Rozdział 1 - Porządek, warunki bytowe i opieka zdrowotna. - Regulamin pobytu osób internowanych w ośrodkach odosobnienia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1981.32.189

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1981 r.

Rozdział  1

Porządek, warunki bytowe i opieka zdrowotna.

§  1.
1.
Internowany jest obowiązany przestrzegać postanowień regulaminu i wykonywać polecenia przełożonych.
2.
Przełożonymi internowanego są: komendant i funkcjonariusze ośrodka odosobnienia, zwanego dalej "ośrodkiem".
§  2.
1.
Przy przyjęciu do ośrodka internowany jest obowiązany podać dane osobowe, przekazać do depozytu posiadane dokumenty, pieniądze, przedmioty wartościowe i inne, których posiadanie jest zabronione.
2.
Do depozytu przekazuje się również kwoty pieniężne nadsyłane internowanemu spoza ośrodka.
3.
Przy przyjęciu do ośrodka internowanego zapoznaje się z regulaminem oraz na jego żądanie z innymi przepisami, które go dotyczą. Internowany ma prawo niezwłocznie zawiadomić o miejscu swego pobytu osobę najbliższą, a za zwolnieniem komendanta inną osobę zamiast lub obok osoby najbliższej.
§  3.
Internowani są osadzeni w pomieszczeniach odpowiadających wymaganiom higieny, posiadających dostateczny dopływ świeżego powietrza i odpowiednią do pory roku temperaturę według norm określonych odrębnymi przepisami. Światło dzienne i oświetlenie powinny być odpowiednie do czytania.
§  4.
1.
Internowany jest obowiązany do poprawnego zachowania się wobec przełożonych.
2.
Internowany jest obowiązany do przestrzegania zasad poprawnego zachowania wobec innych internowanych. W szczególności nie wolno zakłócać spokoju i ustalonego porządku, organizować się w grupy, które nie są przewidziane w ustalonym porządku.
§  5.
Internowanemu nie wolno samowolnie zmieniać miejsca wykonywania zleconej czynności ani miejsca wyznaczonego do spania, a także porozumiewać się z osobami umieszczonymi w innym pomieszczeniu lub osobami postronnymi.
§  6.
1.
Internowany może posiadać artykuły żywnościowe, niezbędne przedmioty osobistego użytku, dokumenty związane z osadzeniem go, listy, fotografie osób najbliższych, niezbędne materiały piśmienne oraz książki, prasę i gry świetlicowe dostarczone przez administrację ośrodka.
2.
Komendant może zabronić lub ograniczyć posiadanie przedmiotów wymienionych w ust. 1, jeżeli wymagają tego względy sanitarne, porządku lub bezpieczeństwa, jak również zwolnić na posiadanie innych przedmiotów, w granicach nie naruszających porządku lub bezpieczeństwa.
§  7.
1.
Internowany korzysta z własnej odzieży i obuwia z własnej zaś bielizny - za zezwoleniem komendanta pościel i środki do utrzymania higieny osobistej otrzymuje z ośrodka według zasad i norm określonych odrębnymi przepisami.
2.
Internowany otrzymuje z ośrodka do użytku odzież i obuwie, jeżeli własna odzież i obuwie są niezdatne do użytku albo nieodpowiednie ze względu na porę roku lub jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa albo względy sanitarne.
§  8.
1.
Internowani oraz ich odzież, bielizna i obuwie podlegają przeszukaniu. Przeszukaniu podlegają również pomieszczenia, w których internowani przebywają stale lub czasowo.
2.
Przeszukanie może być przeprowadzone w każdym czasie. W razie konieczności dopuszczalne jest uszkodzenie przeszukiwanych przedmiotów w niezbędnym zakresie.
3.
Przeszukania osoby oraz odzieży i bielizny na niej przeprowadza się za pośrednictwem osoby tej samej płci.
4.
Znalezione w czasie przeszukania notatki i zapiski podlegają zatrzymaniu, jeżeli ich treść zawiera znamiona przestępstwa lub wykroczenia albo zawierają one wyrazy albo zwroty wulgarne, obelżywe lub niezrozumiałe.
§  9.
Internowany jest obowiązany utrzymywać czystość osobistą oraz dbać o należyty stan i czystość pomieszczeń, w których przebywa, a także innych miejsc w obrębie ośrodka, wskazanych przez administrację tego ośrodka.
§  10.
1.
Internowany otrzymuje trzy razy dziennie ciepłe posiłki w odpowiednich odstępach czasu według norm określonych odrębnymi przepisami, jak również stosowany napój do zaspokojenia pragnienia. Sposób przyrządzania posiłków oraz ich jakość podlegają kontroli lekarza lub innego fachowego pracownika służby zdrowia. Minimalna norma żywnościowa dla internowanego wynosi 2.600 kalorii.
2.
Jeżeli wymaga tego stan zdrowia internowanego, otrzymuje on wyżywienie dietetyczne według wskazań lekarza.
§  11.
1.
Internowany może dwa razy w miesiącu zakupywać artykuły żywnościowe i wyroby tytoniowe oraz przedmioty osobistego użytku za kwotę nie przekraczającą miesięcznie 30 % najniższego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego pracowników uspołecznionych zakładów pracy.
2.
Komendant może zezwolić internowanemu na dokonywanie częstszych zakupów lub za większą kwotę.
§  12.
1.
