawy administracji Prokuratury S. N. oraz wszelkie pisma, nie należące do innych repertorjów.
§  42. 
Do repertorjum "Pd" należy wpisywać tylko te sprawy dyscyplinarne sędziów i prokuratorów, w których wyższy sąd dyscyplinarny orzeka w pierwszej instancji (art. 137 lit. "b" u. s. p.).

Każdą taką sprawę wpisuje się tylko raz i zakłada się dla niej oddzielne akta.

Wszelkie pisma, odnoszące się do tej samej sprawy dyscyplinarnej, łączy się razem w porządna chronologicznym i umieszcza się w oddzielnej okładce, oznaczonej sygnaturą akt.

Przepis § 110 reg. prok. stosuje się tu odpowiednio.

W razie wznowienia postępowania dyscyplinarnego, wzmianki o wznowieniu i zapadłych w postępowaniu wznowieniem orzeczeniach wpisuje się w rubryce "uwagi".

§  43. 
Do repertorjum "Po" wciąga się:
a)
sprawy cywilne, w których prokurator S. N. bierze udział (art. 39 § 2 u. s. p.);
b)
sprawy, w których pierwszy prokurator cofnął środek odwoławczy (art. 2351 § 1 pkt, "a" u. s. p);
c)
sprawy, w których prokurator S. N. założył kasację (art. 538 k. p. k.).

W rubryce 3 należy wpisywać sygnaturę akt tego sądu, od którego akta otrzymano,

W rubryce 4 należy co do spraw, wymienionych wyżej pod lit. a) i b), zamieścić wzmiankę: "do wniosku z § 17 reg. S. N.", co do spraw zaś, wymienionych pod lit. c), - wyrazy: "art. 538 k. p. k.".

W rubryce 5 należy wpisać nazwisko prokuratora, któremu zlecono udział w sprawie cywilnej z dodaniem wyrazów: "wn. ust." (wniosek ustny) lub "wn. pis." (wniosek pisemny) lub sporządzenie kasacji.

W rubryce 6 należy wpisać datę zawiadomienia S. N. o wzięciu przez prokuratora S. N. udziału w sprawie cywilnej lub o cofnięciu środka odwoławczego oraz datę przesłania kasacji do S. N.

§  44. 
Spraw, których akta Sąd Najwyższy udziela prokuraturze jedynie celem przygotowania wniosków na posiedzenie (§ 18 reg. S. N.) nie wciąga się do repertoriów.
§  45. 
Do księgi zarządzeń "Z" wpisuje się rozporządzenia, zarządzenia, okólniki, pisma okólne i komunikaty Ministerstwa Sprawiedliwości, zarówno nadesłane do Prokuratury S N., jak i ogłoszone w organie urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości a mające znaczenie dla Prokuratury S. N.

Wciąga się do niej również zarządzenia pierwszego prokuratora, oparte na art. 2351 § 1 pkt. "b" i § 2 u. s. p., zarządzenia wewnętrzne pierwszego prokuratora oraz instrukcje i zarządzenia pierwszego prezesa i prezesów S. N. (§ 73 reg. S. N.), mające znaczenie dla prokuratury.

Pieczęcie urzędowe.

§  46. 
Prokuratura S. N. używa pieczęci urzędowych z napisami: "Pierwszy Prokurator Sądu Najwyższego" i "Prokurator Sądu Najwyższego".
§  47. 
Przechowywanie, kontrola i zamawianie pieczęci podlega przepisom §§ 137 i 139 reg. prok.
§  48. 
Pieczęć wyciska się na pismach, mających stanowić dowód, w korespondencji z władzami zagranicznemi oraz w innych przypadkach, przewidzianych przepisami szczególnemi.

Napisy.

§  49. 
Na pismach, opatrzonych podpisem, pierwszego prokuratora lub jego zastępcy, wypływających z jego działalności administracyjnej lub z czynności, zastrzeżonych ma w przepisach prawnych, należy używać napisu: "Pierwszy Prokurator Sądu Najwyższego".

Na innych pismach, podpisanych czy to przez pierwszego prokuratora, czy też przez prokuratora, należy używać napisu: "Prokurator Sądu Najwyższego".

§  50. 
Na pismach, podpisanych przez prokuratora dyscyplinarnego lub jego zastępcę (art. 143 § 2 i 3 u. s. p. i §§ 31 i 32) w sprawach dyscyplinarnych sędziów i prokuratorów należy używać napisów; "Prokurator wyższego sądu dyscyplinarnego" i "Prokurator Najwyższego Sądu Dyscyplinarnego".

Przepisy końcowe.

§  51. 
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1933 r.

Jednocześnie traci swoją moc regulamin urzędowania Prokuratury Sądu Najwyższego z dnia 19 marca 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 192).

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................