Rozdział 6 - Podział czynności i wydziały (oddziały) sądu. - Regulamin ogólny wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.104.934

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 1932 r.

Rozdział  VI.

Podział czynności i wydziały (oddziały) sądu.

§  80.
Liczbę wydziałów w sądach apelacyjnych i okręgowych oznacza Minister Sprawiedliwości.

Wydziały są oznaczane kolejnemi liczbami rzymskiemi w obrębie całego sądu.

§  81.
Podział czynności między wydziały sądu apelacyjnego i okręgowego dokonany być winien z uwzględnieniem rodzaju i ilości napływających do sądu spraw oraz liczebności stanowisk sędziowskich, i urzędniczych w sekretarjatach.
§  82.
Wydziały składają się przynajmniej z pięciu sędziów, wliczając w to przewodniczącego.

Wydziały o mniejszym liczebnie składzie można tworzyć tylko z upoważnienia Ministra Sprawiedliwości.

Nie jest konieczne, aby sędzia należał do jednego tylko wydziału.

Sędziowie, należący do wydziału, orzekają jednoosobowo, jako też w składzie trzech sędziów.

§  83.
Do każdego wydziału zgromadzenie ogólne na podstawie wniosku prezesa wyznacza corocznie w listopadzie na rok następny, lub na okres dłuższy, jeżeli ustawa tego wymaga, odpowiednią liczbę sędziów.

Przy wyznaczaniu należy w miarę możności uwzględniać życzenia sędziów, których wyznaczenie dotyczy.

§  84.
Zmiany w składzie osobowym wydziału w ciągu roku dopuszczone są tylko w razie potrzeby.
§  85.
Niema przeszkód, aby przy rocznem układaniu list sędziów poszczególnych wydziałów sędziowie przechodzili z wydziałów cywilnych do karnych i odwrotnie, wszakże nie jest to wskazane w sądach apelacyjnych.
§  86.
Nowomianowanego w ciągu roku sędziego zgromadzenie ogólne niezwłocznie wyznacza do jednego z wydziałów.
§  87.
Przewodniczącym wydziału jest prezes, wiceprezes lub sędzia.
§  88.
Najpóźniej w listopadzie każdego roku prezes sądu oznacza na rok następny wydział, w którym będzie przewodniczył, oraz wydziały, w których przewodniczyć będą wiceprezesi.
§  89.
W wydziałach, w których przewodnictwa nie obejmuje prezes lub wiceprezes, przewodniczy sędzia, wyznaczony przez zgromadzenia ogólne z pośród sędziów przedstawionych we wniosku prezesa na te stanowiska.
§  90.
Każdy wydział obejmuje pewne kategorje spraw, oznaczone na stałych podstawach: bądź według rodzaju spraw, bądź według początkowej litery nazwisk uczestników sprawy lub na podstawie terytorjalnej, bądź wreszcie z uwzględnieniem obu tych podstaw.
§  91.
Podział czynności między wydziałami sądu apelacyjnego winien być dokonany według rodzaju spraw (sprawy cywilne i karne) i na podstawie terytorjalnej, o ile możności według sądów okręgowych.
§  92.
Każdy wydział (oddział) ma osobny sekretarjat, składający się z kierownika sekretarjatu i odpowiedniej liczby urzędników kancelaryjnych.

Jeżeli rodzaj i ilość spraw tego wymaga, sekretarjat wydziału może być podzielony zarządzeniem prezesa na sekcje pod kierunkiem urzędnika, podlegającego kierownikowi sekretarjatu.

§  93.
Przewodniczący wydziału, jako jego kierownik, rozdziela pracę między sędziami, przestrzegając równomierności obciążenia, w szczególności, o ile sam nie przewodniczy na posiedzeniu, wyznacza przewodniczącego.

Do niego również należy powołanie dodatkowego sędziego z pośród sędziów wydziału w wypadku przewidzianym w art. 58 § 1, powołanie zaś sędziego z innego wydziału zarządza prezes sądu.

Praca między sędziami, należącymi do wydziału, może być podzielona na pewnych, uprzednio przez zgromadzenie ogólne oznaczonych zasadach stałych.

