Rozdział 15 - Urządzenia zewnętrzne. - Regulamin ogólny wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.104.934

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 1932 r.

Rozdział  XV.

Urządzenia zewnętrzne.

§  295.
Budynki, będące pomieszczeniem sądów i urzędów wymiaru sprawiedliwości, winny być nazewnątrz oznaczone tablicą z wizerunkiem herbu państwowego i nazwą sądu względnie urzędu. Kształt tablic określają osobne przepisy.

Jeżeli sąd mieści się w gmachu, dla którego linij architektonicznych przybicie tablicy nie byłoby stosowne, oznaczenie sądu może nastąpić w inny odpowiedni sposób za zezwoleniem Ministra Sprawiedliwości.

§  296.
Przy wejściu należy wywiesić napisy orjentacyjne, a w szczególności tablice, podające rozkład czynności, załatwianych w poszczególnych pomieszczeniach, ze wskazaniem numerów pokojów, a także, o ile tok czynności tego wymaga, z oznaczeniem godzin przyjęć lub załatwiania spraw.
§  297.
Jeżeli sąd lub urząd rozmieszczony jest w kilku budynkach, albo w budynku, mającym kilka wejść przeznaczonych dla wszystkich, należy tablice orjentacyjne umieścić przy każdem wejściu.
§  298.
W odpowiednich miejscach winny być umieszczone tablice do wywieszania obwieszczeń, których wymagają przepisy proceduralne.
§  299.
Wszystkie pomieszczenia winny być oznaczone liczbami porządkowemi i napisami, wskazującemu ich przeznaczenie, a na drzwiach wejściowych należy umieścić wykaz spraw, załatwianych w danym lokalu oraz listę pracujących w niem osób, mających styczność ze stronami, z wymienieniem stanowiska służbowego i zakresu czynności.
§  300.
W sekretariatach sądów okręgowych i grodzkich winny być wywieszone listy komorników, urzędujących w odnośnych okręgach sądowych, ze wskazaniem ich miejsca zamieszkania oraz zakresu działania.
§  301.
Sale, w których odbywają się rozprawy, powinny być do tego odpowiednio przystosowane, tudzież odznaczać się należytą schludnością i wzorowym porządkiem, a także odpowiedniem do potrzeb rozprawy sądowej urządzeniem.
§  302.
Część sali rozpraw przeznaczona jest na umieszczenie stołu sędziowskiego na podwyższeniu oraz na miejsca dla osób, uczestniczących w rozprawie, i jest oddzielona od pozostałej części, przeznaczonej dla osób postronnych.
§  303.
Na ścianie przy stole sędziowskim w miejscu poczesnem znajduje się wizerunek herbu państwowego, a na stole sędziowskim krucyfiks.

W miejscowościach, gdzie spodziewane jest składanie przysięgi przez osoby, wyznające religję mojżeszową, winna znajdować się w sądzie tora.

Jeżeli w danym sądzie spodziewane jest składanie przysięgi przez osoby innych wyznań, należy umieścić odpowiednie urządzenia, potrzebne do odebrania przysięgi od tych osób.

§  304.
Obok albo w pobliżu sali rozpraw powinno być oddzielne pomieszczenie dla świadków oraz oddzielne, odpowiednio zabezpieczone pomieszczenie dla oskarżonych, nie pozostających na wolności.
§  305.
Dla użytku adwokatów kierownik sądu może przeznaczyć oddzielny pokój, jeżeli warunki lokalne na to zezwalają.