Rozdział 4 - Część ustna testu umiejętności - Regulamin przeprowadzania testu umiejętności dla kandydatów ubiegających się o wpis na listę adwokatów albo radców prawnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2013.1116 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 23 września 2013 r.

Rozdział  4

Część ustna testu umiejętności

§  8.
1.
Części ustnej testu umiejętności nie przeprowadza się w przypadku uzyskania przez kandydata 2 ocen negatywnych w części pisemnej testu umiejętności.
2.
Przerwa pomiędzy częścią pisemną a częścią ustną testu umiejętności nie może trwać dłużej niż 21 dni.
3.
Część ustną testu umiejętności przeprowadza się w obecności przynajmniej 3 członków komisji.
4.
Część ustna testu umiejętności obejmuje udzielenie odpowiedzi na 3 wybrane przez siebie losowo zestawy składające się z 6 pytań każdy. W skład pierwszego zestawu wchodzą pytania z zakresu jednego wybranego przez kandydata przedmiotu spośród wymienionych w § 6 ust. 5, w skład drugiego zestawu - z zakresu drugiego przedmiotu wybranego przez kandydata spośród wymienionych w § 6 ust. 5, a w skład trzeciego zestawu - z zakresu zasad organizacji i trybu działania samorządu zawodowego oraz zasad etyki zawodowej i warunków wykonywania zawodu odpowiednio adwokata albo radcy prawnego. Kandydat może wybrać tylko te przedmioty, z których nie opracowywał tematu w części pisemnej testu.
5.
Czas przygotowania się do udzielenia odpowiedzi na jeden zestaw pytań wynosi 30 minut.
6.
W trakcie części ustnej testu umiejętności kandydat może posługiwać się tekstami aktów prawnych za zgodą członków komisji. Kandydat nie może posiadać przy sobie urządzeń służących do przekazu lub odbioru informacji.
7.
Członkowie komisji mogą zadawać kandydatowi pytania uzupełniające z przedmiotów objętych częścią ustną testu umiejętności.
§  9.
1.
Odpowiedzi zdającego na poszczególne pytania są oceniane oddzielnie przez każdego z członków właściwej komisji przy zastosowaniu skali od 0 do 4 punktów. Członkowie właściwej komisji przekazują niezwłocznie przewodniczącemu komisji pisemnie sporządzone i umotywowane oceny odpowiedzi na każde z pytań. Liczba punktów, które otrzymuje zdający, jest sumą średnich ocen wystawionych przez członków komisji za poszczególne pytania.
2.
Pozytywną ocenę z przedmiotu otrzymuje kandydat, który uzyskał co najmniej 16 punktów z odpowiedzi na zestaw pytań.
§  10.
1.
Z przebiegu testu umiejętności sporządza się niezwłocznie protokół, który podpisują członkowie komisji uczestniczący w teście. Członkowie komisji mogą zgłaszać uwagi do protokołu.
2.
Do protokołu dołącza się tematy i opracowania sporządzone w części pisemnej testu umiejętności oraz wylosowane zestawy pytań do części ustnej, a także pisemnie sporządzone oceny ze wszystkich przedmiotów objętych testem. W protokole mogą być zawarte dodatkowe uwagi i spostrzeżenia komisji.
3.
Przewodniczący komisji przesyła protokół odpowiednio Naczelnej Radzie Adwokackiej albo Krajowej Radzie Radców Prawnych, w terminie 7 dni od dnia jego sporządzenia.