Rozdział 9 - Biuro podawczo - wykonawcze. - Regulamin ogólny wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.104.934

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 1932 r.

Rozdział  IX.

Biuro podawczo - wykonawcze.

§  165.
Biuro podawczo - wykonawcze przeznaczone jest do przyjmowania wnoszonych i nadsyłanych do sądu, jak również do sędziów śledczych urzędujących w siedzibie sądu, pism i przesyłek, oraz do ekspedjowania pism wysyłanych.
§  166.
Czynności, należące do zakresu działania biura podawczo-wykonawczego, załatwia jeden lub kilku urzędników, wyznaczonych do tego przez kierownika sądu.
§  167.
Jeżeli sąd rozmieszczony jest w kilku nieprzyległych budynkach, kierownik sądu może zarządzić, aby czynnych było więcej oddziałów biura podawczo-wykonawczego.

W wypadku, gdy sąd grodzki podzielony jest na kilka oddziałów, które mieszczą się w różnych nieprzyległych budynkach, dla oddziałów mieszczących się w jednym budynku winien być urządzony odrębny oddział biura podawczo-wykonawczego.

§  168.
Pisma, nadchodzące w kopertach zamkniętych, otwierane są przez urzędnika biura podawczo-wykonawczego, z wyjątkiem tych, które adresowane są do kierownika sądu, tudzież tych wszystkich pism, które zaopatrzone są w napis "tajne", "poufne", "do własnych rąk" lub tym podobny, świadczący, iż treść pisma ma być zachowana w tajemnicy.

Nadto urzędnik biura podawczo-wykonawczego nie jest upoważniony do otwierania kopert zawierających rozporządzenia ostatniej woli.

§  169.
Na każdem nadchodzącem piśmie urzędnik biura podawczo-wykonawczego czyni ręcznie albo przy pomocy odpowiedniego stempla adnotację zwaną prezentatą, zawierającą nazwę sądu lub urzędu, datę otrzymania pisma, liczbę załączników i numer bieżący księgi wpływu (§ 180). Jednocześnie kasuje w sposób przepisany znaczki uiszczenia opłat, naklejone na piśmie.
§  170.
Jeżeli pismo nadeszło w kopercie, której nie wolno urzędnikowi otworzyć, prezentatą będzie uczyniona na adresowej stronie koperty bez naruszenia daty stempla pocztowego.
§  171.
Podania w sprawach ksiąg wieczystych (gruntowych, hipotecznych, tabularnych) mogą być składane bezpośrednio w urzędach ksiąg wieczystych i wydziałach hipotecznych.

Prezentatę wówczas kładzie właściwy sekretarz.

Na tych podaniach tudzież na podaniach, które obok innej czynności dotyczą także czynności hipotecznej, prezentata winna zawierać również godzinę i minutę otrzymania pisma.

§  172.
Wszystkie pisma, które w ciągu godzin urzędowych z poczty razem nadeszły oraz te, które nadeszły poza godzinami urzędowemi i przyjęte zostały przez urzędnika biura podawczo-wykonawczego jednocześnie, będą poczytywane za wchodzące równocześnie.
§  173.
Jeżeli jest kilku urzędników wyznaczonych do przyjmowania pism w biurze podawczo-wykonawczem względnie w oddziale biura, przyjmujący podpisuje prezentatę.
§  174.
Prezentata winna być wyraźna, aby nie nastręczały się wątpliwości co do daty otrzymania pisma.
§  175.
Biuro podawczo - wykonawcze nie ma prawa odmówić przyjęcia pisma, ani też nie może zwrócić złożonego i opatrzonego prezentatą pisma bez zezwolenia kierownika sądu lub właściwego sędziego.

Wszakże w wypadku, gdy utworzono dwa lub więcej oddziałów biura dla jednego sądu, urzędnik biura ma prawo, w razie zgłoszenia pisma do niewłaściwego według podziału czynności oddziału biura, skierować osobę zainteresowaną do właściwego oddziału; winien jednak pismo przyjąć, jeżeli istnieje możliwość uchybienia terminu wskutek niezdążenia w porę do właściwego oddziału.

§  176.
Na żądanie wnoszącego urzędnik biura podawczo-wykonawczego wydaje mu pokwitowanie z odbioru pisma.

Pokwitowanie pisze się według załączonego wzoru.

§  177.
Kierownik sądu władny jest zarządzić, aby przy wejściu do sądu wewnątrz budynku umieszczona była zamknięta skrzynka, do której przez wąski otwór strony będą mogły składać pisma, adresowane do sądu lub urzędu w kopertach.
§  178.
Urzędnik biura podawczo - wykonawczego wyjmuje złożone do skrzynki pisma przynajmniej dwa razy dziennie: przy rozpoczęciu czynności i na godzinę przed skończeniem urzędowania.

Pisma, włożone do skrzynki po tym ostatnim terminie, wyjmuje się w następnym dniu urzędowania.

Prezentatę kładzie urzędnik według chwili wyjęcia pisma ze skrzynki.

Powyższe przepisy winny być podane do wiadomości osób zainteresowanych przez umieszczenie odpowiedniego napisu na samej skrzynce lub tuż obok niej.

Do skrzynki nie powinny być składane pisma w sprawach ksiąg wieczystych, na co należy zwrócić uwagę w napisie.

Jeżeli jednak pismo takie będzie włożone, należy je przyjąć i po położeniu prezentaty oddać komu należy.

§  179.
Kierownik sądu w porozumieniu z urzędem pocztowym może zarządzić, że adresowane do sądu przesyłki pocztowe, nadeszłe do sądu zwrotne pocztowe poświadczenia odbioru, jak i zwrócone przesyłki sądowe, będą odbierane z urzędu pocztowego zapomocą pocztowej księgi oddawczej przez woźnego lub gońca za jego pokwitowaniem. Nazwisko odbierającego będzie podane do wiadomości urzędowi pocztowemu.

Odebrane przesyłki doręcza się niezwłocznie urzędnikowi biura podawczo-wykonawczego.

§  180.
W biurze podawczo - wykonawczem prowadzi się według załączonego wzoru księgę wpływu, do której wciąga się pod kolejnemi, poczynając od początku roku, numerami nadchodzące pisma i przesyłki.
§  181.
W razie większego napływu pism, kierownik sądu może zarządzić prowadzenie oddzielnych ksiąg wpływu dla poszczególnych kategoryj spraw lub wydziałów (oddziałów) sądu.
§  182.
W księdze wpływu właściwy sekretarz potwierdza odbiór doręczonych mu z biura podawczo-wykonawczego pism.
§  183.
Wszystkie pisma i przesyłki, otrzymane przez biuro podawczo-wykonawcze, winny być oddane właściwym według przeznaczenia sekretarjatom lub sędziom w dniu otrzymania.

Pisma pilne należy oddawać niezwłocznie po otrzymaniu.

§  184.
Koperty, w których pisma nadeszły z poczty, należy dołączyć do tychże pism.
§  185.
W razie wątpliwości przy skierowaniu pisma, urzędnik biura podawczo-wykonawczego postąpi według polecenia w każdym poszczególnym wypadku kierownika sądu.
§  186.
Pisma i przesyłki, wychodzące z sekretarjatów, kieruje się celem wysłania do biura podawczo-wykonawczego. Pisma te i przesyłki, z wyjątkiem wezwań i zawiadomień, wciąga się do wykazu; wzór wykazu załącza się.
§  187.
Po potwierdzeniu odbioru, urzędnik biura podawczo-wykonawczego zwraca wykaz właściwemu sekretarjatowi.

Wykazy przechowuje się w sekretarjacie, ułożone w porządku chronologicznym.

§  188.
Dokonaną ekspedycję sekretarz odnotowuje w odnośnych aktach i repertorjach (rejestrach, dziennikach) z powołaniem daty i numeru z wykazu.
§  189.
Otrzymane pisma i przesyłki urzędnik biura podawczo-wykonawczego rozsyła według przeznaczenia po uprzedniem, o ile zachodzi potrzeba, wciągnięciu ich do rewersału lub księgi pocztowej.
§  190.
Przekazywanie pism i akt między wydziałami (oddziałami) jednego sądu odbywa się bez udziału biura podawczo-wykonawczego, jeżeli wydziały te nie mają osobnych oddziałów biura podawczo-wykonawczego.
§  191.
W biurze podawczo - wykonawczem, z zarządzenia kierownika sądu może być skoncentrowana ekspedycja wezwań, zawiadomień i innych pism, doręczanych stronom przez woźnych sądowych.

Instrukcje szczegółowe w tej materji wydaje kierownik sądu, który może wprowadzić odpowiednie księgi kontroli doręczeń przez poszczególnych woźnych.

Prezes sądu okręgowego może zarządzić skoncentrowanie w biurze podawczo-wykonawczem tego sądu ekspedycji tychże wezwań, zawiadomień i innych pism ze wszystkich sądów grodzkich, znajdujących się w siedzibie sądu okręgowego, oraz sędziów śledczych tamże urzędujących.

W tym wypadku instrukcje wydaje prezes sądu okręgowego.

§  192.
W poszczególnych sądach grodzkich o niewielkim ruchu spraw, czynności biura podawczo-wykanawozego załatwia sekretarz lub wyznaczony przez kierownika sądu urzędnik, pełniący również inne czynności. Prowadzenie wówczas specjalnych ksiąg, przewidzianych w poprzednich paragrafach, nie jest potrzebne,
§  193.
Komunikowanie się sądów i urzędów ze stronami przez pocztę unormowane jest odrębnemi przepisami.