Internowany może otrzymywać miesięcznie dwie paczki żywnościowe o wadze nie przekraczającej wraz z opakowaniem 3 kg każda od osób najbliższych, a od innych osób lub instytucji za zgodą komendanta ośrodka.
2.
Komendant może zezwolić internowanemu na otrzymanie dodatkowej paczki żywnościowej.
3.
W paczkach żywnościowych nie mogą być dostarczone artykuły żywnościowe, których sprawdzenie jest niemożliwe bez naruszenia w istotny sposób ich substancji, ani też artykuły żywnościowe w opakowaniach utrudniających kontrolę ich zawartości.
4.
Rodzaje artykułów żywnościowych, które internowany może otrzymać w paczce, określają odrębne przepisy.
§  13.
Internowany może za zezwoleniem komendanta otrzymywać paczki z potrzebną mu odzieżą, bielizną, obuwiem i przedmiotami osobistego użytku, a na wniosek lekarza - również z lekami.
§  14.
1.
Komendant może zezwolić internowanemu ze względu na stan jego zdrowia na dokonywanie dodatkowych zakupów artykułów żywnościowych lub na otrzymywanie dodatkowych paczek żywnościowych - według wskazań lekarza.
2.
Internowany chory korzystający z diety może dokonywać zakupów artykułów żywnościowych i otrzymywać paczki żywnościowe wyłącznie według wskazań lekarza.
§  15.
1.
Paczki podlegają przeszukaniu w obecności internowanego.
2.
Paczki o zawartości innej niż określona przez właściwe przepisy mogą być zwrócone na koszt internowanego lub nadawcy, a znajdujące się w nich przedmioty, których posiadanie w ośrodkach jest zabronione ze względu na bezpieczeństwo, podlegają zatrzymaniu.
3.
Artykuły żywnościowe nie nadające się do spożycia podlegają komisyjnemu zniszczeniu.
§  16.
Internowany może otrzymywać pieniężne przekazy pocztowe od osób najbliższych a za uprzednim zezwoleniem komendanta - od innych osób i instytucji znajdujących się w kraju.
§  17.
1.
Internowanemu zapewnia się bezpłatną opiekę lekarską oraz bezpłatne zaopatrzenie w leki i środki opatrunkowe.
2.
Internowany jest obowiązany poddać się badaniom lekarskim i zabiegom sanitarnym.
3.
Internowany jest obowiązany zawiadomić niezwłocznie przełożonego o swojej chorobie oraz o zauważonej chorobie innego internowanego, jeżeli ten nie zgłasza się sam do lekarza.
4.
Internowanego leczonego w pomieszczeniu mieszkalnym, komendant na wniosek lekarza może zwolnić od przestrzegania określonych przepisów regulaminu oraz ustalonego porządku.
§  18.
Internowany korzysta z ośmiogodzinnego snu w ciągu doby.
§  19.
Internowany odbywa codziennie 60-minutowy, a za zezwoleniem komendanta - dłuższy spacer na wolnym powietrzu. Jeżeli warunki ośrodka uniemożliwiają 60-minutowy spacer, czas spaceru może być wyjątkowo skrócony, nie więcej niż 30 minut. Z odbywania spaceru internowanego może zwolnić lekarz lub komendant.
§  20.
1.
Internowany nie posiadający własnych przyborów do golenia powinien być przynajmniej dwa razy w tygodniu ogolony raz w miesiącu ostrzyżony.
2.
Internowany korzysta z ciepłej kąpieli raz w tygodniu.
§  21.
1.
Internowany może korzystać z organizowanych zajęć kulturalno-oświatowych.
2.
Internowany może wypożyczać z biblioteki ośrodka książki i gry świetlicowe oraz korzystać z prasy dostarczanej przez administrację ośrodka, a także za zezwoleniem komendanta - z innych książek i prasy.
§  22.
Internowany może w sposób nie zakłócający spokoju i ustalonego porządku wykonywać praktyki religijne oraz posiadać przedmioty niezbędne do wykonywania tych praktyk, a zwłaszcza wysłuchiwać nabożeństw transmitowanych przez Polskie Radio oraz za zgodą komendanta ośrodka - korzystać z posług religijnych.
§  23.
Internowany wykonujący prace porządkowe jest obowiązany wykonywać je sumiennie. Zatrudnienie internowanego poza pracami porządkowymi wymaga jego zgody, wyrażonej na piśmie.
§  24.
1.
Internowanemu nie przysługuje wynagrodzenie za wykonywanie następujących rodzajów prac:
1)
porządkowych, związanych z utrzymaniem czystości i porządku w obrębie ośrodka,
2)
pomocniczych o charakterze administracyjno-gospodarczym, związanych z funkcjonowaniem ośrodka, a zwłaszcza konserwacją, remontami oraz działaniem urządzeń, jak również obsługą, zaopatrzeniem i transportem na których wykonywanie wyraził zgodę.
2.
Szczegółowy wykaz prac, o których mowa w ust. 1, określają odrębne przepisy.
§  25.
Właściwy przełożony wyznacza spośród internowanych osobę, do której obowiązków należy dbanie o inwentarz i czystość w pomieszczeniu mieszkalnym oraz przestrzeganie przez internowanych ustalonego porządku.
§  26.
Komendant ustala porządek w ośrodku, określając w szczególności:
1)
czas i porządek apelu porannego i wieczornego,
2)
czas przeznaczony na sen, pracę, zajęcia własne i kulturalno-oświatowe,
3)
czas spożywania posiłków,
4)
zasady poruszania się po terenie ośrodka,
5)
porządek odbywania spacerów,
6)
przedmioty, jakie można posiadać przy sobie,
7)
terminy i porządek przeprowadzania widzeń,
8)
terminy, miejsce i sposób dokonywania zakupów oraz rodzaje artykułów, jakie mogą być zakupowane.