Rozdział 2 - Posiedzenie i rozprawa - Regulamin postępowania przy rozpatrywaniu odwołań w sprawach o udzielanie zamówień publicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.85.772

Akt utracił moc
Wersja od: 26 czerwca 2002 r.

Rozdział  2

Posiedzenie i rozprawa

§  2. 
1. 
Na posiedzeniu zespół arbitrów dokonuje czynności mających na celu przygotowanie rozprawy, a w szczególności bada przedstawione w sprawie dokumenty.
2. 
Termin posiedzenia wyznacza Prezes Urzędu Zamówień Publicznych i zawiadamia arbitrów oraz uczestników postępowania.
3. 
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 2, doręcza się za pokwitowaniem co najmniej na 3 dni przed terminem posiedzenia.
4. 
W przypadku niestawienia się arbitra posiedzenie nie odbywa się, a Prezes Urzędu Zamówień Publicznych wyznacza nowy termin posiedzenia, o którym zawiadamia arbitrów i uczestników postępowania. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.
5. 
Niestawienie się uczestnika postępowania, prawidłowo zawiadomionego o terminie posiedzenia, nie wstrzymuje rozpoznania odwołania.
6. 
Arbiter wyznaczony do rozpoznania odwołania może być, na uzasadniony wniosek uczestnika postępowania bądź arbitra, wyłączony od udziału w postępowaniu przy rozpatrywaniu odwołania, z przyczyn określonych w art. 703 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego. O wyłączeniu arbitra lub o odmowie wyłączenia rozstrzyga Prezes Urzędu Zamówień Publicznych w formie postanowienia.
7. 
Arbiter zawiadamia Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o okolicznościach uniemożliwiających mu wykonywanie obowiązków, a w szczególności o przyczynach, uzasadniając jego wyłączenie.
§  3. 
1. 
Po otwarciu posiedzenia przewodniczący zespołu arbitrów sprawdza, czy uczestnicy postępowania zostali prawidłowo zawiadomieni o terminie posiedzenia oraz czy osoby reprezentujące uczestników postępowania są uprawnione do występowania w ich imieniu.
2. 
W razie stwierdzenia niestawiennictwa uczestnika postępowania na posiedzenie i braku dowodu doręczenia zawiadomienia o terminie posiedzenia, zespół arbitrów odracza posiedzenie i wyznacza nowy termin posiedzenia. Przepis § 2 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
3. 
Do posiedzenia stosuje się odpowiednio przepisy o rozprawie, jeżeli rozporządzenie nie stanowi inaczej.
§  4. 
1. 
Zespół arbitrów odrzuca odwołanie na posiedzeniu, jeżeli stwierdzi, że:
1)
nie mają zastosowania przepisy ustawy,
2)
protest lub odwołanie zostały wniesione z uchybieniem terminów określonych w ustawie,
3)
zachodzi co najmniej jedna z okoliczności, o których mowa w art. 15 ust. 1, art. 79 ust. 2, art. 83 ust. 3 oraz art. 85 ust. 2 ustawy,
4)
nie został wniesiony protest,
5)
protest lub odwołanie zostały wniesione przez osobę nieuprawnioną.
2. 
W razie stwierdzenia, że nie zaistniały podstawy do odrzucenia odwołania, zespół arbitrów wyznacza rozprawę, a przewodniczący zespołu arbitrów zamyka posiedzenie.
§  5. 
1. 
Rozprawa jest jawna i odbywa się w języku polskim.
2. 
Uczestnik postępowania niewładający językiem polskim stawia się na rozprawę z tłumaczem przysięgłym.
3. 
Wszelkie dokumenty przedstawia się w języku polskim, a jeżeli zostały sporządzone w obcym języku, uczestnik postępowania, który się na nie powołuje, przedstawia ich tłumaczenie na język polski, uwierzytelnione przez tłumacza przysięgłego.
§  6. 
1. 
Na wniosek uczestnika postępowania zespół arbitrów wyłącza jawność rozprawy w całości lub w części, jeżeli uczestnik postępowania uprawdopodobni, że przy rozpatrywaniu odwołania może zostać ujawniona informacja, której ujawnienie narusza tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