§  94.
Przewodniczący wydziału handlowego powołuje na posiedzenia sądowe sędziów handlowych według ustalonej kolejności, w miarę możności przestrzegając równomierności powoływania wszystkich sędziów handlowych do udziału w posiedzeniach oraz uwzględniając ich słuszne życzenia co do dni, w jakich mogą w posiedzeniach uczestniczyć.

W okręgach, w których sędziowie handlowi powoływani są także z pośród znawców górnictwa, przewodniczący wydziału winien powoływać do składu sądzącego w sprawach górniczych przynajmniej jednego sędziego handlowego z tej grupy.

§  95.
Gdy zajdzie potrzeba uzupełnienia składu sądzącego z powodu nieprzybycia sędziego, przewodniczący wydziału powołuje zastępcę z pośród członków wydziału, a w razie koniecznym zwraca się do prezesa sądu o powołanie zastępcy z poza grona członków wydziału.
§  96.
Zastępcą przewodniczącego wydziału jest najstarszy służbą sędzia, należący do danego wydziału. W razach nagłych w nieobecności przewodniczącego poszczególną czynność w jego zastępstwie może spełnić najstarszy z obecnych w sądzie sędziów danego wydziału albo prezes sądu lub jego zastępca.
§  97.
W zakresie spraw sądowych przewodniczący wydziału spełnia czynności przewidziane ustawami postępowania sądowego i inne czynności prezesa.

Nadto przewodniczący wydziału kieruje pracą sekretarjatu oraz sprawuje bezpośredni nad nim nadzór.

§  98.
Obowiązkiem przewodniczącego jest czuwanie, aby postępowanie sądowe odbywało się możliwie szybko i aby nie tworzyły się zaległości.
§  99.
Sprawy, napływające do sądu, kierować należy bezpośrednio do wydziału, do którego według ustalonego podziału czynności należą. Niewłaściwie wskutek pomyłki skierowaną sprawę przewodniczący przekazuje właściwemu wydziałowi.

W razie wątpliwości rozstrzyga kierownik sądu.

§  100.
Skierowanie sprawy do danego wydziału nie ma wpływu na zastosowanie tego lub innego trybu postępowania, nakazanego ustawą, we właściwym składzie sądzącym.
§  101.
Posiedzenia sądowe odbywają, się w stałe dnie.

Nadto przewodniczący, o ile zajdzie potrzeba, może wyznaczyć posiedzenia w dnie inne.

§  102.
Sądy grodzkie, w których jest większy napływ spraw, mogą być podzielone na oddziały. Do oddziału należy jeden lub kilku sędziów.
§  103.
W sądach grodzkich, podzielonych na oddziały lub w których jest kilku sędziów, podział czynności między oddziałami lub sędziami ustala w listopadzie na rok następny kolegjum administracyjne sądu okręgowego, po uprzedniem rozpoznaniu wniosków naczelnika sądu grodzkiego, według zasad, podanych wyżej w § 90.
§  104.
Sędzia, wyznaczony w podziale czynności na kierownika oddziału z kilku sędziów, ma co do rozdziału pracy prawa przewodniczącego Jednak naczelnik sądu ma prawo w granicach podziału czynności i w razie wątpliwości ustalić podział pracy.
§  105.
W sądach grodzkich, w których czynny jest jeden sędzia, w razie jego nieobecności, zastępuje go sędzia z innego sądu grodzkiego według kolejności, ustalonej przez kolegium administracyjne sądu okręgowego.

Stosuje się to również w wypadkach, gdy właściwy sędzia jest wyłączony w danej sprawie. Sprawę wówczas przekazuje się zastępcy, o ile ustawa inaczej nie stanowi.

§  106.
Czynności administracyjne oraz sprawy należące do kompetencji zgromadzenia ogólnego i kolegjum administracyjnego sądu apelacyjnego i okręgowego są skoncentrowane w sekretariacie prezydjalnym, pozostającym pod bezpośrednim kierunkiem prezesa sądu.
§  107.
Prezes sądu udziela prokuratorowi odpis podziału czynności oraz potrzebnych w tym względzie informacyj celem przystosowania podziału czynności urzędu prokuratorskiego.