Rozdział 3 - Zgromadzenie ogólne. - Regulamin ogólny wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.104.934

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 1932 r.

Rozdział  III.

Zgromadzenie ogólne.

§  12.
Zgromadzenie ogólne pod przewodnictwem prezesa sądu składa się z wiceprezesów i sędziów, nie wyłączając sędziów śledczych i sędziów, pełniących swoje funkcje w wydziałach zamiejscowych (art. 3), oraz sędziów delegowanych z innego sądu (art. 105).

Sędziowie są obowiązani brać udział w zgromadzeniu ogólnem. Jeżeli sędzia na posiedzenie przybyć nie może, winien zastosować się do przepisu art. 122. Nieprzybycie sędziego stale czynnego poza siedzibą sądu okręgowego uważa się zawsze za usprawiedliwione.

Nie uczestniczą w zgromadzeniu ogólnem sędziowie delegowani do czynności w Ministerstwie Sprawiedliwości lub do innego sądu, dopóki trwa delegacja, jak również sędziowie, korzystający z wypoczynku albo zwolnienia od zajęć (art. 114 § 1). Przy obliczeniu quorum (art. 49 § 1) wszystkich tych sędziów nie bierze się w rachubę.

§  13.
Zgromadzenie ogólne zwołuje prezes sądu, który ustala również porządek dzienny posiedzenia.
§  14.
Wykaz spraw, wyznaczonych na posiedzenie zgromadzenia ogólnego (porządek dzienny), winien być zakomunikowany członkom jego oraz prokuratorowi, o ile możności na trzy dni przed posiedzeniem.

W wypadkach pilnych można od tego obowiązku odstąpić, w każdym jednak razie porządek dzienny winien być zakomunikowany najpóźniej w przeddzień posiedzenia.

Terminy przewidziane w ustępach poprzednich nie mają zastosowania do sędziów stale czynnych poza siedzibą sądu.

Uzupełnienie porządku dziennego może nastąpić na samem posiedzeniu, jeżeli zajdzie potrzeba i o ile nie nastręczają się trudności w natychmiastowem załatwieniu danej sprawy. Uzupełnienie porządku dziennego następuje za zgodą ogólnego zgromadzenia oraz prokuratora.