2. 
W razie wyłączenia jawności rozprawy, rozprawa odbywa się wyłącznie z udziałem uczestników postępowania, ich przedstawicieli oraz pełnomocników.
3. 
Jeżeli informacja, o której mowa w ust. 1, jest informacją niejawną w rozumieniu przepisów o ochronie informacji niejawnych, sposób postępowania z tą informacją regulują te przepisy.
§  7. 
1. 
Przewodniczący zespołu arbitrów prowadzi rozprawę, a w szczególności otwiera rozprawę, zarządza przerwy w rozprawie, udziela głosu uczestnikom postępowania, zadaje pytania i umożliwia arbitrom zadawanie pytań, podaje brzmienie zapisów do protokołu, zamyka rozprawę i ogłasza wyrok.
2. 
Przewodniczący zespołu arbitrów może upomnieć osobę, która narusza powagę, spokój lub porządek rozprawy, a po bezskutecznym upomnieniu nakazać jej opuszczenie sali.
§  8. 
Na rozprawie przedstawia się oryginał dokumentacji z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
§  9. 
Przewodniczący zespołu arbitrów przedstawia stan sprawy, z uwzględnieniem zarzutów podniesionych w proteście i w odwołaniu.
§  10. 
Przewodniczący zespołu arbitrów udziela kolejno głosu odwołującemu się, a następnie zamawiającemu.
§  11. 
1. 
Uczestnicy postępowania mogą, aż do zamknięcia rozprawy, przedstawić dowody na poparcie swych twierdzeń lub odparcie twierdzeń strony przeciwnej.
2. 
Zespół arbitrów postanawia o dopuszczeniu i przeprowadzeniu dowodów wnioskowanych przez uczestników postępowania; może też dopuścić z własnej inicjatywy dowody, których przeprowadzenie uzna za niezbędne do wyjaśnienia wszystkich istotnych okoliczności sprawy.
3. 
Zespół arbitrów może zobowiązać uczestników postępowania do przedstawienia dokumentów lub innych dowodów istotnych dla rozstrzygnięcia odwołania.
4. 
Zespół arbitrów odmówi przeprowadzenia wnioskowanych dowodów, jeżeli fakty będące ich przedmiotem zostały już stwierdzone innymi dowodami lub gdy zostały powołane jedynie dla zwłoki.
§  12. 
1. 
W postanowieniu o dopuszczeniu dowodu zespół arbitrów oznacza fakty podlegające stwierdzeniu i środki dowodowe, które pozwolą na stwierdzenie tych faktów.
2. 
Środkami dowodowymi, o których mowa w ust. 1, są w szczególności dowody z dokumentów, ze świadków lub biegłych oraz z przesłuchania uczestników postępowania.
3. 
Fakty powszechnie znane nie wymagają dowodu. Nie wymagają też dowodu fakty przyznane w toku postępowania przez stronę przeciwną, jeżeli zespół arbitrów uzna, że przyznanie nie budzi wątpliwości co do swej zgodności z rzeczywistym stanem rzeczy.
4. 
Zespół arbitrów ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważania zebranego materiału.
§  13. 
1. 
Oświadczenie o cofnięciu odwołania może być złożone na piśmie lub ustnie do protokołu posiedzenia lub rozprawy.
2. 
W razie cofnięcia odwołania zespół arbitrów umarza postępowanie i orzeka o kosztach postępowania.
§  14. 
1. 
Przewodniczący zespołu arbitrów zamyka rozprawę, jeżeli zespół arbitrów uzna, że sprawa została dostatecznie wyjaśniona.
2. 
Przed zamknięciem rozprawy przewodniczący zespołu arbitrów udziela głosu uczestnikom postępowania - najpierw odwołującemu się, a następnie zamawiającemu.
§  15. 
1. 
Z posiedzenia lub rozprawy sporządza się, z zastrzeżeniem § 6, protokół oraz rozliczenie kosztów postępowania.
2. 
Protokół i rozliczenie kosztów, o których mowa w ust. 1, podpisuje przewodniczący zespołu arbitrów.
3. 
Wzór protokołu określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  16. 
1. 
Posiedzenia i rozprawy odbywają się w siedzibie Urzędu Zamówień Publicznych.
2. 
W ramach obsługi organizacyjno-technicznej Urząd Zamówień Publicznych zapewnia wykonywanie czynności protokolanta.