Rozdział 5 - Nadzór i administracja sądowa. - Regulamin ogólny wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.104.934

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 1932 r.

Rozdział  V.

Nadzór i administracja sądowa.

§  54.
W zakresie nadzoru służbowego zadaniem kierowników sądów (art. 70) jest zapewnienie prawidłowego toku czynności w sądach i urzędach podległych ich nadzorowi; w szczególności kierownicy sądów, nie wkraczając w dziedzinę orzecznictwa sądowego, w którym sędziowie są niezawiśli, obowiązani są czuwać, aby praca w sądach i urzędach odbywała się sprawnie i zgodnie z ustanowionym rozkładem czynności i aby nie była zaniedbywana, aby czynności sądowe odbywały się z należytą powagą i starannością, i aby zachowanie się sędziów i urzędników w stosunkach służbowych i poza służbą stało na odpowiednim poziomie i nie dawało powodu do usprawiedliwionych zarzutów.
§  55.
W stosunku do naczelników sądów grodzkich, jako przełożonych więzień, w zakresie administracji i nadzoru obowiązują odrębne przepisy (rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 czerwca 1928 r. o wykonaniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 marca 1928 r. w sprawie organizacji więziennictwa - Dz. U. R. P. Nr. 64, poz. 591).
§  56.
Prezesi sądów apelacyjnych i okręgowych obowiązani są osobiście lub przez zastępców swoich kontrolować działalność podległych ich nadzorowi sądów i urzędów drogą wizytacyj i dokładnego badania wykazów ruchu spraw; obowiązani są sprawdzać, czy wydane z powodu zażaleń lub wyników poprzednich wizytacyj zarządzenia, zmierzające do usunięcia zaległości lub dostrzeżonych braków i usterek, zostały wykonane.

Perjodyczne wizytacje odbywają się stosownie do przepisów, które wydaje Minister Sprawiedliwości.

§  57.
W czynnościach nadzorczych powinni też współdziałać przewodniczący wydziałów i przewodniczący na rozprawach, którzy przy sposobności rozpatrywania poszczególnych spraw mają możność dostrzeżenia usterek, wymagających zwrócenia uwagi władz nadzorczych.
§  58.
W celu nadzoru kierownicy sądów mają prawo badania zażaleń, wglądania w czynności i usuwania w zakresie nadzoru usterek, nadto mogą żądać wyjaśnień z powodu dostrzeżonych uchybień, załatwić sprawę w trybie art. 72 § 3, a w razie potrzeby zarządzić dochodzenie i skierować sprawę do sądu dyscyplinarnego.

W stosunku do sekretarzy, urzędników kancelaryjnych i innych funkcjonarjuszów sądowych mają zastosowanie przepisy ustawy o państwowej służbie cywilnej.

§  59.
Prezesi sądów apelacyjnych i okręgowych na podstawie uprawnień nadzorczych mogą uchylać zarządzenia sądów i sędziów podległych ich nadzorowi.

Prawo to dotyczy tylko zarządzeń administracyjnych niezgodnych z prawem oraz wszelkich zarządzeń niezgodnych z regulaminami lub innemi przepisami porządkowemi.

§  60.
Zarządzenia nadzorcze kierownika sądu, dotyczące zwrócenia sędziemu piśmiennie uwagi na uchybienia, oraz zarządzenia prezesów, uchylające zarządzenia sądu lub sędziego, winny być wciągane do prowadzanej według załączonego wzoru księgi, z podaniem motywów zarządzenia.
§  61.
Uchylając zarządzenie sądu, prezes niezwłocznie zawiadamia o tem Ministra Sprawiedliwości w drodze służbowej, z dołączeniem odpisu swego zarządzenia.
§  62.
Postanowienia §§ 59, 60, 61 mają odpowiednie zastosowanie w wypadku, gdy zgromadzenie ogólne lub kolegjum administracyjne wyda zarządzenie administracyjne niezgodne z prawem,
§  63.
Kierownik sądu celem zapewnienia jednolitości w prowadzeniu spraw może zwoływać konferencje dla omówienia kwestyj nastręczających wątpliwości. W kwestjach wykładni przepisów prawa na pomienionych konferencjach uchwały nie zapadają.
§  64.
Bezpośredni stały nadzór nad działalnością kierowników sądów grodzkich i sądów okręgowych sprawują kierownicy wyższej instancji.
§  65.
W zakresie administracji sądowej kierownicy sądów są organami Ministra Sprawiedliwości i reprezentują sąd.
§  66.
Kierownik sądu może do współdziałania w czynnościach administracyjnych powołać każdego z wiceprezesów (art. 65), przekazując mu załatwianie pewnych spraw lub pewnych kategoryj spraw, z zastrzeżeniem uprzedniego porozumienia się z kierownikiem lub bez tego zastrzeżenia. W braku wiceprezesów ma przepis ten zastosowanie do najstarszego służbą sędziego.

