Rozdział 12 - Zamieszkanie i doręczenia w sprawach służbowych. - Regulamin ogólny wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.104.934

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 1932 r.

Rozdział  XII.

Zamieszkanie i doręczenia w sprawach służbowych.

§  277.
Sędzia przy objęciu stanowiska obowiązany jest podać kierownikowi sądu dokładny adres swego zamieszkania.

O każdej zmianie adresu winien zawiadomić tymże trybem niezwłocznie, a najpóźniej w ciągu trzech dni.

§  278.
Zezwolenia na zamieszkiwanie poza siedzibą sądu udziela po uprzedniem uzyskaniu zgody Ministra Sprawiedliwości: sędziemu grodzkiemu i sędziemu okręgowemu - prezes sądu okręgowego, sędziemu apelacyjnemu-prezes sądu apelacyjnego.
§  279.
Prezes sądu tylko z bardzo ważnych przyczyn może uzyskać od Ministra Sprawiedliwości zezwolenie na zamieszkiwanie poza siedzibą sądu.

Podania w tym przedmiocie należy składać w drodze służbowej.

§  280.
Sędzia, korzystający z wypoczynku lub zwolnienia od zajęć, winien zawiadamiać kierownika sądu o miejscu swego pobytu.
§  281.
Wszelkie zarządzenia i orzeczenia administracyjne w sprawach służbowych, jeżeli ustawa lub regulamin tego wymagają, winny być doręczane sędziom na piśmie za piśmiennem potwierdzeniem odbioru z oznaczeniem daty odbioru. Do spraw dyscyplinarnych mają w tym względzie zastosowanie osobne przepisy.
§  282.
Doręczenie winno być dokonane do rąk sędziego.

W mieszkaniu sędziego (§ 277) doręczenie może być dokonane do rąk jednego z dorosłych domowników.

Jeżeli się okaże, że sędzia nie przebywa pod wskazanym adresem swego zamieszkania (§ 277), albo jeżeli odmówiono przyjęcia pisma lub potwierdzenia jego odbioru, pismo, które ma być doręczone, składa się w miejscu urzędowania sędziego w sekretariacie sądu, z zaznaczeniem daty złożenia.

Przez złożenie w ten sposób pisma, doręczenie poczytują się za uskutecznione.

Jeżeli doręczenie ma być uskutecznione w czasie gdy sędzia korzysta z wypoczynku lub zwolnienia od zajęć pisma należy przesyłać pod wskazanym adresem pobytu (§ 280) listem poleconym za zwrotnem poświadczeniem odbioru.

W razie niedoręczenia, pismo składa się w sekretariacie sądowym. Za datę doręczenia uważa się w tych wypadkach datę doręczenia wskazaną w poświadczeniu odbioru, lub datę dnia następnego po upływie terminu wypoczynku lub zwolnienia od zajęć.

§  283.
Potwierdzenie z odbioru (dowody doręczenia, dowody złożenia w sekretariacie, zwrotne pocztowe poświadczenie odbioru) winny być przechowywane przez władzę, która doręczanie zarządziła.
§  284.
Zarządzenia i orzeczenia władzy wyższej instancji, komunikowane sędziom przez władzę niższej instancji, winny być doręczane w brzmieniu, podanem przez wyższą instancję, bez zmian w ich treści.

W zarządzeniach i orzeczeniach, które nie ulegają zaskarżeniu w toku instancyj administracyjnych, należy o tem uczynić wzmiankę. W innych wypadkach należy powołać tryb i termin zaskarżenia.

§  285.
Pisma w sprawach służbowych o charakterze osobistym przesyła się w listach zamkniętych.
§  286.
Przepisy niniejszego rozdziału mają odpowiednie zastosowanie do asesorów sądowych i aplikantów sądowych.

Do urzędników mają zastosowanie ogólne przepisy dotyczące urzędników państwowych.