§  15.
Jeżeli na posiedzeniu zgromadzenia ogólnego ma zapaść orzeczenie, przewidziane w art. 102 § 2 lit. c), 108 lit. a) lub 110, należy porządek dzienny podać do wiadomości wszystkich członków zgromadzenia oraz prokuratora przynajmniej na siedem dni przed posiedzeniem, a termin posiedzenia wyznaczyć na taki czas, aby wszyscy sędziowie mogli w posiedzeniu uczestniczyć. W tych wypadkach postanowienia poprzedniego paragrafu nie mają zastosowania.
§  16.
Posiedzenia zgromadzenia ogólnego winny, w miarę możności, odbywać się w czasie, kiedy sędziowie nie są zajęci innemi sprawami, nie dającemi się odłożyć.
§  17.
Zgromadzenie ogólne sądu okręgowego rozpoznaje sprawy przekazane mu ustawami, a w szczególności:
1)
oznacza zakres czynności wydziałów tudzież stałe dnie posiedzeń każdego z tych wydziałów;
2)
wyznacza sędziów (oprócz prezesa i wiceprezesów) do poszczególnych wydziałów i oznacza kolejność zastępstw;
3)
wyznacza sędziów jednostkowych i ich zastępców oraz zastępców sędziów śledczych;
4)
wyznacza członków wydziałów zamiejscowych oraz ich zastępców z pośród swego grona i z pośród sędziów grodzkich;
5)
wyznacza sędziów i ich zastępców do sądu dla nieletnich;
6)
oznacza kolejność powoływania sędziów grodzkich do rozpoznawania spraw odwoławczych;
7)
wybiera corocznie w listopadzie dwóch członków kolegjum administracyjnego i dwóch ich zastępców;
8)
ustala corocznie w październiku na rok następny terminy roków sądów przysięgłych i wyznacza na nie odpowiednią liczbę sędziów i ich zastępców, podając to do wiadomości prezesowi sądu apelacyjnego;
9)
oznacza terminy stałych roków sądowych poza siedzibą sądu oraz wyznacza sędziów, którzy mają w nich uczestniczyć;
10)
orzeka o zgłoszeniu wniosku o przeniesienie sędziego okręgowego lub grodzkiego w stan spoczynku ze względu na interes wymiaru sprawiedliwości;
11)
rozstrzyga na żądanie prezesa o zezwoleniu sędziemu okręgowemu lub grodzkiemu na uboczne zajęcie;
12)
orzeka o potrzebie zwolnienia sędziego pokoju przed upływem czasu, na jaki był powołany;
13)
wybiera kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie w sądzie okręgowym;
14)
wydaje opinje w sprawach z zakresu administracji sądowej, przedstawionych przez prezesa;
15)
nadto rozpoznaje sprawy przekazane mu poszczególnemi ustawami.
§  18.
Zgromadzenie ogólne sądu apelacyjnego rozpoznaje sprawy przekazane mu ustawami, a w szczególności:
1)
oznacza zakres czynności wydziałów tudzież stałe dnie posiedzeń każdego z tych wydziałów;
2)
wyznacza sędziów (oprócz prezesa i wiceprezesów) do poszczególnych wydziałów i kolejność zastępstw;
3)
wyznacza zastępców sędziów śledczych do spraw wyjątkowego znaczenia;
4)
wybiera corocznie w listopadzie dwóch członków kolegjum administracyjnego oraz dwóch ich zastępców;
5)
orzeka o zgłoszeniu wniosku o przeniesienie sędziego apelacyjnego w stan spoczynku ze względu na interes wymiaru sprawiedliwości;
6)
orzeka na wniosek Ministra Sprawiedliwości o potrzebie przeniesienia sędziego okręgowego lub grodzkiego na inne stanowisko albo inne miejsce służbowe dla dobra wymiaru sprawiedliwości lub powagi stanowiska sędziowskiego, oraz - na wniosek Ministra Sprawiedliwości lub zgromadzenia ogólnego sądu okręgowego - w stan spoczynku w interesie wymiaru sprawiedliwości, to ostatnie większością trzech piątych obecnych;
7)
orzeka o potrzebie przeniesienia w stan spoczynku sędziego okręgowego lub grodzkiego w wypadkach, wskazanych w art. 108 lit. a) i w art. 110 lit. a), b);
8)
rozstrzyga na żądanie prezesa o zezwoleniu sędziemu apelacyjnemu na uboczne zajęcie;
9)
wybiera członków sądu dyscyplinarnego i ustala podział ich czynności;
10)
orzeka o potrzebie zwolnienia sędziego handlowego lub honorowego sędziego okręgowego przed upływem terminu, na jaki był powołany;
11)
wybiera kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie w sądzie apelacyjnym;
12)
wydaje opinje w sprawach z zakresu administracji sądowej, przedstawionych przez prezesa;
13)
nadto rozpoznaje sprawy przekazane mu poszczególnemi ustawami.
§  19.
Zgromadzenie ogólne może przekazać do załatwienia poszczególne sprawy lub pewne ich rodzaje kolegjum administracyjnemu, wszakże sprawy, dotyczące przeniesienia sędziów w stan spoczynku lub na inne stanowisko albo miejsce służbowe (art. 102 § 2 lit. c), art. 110), winny być w zasadzie załatwiane przez zgromadzenie ogólne; mogą one być przekazywane kolegjum administracyjnemu i przez nie podejmowane tylko w razie wyjątkowej konieczności.
§  20.
Przekazując kolegjum administracyjnemu do załatwiania pewne kategorje spraw, zgromadzenie ogólne jednocześnie oznacza, termin trwania tych uprawnień, który nie może być dłuższy niż rok jeden.

Jeżeli termin nie został oznaczony, rzeczone uprawnienia trwają rok, licząc od daty uchwały zgromadzenia.

