Rozdział 14 - Nazwy sądów. - Regulamin ogólny wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.104.934

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 1932 r.

Rozdział  XIV.

Nazwy sądów.

§  290.
Sądy apelacyjne, okręgowe i grodzkie przybierają nazwy według swojej siedziby.

We wszystkich więc aktach należy używać formuły: "Sąd Apelacyjny w ........................",

(nazwa miejscowości)

"Sąd Okręgowy w ...............", - "Sąd Grodzki w ...................... ".

Wydziały zamiejscowe sądów okręgowych używają nazwy odnośnego sądu z dodatkiem "wydział zamiejscowy w ..............................".

Sądy dla nieletnich również winny mieć w nazwie uwzględniony zakres swojej działalności, nazwa więc takiego sądu będzie brzmiała: "Sąd Okręgowy w .............. - sąd dla nieletnich", a jeżeli sąd ten ma siedzibę poza siedzibą sadu okręgowego - ze wskazaniem siedziby sądu dla nieletnich.

§  291.
Nazwy powyższe winny być umieszczane na wszelkich pismach, wychodzących z sądu, z podaniem nadto, w miarę potrzeby, liczby porządkowej wydziału sądu i zakresu jego czynności, nprz. "Sąd Okręgowy w Warszawie wydział I cywilny".
§  292.
W napisach nazewnątrz gmachu mieszczącego sąd nie jest potrzebne wskazanie miejscowości; wyjątek dotyczy tylko wydziałów zamiejscowych i sądów dla nieletnich poza siedzibą sądu okręgowego, co do których w napisach należy zaznaczyć główną siedzibę sądu z dodaniem wyrazów "wydział zamiejscowy" względnie "sąd dla nieletnich".

Jeżeli sąd dla nieletnich mieści się w gmachu sądu okręgowego, oznaczenie sądu dla nieletnich umieszcza się w sposób przewidziany dla oznaczenia wydziałów.

Jeżeli poszczególne wydziały (oddziały) mieszczą się w osobnych gmachach, to dodać należy do nazwy sądu bliższe oznaczenie tej części sądu, która w danym gmachu się znajduje, nprz.: "Wydziały karne", "Wydziały II i III cywilne", "Wydział handlowy", "Wydział karny odwoławczy", "Oddziały karne"', "Oddziały cywilne miejskie", "Oddziały cywilne zamiejskie", "Oddziały II i III" i t. p.

§  293.
Jeżeli w jednej miejscowości jest kilka sądów grodzkich, do nazwy każdego należy dodać liczbę porządkową okręgu sądu grodzkiego (nprz. "Sąd Grodzki okręgu I w ........................"), albo też inne odróżnienie, wynikające z aktu prawnego, z którego mocy dany sąd został utworzony.
§  294.
W orzeczeniach i innych pismach sądowych także należy używać powyższych nazw, bez dodatków uzupełniających, jak "sąd, jako procesowy", "sąd, jako egzekucyjny" i t. p.