Rozdział 16 - Pieczęcie urzędowe. - Regulamin ogólny wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.104.934

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 1932 r.

Rozdział  XVI.

Pieczęcie urzędowe.

§  306.
Wszystkie sądy, kierownicy ich oraz sędziowie śledczy mają swoje pieczęcie urzędowe z wyobrażeniem orła państwowego i właściwym napisem, odpowiadające obowiązującym przepisom i zarządzeniom (rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 roku o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach-Dz. U. R. P. Nr. 115, poz. 980; rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 20 czerwca 1928 r. o pieczęciach urzędowych - Dz. U. R. P. Nr. 65, poz. 593).
§  307.
Kierownicy mniejszych sądów grodzkich, mających wraz z kierownikiem nie więcej niż pięciu sędziów, używają pieczęci sądu.
§  308.
Naczelnicy sądów grodzkich, jako przełożeni więzień, używają pieczęci, określonej w § 306 względnie w § 307.
§  309.
Dla użytku poszczególnych wydziałów (oddziałów) sądu, jak również urzędów hipotecznych (wydziałów hipotecznych) mogą być przeznaczone osobne egzemplarze pieczęci.
§  310.
Kontrolę wydanych do użytku pieczęci prowadzi kierownik sądu. Pieczęcie o jednakowej treści są odróżniane numerami rozpoznawczemi.
§  311.
Pieczęcie sądów przechowują właściwi kierownicy sekretariatów.

Pieczęcie winny być przechowywane pod zamknięciem, w sposób wyłączający możliwość jakichkolwiek nadużyć.

§  312.
Pieczęć wyciska się na wszelkich pismach, mających stanowić dowód lub mogących być dla strony podstawą do podjęcia jakiejkolwiek czynności prawnej, w korespondencji z władzami zagranicznemi oraz w innych wypadkach przewidzianych szczególnemi przepisami.
§  313.
Jeżeli pismo mieści się więcej niż na jednym arkuszu, arkusze winny być zeszyte, a końce nici lub sznura przytwierdzone do papieru pieczęcią lakową, lub też krążkiem papieru, na którym wyciska się pieczęć tuszem w ten sposób, aby tylko część jej znajdowała się na rzeczonym krążku.

Pozatem należy przy użyciu pieczęci stosować się, do szczególnych postanowień w tym przedmiocie.

Na pokwitowaniach, które wydaje biuro podawczo-wykonawcze (§ 176), pieczęci się nie wyciska.

§  314.
Pieczęcie należy zamawiać wyłącznie w mennicy państwowej, w drodze służbowej za pośrednictwem prezesa sądu apelacyjnego, o ile w poszczególnych wypadkach niema zwolnienia od tego obowiązku.

Zamówienia winny pochodzić od kierowników sądu.