Art. 201. - Regulamin poczty listowej. Berno.2005.01.28.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.108.744

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2006 r.
Artykuł RL  201

Odsyłki wymieniane z jednostkami wojskowymi

1.
Administracje pośredniczące powinny być poinformowane, w miarę możliwości z wyprzedzeniem, o ustanowieniu wymiany odsyłek zamkniętych, o której mowa w artykule 19 Konwencji.
2.
Adres tych odsyłek redaguje się w sposób następujący:

Z urzędu w ................................................

{ jednostki morskiej (lub lotniczej) (narodowość) }

Do { (oznaczenie jednostki w ................. }(kraj)

{ okrętu (narodowość) (nazwa okrętu) w ........... }

albo

Z jednostki morskiej (lub lotniczej) (narodowość) }

(oznaczenie jednostki) w ......................... }(kraj)

Z okrętu (narodowość) (nazwa okrętu) w ........... }

Do urzędu w ................................................

albo

Z jednostki morskiej (lub lotniczej) (narodowość) }

(oznaczenie jednostki) w .......................... }(kraj)

Z okrętu (narodowość) (nazwa okrętu) w ........... }

{ jednostki morskiej (lub lotniczej) (narodowość) }

Do { oznaczenie jednostki w ...................... }(kraj)

{ okrętu (narodowość) (nazwa okrętu) w ........ }

3.
Odsyłki, o których mowa, kieruje się najszybszą drogą (lotniczą lub lądowo-morską) zgodnie ze wskazówkami podanymi w adresie i na tych samych warunkach, jak w przypadku odsyłek wymienianych między urzędami pocztowymi.
4.
Kapitan statku pocztowego, który przewozi odsyłki dla jednostki morskiej lub okrętu wojennego, przechowuje je do dyspozycji dowódcy jednostki morskiej lub okrętu przeznaczenia, w przypadku gdyby dowódca ten zażądał wydania ich na trasie.
5.
Jeśli okręty nie znajdują się w miejscu przeznaczenia w czasie, gdy odsyłki adresowane do nich nadejdą do tego miejsca, są one przechowywane w urzędzie pocztowym do chwili ich odbioru przez adresata lub ich dosłania do innego miejsca. Dosłania może zażądać albo administracja kraju pochodzenia, albo dowódca jednostki morskiej lub okrętu przeznaczenia, albo też konsul tej samej narodowości.
6.
Odsyłki, o których mowa, oznaczone napisem "Aux soins du Consul d..." ("Do rąk Konsula w ...") doręcza się do wskazanego konsula. Na żądanie konsula mogą one być później ponownie przyjęte przez służbę pocztową i dosłane do miejsca pochodzenia lub do innego miejsca przeznaczenia.
7.
Odsyłki przeznaczone dla okrętu wojennego uważa się za tranzytowe aż do chwili ich wydania dowódcy tego okrętu, nawet jeśli były one początkowo adresowane do urzędu pocztowego lub konsula zobowiązanego do pośredniczenia w ich przekazywaniu. Nie są więc one uważane jako dowiezione pod ich adres, dopóki nie zostaną wydane okrętowi wojennemu przeznaczenia.
8.
Po uzgodnieniu między zainteresowanymi administracjami powyższą procedurę stosuje się również, w danym przypadku, wobec odsyłek wymienianych z jednostkami wojennymi oddanymi do dyspozycji Organizacji Narodów Zjednoczonych i z samolotami wojskowymi.