§  21.
Posiedzenia zgromadzenia ogólnego odbywają się z udziałem prokuratora, przy drzwiach zamkniętych.
§  22.
Sprawy, rozpoznawane przez zgromadzenie ogólne, referuje prezes albo wyznaczony przez niego członek zgromadzenia.
§  23.
Po zareferowaniu sprawy, przewodniczący udziela głosu prokuratorowi.
§  24.
Po wysłuchaniu prokuratora, zgromadzenie ogólne przystępuje do narad, podczas których prokurator może zabierać głos, poczem następuje głosowanie; prokurator nie ma obowiązku opuszczenia zgromadzenia na czas głosowania.
§  25.
Głosowanie jest jawne, wszakże, o ile sprawa dotyczy wyboru kandydatów na stanowiska sędziowskie albo przeniesienia sędziego w stan spoczynku lub na inne miejsce służbowe, przewodniczący z własnej inicjatywy lub na wniosek choćby jednego członka zgromadzenia zarządza głosowanie zamkniętemi kartkami.

Żaden członek zgromadzenia nie ma prawa uchylić się od głosowania. Wszakże z przyczyn usprawiedliwionych może się wyłączyć od udziału w danej sprawie.

§  26.
Uchwały zgromadzenia ogólnego niezwłocznie po ich zapadnięciu przewodniczący albo referent sprawy wpisuje do "Dziennika posiedzeń zgromadzeń ogólnych", który jest prowadzony według załączonego wzoru.

W sprawach dotyczących podziału czynności, można poprzestać na stwierdzeniu, iż przedstawiony projekt został zatwierdzony, z zaznaczeniem ewentualnych zmian, projekt zaś podpisany przez przewodniczącego i protokułującego, oraz referenta, jeżeli nie był nim przewodniczący, dołączył do dziennika.

§  27.
Przed rozstrzygnięciem sprawy, zgromadzenie ogólne może zarządzić w razie potrzeby przeprowadzenie niezbędnych badań i dochodzeń przez kierowników właściwych sądów albo przez jednego ze swych członków; może również wezwać osoby zainteresowane celem ich wysłuchania.
§  28.
Z całego posiedzenia zgromadzenia ogólnego spisuje się jeden protokuł, który będzie zawierał: 1) datę posiedzenia, 2) wymienienie uczestniczących w posiedzeniu członków zgromadzenia oraz prokuratora i protokułującego, 3) wymienienie referentów w poszczególnych sprawach, 4) treść wniosków prokuratora, 5) wnioski członków zgromadzenia, zwłaszcza w sprawach wyboru kandydatów na stanowiska sędziowskie, 6) zdanie mniejszości, lecz tylko na wyraźne żądanie członków, którzy zostali przegłosowani, 7) czas rozpoczęcia i zamknięcia posiedzenia.

O niedoszłem do skutku z powodu braku quorum posiedzeniu również winien być spisany protokuł z wymienieniem spraw, które były wyznaczone na posiedzenie; odpis tego protokułu prezes sądu okręgowego przesyła prezesowi sądu apelacyjnego.

Protokuł dołącza się do dziennika posiedzeń.

§  29.
Protokuł spisuje pod kierunkiem przewodniczącego wyznaczony przez niego asesor sądowy, aplikant sądowy lub sekretarz sądowy.
§  30.
Dziennik posiedzenia podpisują przewodniczący, referenci poszczególnych spraw i protokułujący.
§  31.
Protokuł podpisują prezes i protokułujący.
§  32.
Dzienniki posiedzeń wraz z protokułami numeruje się i składa w porządku chronologicznym, a z końcem roku łączy się je w jedną księgę lub zeszyt.
§  33.
Prezes sądu wydaje zarządzenia i podejmuje wszelkie czynności, niezbędne celem wykonania uchwał zgromadzenia ogólnego.
§  34.
O zapadłych uchwałach zgromadzenia ogólnego sekretarz sądu czyni adnotacje w odnośnych aktach spraw, które były rozpoznawane, z powołaniem daty i numeru kolejnego dziennika.

Czyni również adnotację w wypadku, gdy sprawa została odroczona albo nie była rozstrzygnięta z powodu braku quorum.

§  35.
Uchwały i zarządzenia, dotyczące podziału czynności, prezes sądu komunikuje odnośnym sędziom na piśmie, a w razie potrzeby także urzędom prokuratorskim, urzędnikom sądowym i innym urzędom.
§  36.
O czasie odbywania stałych roków sądowych poza siedzibą sądu okręgowego prezes podaje do wiadomości miejscowej ludności drogą odpowiednich obwieszczeń.