Każdemu z pozostałych sędziów kierownik, w razie koniecznej potrzeby, może poruczyć opracowanie lub załatwienie poszczególnej sprawy, nie odrywając go jednak od stałych jego czynności sędziowskich.

§  67.
Czynności administracji sądowej, w szczególności budżetowo-rachunkowe oraz gospodarcze, sądu okręgowego i podległych mu sądów grodzkich tudzież urzędów sądowych całego okręgu sądu okręgowego należą do prezesa sądu okręgowego, o ile z mocy ustawy, regulaminu lub też specjalnych zarządzeń nie należą do zgromadzenia ogólnego lub kolegjum administracyjnego, albo nie są zastrzeżone wyraźnie wyższej władzy.

W powyższym zakresie prezes sądu okręgowego jest władzą asygnującą.

Kierownicy sądów grodzkich winni wykonywać zlecenia prezesa sądu okręgowego, wydane w zakresie powyższych uprawnień, a dotyczące administracji danego sądu grodzkiego.

§  68.
Czynności administracji sądowej, w szczególności budżetowo-rachunkowe i gospodarcze, sądu apelacyjnego należą do kompetencji prezesa sądu apelacyjnego, który nadto w tej dziedzinie sprawuje nadzór nad prezesami sądów okręgowych i naczelnikami sądów grodzkich.
§  69.
Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości czynności w zakresie spraw budżetowo-rachunkowych i gospodarczych większych sądów grodzkich mogą być wyłączone z zakresu działania prezesa sądu okręgowego i przekazane naczelnikom sądów grodzkich, znajdujących się w siedzibie kasy skarbowej.

W tych wypadkach bezpośredni nadzór nad działalnością naczelnika sądu grodzkiego sprawuje prezes sądu okręgowego.

§  70.
Wnioski budżetowe w zakresie wydatków nadzwyczajnych i większych wydatków jednorazowych, mających charakter inwestycyjny, prezes sądu okręgowego i naczelnik sądu grodzkiego przedstawiają w drodze służbowej.
§  71.
Funkcje prezesa sądu okręgowego i apelacyjnego, wskazane w §§ 67 i 68, obejmują także istniejące przy tych sądach urzędy prokuratorskie, o ile nie są przekazane przełożonym rzeczonych urzędów.
§  72.
Prezes sądu okręgowego władny jest sędziom śledczym, urzędującym poza siedzibą sądu, wyznaczyć roczną kwotę ryczałtową na zaspokojenie potrzeb w zakresie materjałów pisarskich i innych rzeczowych.
§  73.
Zarządzenia administracyjne i wyjaśnienia władz wyższych, jak również własne, dotyczące sędziów i urzędników, kierownik sądu podaje im do wiadomości drogą doręczenia odpisów albo odpowiednich pism.

Okólniki własne prezesów sądów okręgowych, mające charakter ważniejszych zarządzeń lub wyjaśnień ogólnych, winny być przed podaniem do wiadomości sądów zatwierdzone przez prezesa sądu apelacyjnego, zaś takież okólniki prezesów sądów apelacyjnych - przez Ministra Sprawiedliwości.

§  74.
Do obowiązków prezesa sądu apelacyjnego i sądu okręgowego należy zarządzanie sprawami, dotyczącemi stanu służby sędziów i wszystkich innych osób, pracujących w odnośnych sądach.

Prezes sądu okręgowego prowadzi wykazy stanu służby osób, pracujących w sądach grodzkich.

§  75.
Wykazy stanu służby prowadzi się według osobnych przepisów.
§  76.
Do obowiązków kierownika sądu należy również zwierzchnie zarządzanie sprawami kasowemi, archiwalnemi, biurowością, korespondencją w rzeczach ogólnych, nie dotyczących wyłącznie poszczególnej sprawy toczącej się w sądzie, składanie ogólnych sprawozdań z działalności sądu i urzędników sądowych, podział pracy między sekretarzami, urzędnikami kancelaryjnymi i niższymi funkcjonairjuszami, oraz nadzór nad gmachami i lokalami sądowemu.
§  77.
Sprawozdania z działalności sądów i urzędów kierownicy sądów składają według przepisów i w terminach ustanowionych przez Ministra Sprawiedliwości.
§  78.
Prezesi sądów apelacyjnych i okręgowych winni składać sprawozdania z działalności zgromadzenia ogólnego i kolegjum administracyjnego według załączanych wzorów, a prezesi sądów apelacyjnych nadto sprawozdania z działalności sądów dyscyplinarnych (§ 274).
§  79.
Zarządzenia administracyjne kierownika sądu wciągane są do księgi, prowadzonej pod nazwą "Księga zarządzeń" według załączonego wzoru.