Rozdział 4 - Obrońca obwinionego lub ukaranego - Regulamin postępowania dyscyplinarnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.24.121

Akt utracił moc
Wersja od: 15 lutego 2010 r.

Rozdział  4

Obrońca obwinionego lub ukaranego

§  16.
1.
Obwiniony może ustanowić, zmienić lub odwołać obrońcę - na piśmie albo ustnie do protokołu.
2.
O ustanowieniu, odwołaniu lub zmianie obrońcy obwiniony informuje niezwłocznie właściwego rzecznika dyscyplinarnego, doręczając mu oryginał lub poświadczony odpis pełnomocnictwa albo informuje na piśmie o odwołaniu obrońcy.
3.
Nieustanowienie obrońcy przez obwinionego lub jego brak w czasie postępowania dyscyplinarnego nie wstrzymuje biegu tego postępowania.
§  17.
1.
W toku postępowania dyscyplinarnego obrońca jest niezależny, w granicach określonych ustawą oraz zakresem udzielonego przez obwinionego pełnomocnictwa.
2.
Obrońca jest obowiązany do:
1)
zachowania należytej staranności w czasie udziału w czynnościach postępowania dyscyplinarnego;
2)
podporządkowania się przepisom porządkowym oraz określającym zasady bezpieczeństwa w jednostce wojskowej (instytucji cywilnej);
3)
uwzględniania zasad obowiązujących w hierarchicznej strukturze jednostki wojskowej (instytucji cywilnej).
3.
Do obowiązków obrońcy będącego radcą prawnym lub adwokatem stosuje się odpowiednio przepisy o radcach prawnych lub o adwokaturze.
4.
W przypadku naruszenia przez obrońcę obowiązków organ prowadzący postępowanie może wystąpić z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego odpowiednio do właściwego przełożonego obrońcy albo organu samorządu zawodowego, do którego należy obrońca będący adwokatem lub radcą prawnym.
5.
Przepisy tego rozdziału stosuje się odpowiednio do obrońcy, którego może ustanowić ukarany w postępowaniu w sprawie wzruszenia prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego.