Rozdział 8 - Czas urzędowania i ferje. - Regulamin ogólny wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.104.934

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 1932 r.

Rozdział  VIII.

Czas urzędowania i ferje.

§  146.
Godziny urzędowania w sądach i urzędach wymiaru sprawiedliwości w dnie powszednie oznacza Minister Sprawiedliwości.

Urzędowanie winno być jednorazowe bez przerwy, o ile Minister Sprawiedliwości nie zezwoli na wyjątki.

§  147.
W niedzielę i dnie ustawowo uznane za święta powszechne (rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 listopada 1924 r. Dz. U. P. P. Nr. 101, poz. 928; ustawa z dnia 18 marca 1925 r. Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 234) normalny tok pracy ustaje, wszakże bez ujmy tym przepisom postępowania sądowego, które wymagają niezwłocznego załatwienia pewnych czynności.

Dla tych wypadków w podziale czynności, uchwalonym przez zgromadzenie ogólne względnie przez kolegjum administracyjne, należy ustalić kolejność dyżurów sędziów.

W tymże celu mogą być, w miarę potrzeby, ustanowione dyżury poza godzinami urzędowania w dnie powszednie.

Dyżury sekretarzy, urzędników kancelaryjnych i woźnych oznacza kierownik sądu.

Czas trwania dyżuru jednej osoby, poza wypadkami szczególnemi, nie może w jednym dniu przekraczać trzech godzin.

§  148.
Jeżeli posiedzenie sądowe przeciąga się poza godziny urzędowania, w sekretarjacie sądowym winien pozostawać aż do końca posiedzenia,-o ile przewodniczący na posiedzeniu nie zarządzi inaczej - jeden z urzędników, wyznaczony przez kierownika sekretarjatu.
§  149.
Jeżeli w czynności sądowej mają brać udział osoby, nie należące do wyznania rzymsko-katolickiego, a okoliczność ta znana jest sądowi, nie należy takiej czynności, o ile ustawa temu się nie sprzeciwia, przedsiębrać w dniach uroczystych świąt wyznania religijnego tych osób.
§  150.
Dla interesantów sekretarjaty sądów winny być otwarte w dnie powszednie najmniej trzy godziny dziennie.

Godziny te oznacza kierownik sądu.

Adwokaci mają dostęp do sekretariatów sądowych w ciągu całego czasu urzędowania.

§  151.
W urzędach hipotecznych (wydziałach hipotecznych) przyjmowanie interesantów odbywa się w ciągu całego czasu urzędowania.

Przepis ten dotyczy także sekretarjatów, w których prowadzone są rejestry publiczne, jak handlowe, stowarzyszeń i inne.

§  152.
Kierownicy sądów oznaczają godziny przyjęć u siebie i u przewodniczących wydziałów.
§  153.
O godzinach urzędowania i przyjęć należy podać do wiadomości powszechnej przez umieszczenie odnośnych informacyj na tablicy orjentacyjnej (§§ 296, 297), oraz na drzwiach wejściowych właściwych pomieszczeń, a w razie potrzeby także drogą komunikatów do czasopism.
§  154.
W wypadkach pilnych należy przyjąć interesanta poza godzinami przyjęć.
§  155.
Biuro podawczo - wykonawcze otwarte jest dla interesantów przynajmniej w ciągu pięciu godzin.

Przy dwurazowem urzędowaniu dziennem winno być otwarte przed przerwą i po przerwie.

§  156.
W sądach grodzkich kierownik sądu oznacza stałe dnie i godziny, stosownie do potrzeb miejscowych, do przyjmowania i protokułowania ustnych wniosków stron w wypadkach, przewidzianych ustawami postępowania sądowego.
§  157.
Czynności egzekucyjne i doręczenia mogą być wykonywane również w dnie świąteczne i w porze nocnej, o ile zachodzą warunki, wskazane na ten wypadek w ustawach postępowania sądowego.
§  158.
Za porę nocną uważa się czas, wskazany jako pora nocna w ustawach postępowania sądowego, jeżeli zaś w przepisach tych niema odpowiednich wskazówek, za porę nocną należy uważać czas od godziny dwudziestej pierwszej do godziny siódmej.
§  159.
Terminy wypoczynku dla sędziów oraz urlopy wypoczynkowe dla urzędników sekretariatu, tudzież niższych funkcjonarjuszów, należy oznaczać w okresie od piętnastego czerwca do piętnastego września.

Odstąpienie od tej zasady dopuszczalne jest tylko w wypadkach wyjątkowych.

§  160.
Również należy odstąpić od zasady, zawartej w § 159, na skutek zarządzenia Ministra Sprawiedliwości w razie zawieszenia wypoczynków.

W tym wypadku wyznaczony termin wypoczynku ulega niezwłocznemu odwołaniu, a rozpoczęty - przerwaniu.

§  161.
Powołanie na ćwiczenia wojskowe i spowodowana tem przerwa w urzędowaniu nie pozbawiają prawa do korzystania z wypoczynku.
§  162.
Przed wyznaczeniem terminów wypoczynku należy w drodze okólnej zwrócić się do sędziów o podanie czasu, od którego chcą korzystać z wypoczynku.

Można również takie zapytanie skierować do urzędników.

§  163.
Nie jest zabronione wyznaczenie wypoczynku w dwóch terminach na wniosek osoby zainteresowanej, o ile nie zachodzą przeszkody natury służbowej, pod warunkiem wszakże, by ogólny czas wypoczynku nie przekroczył normy ustawowej.
§  164.
Przy podziale czynności i oznaczaniu stałych dni posiedzeń sądowych należy uwzględnić okres feryjny.