Rozdział 2 - Wzajemne stosunki między sądami i z innemi władzami. - Regulamin ogólny wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.104.934

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 1932 r.

Rozdział  II.

Wzajemne stosunki między sądami i z innemi władzami.

§  6.
Sądy wyższe komunikują się z podległemi im sądami niższemi zapomocą poleceń, niższe zaś czynią wyższym przedstawienia.

Sędziom śledczym oraz komornikom sądy dają również polecenia.

§  7.
Sądy równorzędne komunikują się między sobą oraz z sądami niepodległemi im zapomocą odezw.

W ten sam sposób sądy komunikują się z urzędami prokuratorskiemi tudzież z władzami i urzędami administracyjnemi oraz wojskowemi; policji zaś, w granicach przewidzianych ustawami, dają polecenia.

§  8.
Z sądami zagranicznemi sądy komunikują się za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, oprócz wypadków, w których dopuszczane są stosunki bezpośrednie.
§  9.
Kierownicy sądów, w wypadkach przewidzianych ustawą, zwracają się do sędziów w formie poruczeń podwładnym zaś urzędnikom dają polecenia.

Kierownicy sądów wyższych zwracają się do sędziów, nie należących do ich sądów, za pośrednictwem kierownika właściwego sądu.

§  10.
Sędziowie wnoszą swoje żądania, przedstawienia, zażalenia i podania w sprawach osobistych w drodze służbowej, t. j. do kierownika sądu, do którego należą; następnie każdy kierownik sądu przedstawia sprawy te władzy właściwej do załatwienia za pośrednictwem swej władzy przełożonej.

Przepis powyższy ma odpowiednie zastosowanie do spraw własnych kierowników sądów.

§  11.
Jeżeli władza administracyjna odmawia lub zwleka z wykonaniem usprawiedliwionego przepisem prawa żądania władzy sądowej, ta zawiadamia o tem kierownika sądu, który stara się o usunięcie przeszkód bezpośrednio, a w razie potrzeby za pośrednictwem swych władz nadzorczych. Kierownik sądu grodzkiego zwraca się bezpośrednio tylko do władz pierwszej instancji. Do władz centralnych należy się zwracać zawsze w drodze służbowej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jeżeli żądanie skierowane było do urzędu prokuratorskiego, zawiadomić należy prokuratora wyższej instancji względnie Ministra Sprawiedliwości.