Część 2 - POSTĘPOWANIA PRZED PREZYDENTEM KOMISJI MIESZANEJ W SPRAWACH OCHRONY MNIEJSZOŚCI. - Regulamin o postępowaniu Komisji Mieszanej dla Górnego Śląska.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.19.128

Akt utracił moc
Wersja od: 29 lipca 1929 r.

CZĘŚĆ  II.

POSTĘPOWANIA PRZED PREZYDENTEM KOMISJI MIESZANEJ W SPRAWACH OCHRONY MNIEJSZOŚCI.

Prezydent zobowiązany jest zająć stanowisko wobec każdego podania, dotyczącego ochrony mniejszości, zagwarantowanej Konwencją z dn. 15 maja 1922 i swe stanowisko przedstawić i uzasadnić w sprawozdaniu piśmiennem.

Urząd dla spraw mniejszości dla polskiego Górnego Śląska i urząd dla spraw mniejszości dla niemieckiego Górnego Śląska zobowiązane są skierować ze swojemi uwagami piśmiennemi do Prezydenta wniesione do nich, stosownie do art. 150 Konwencji, podania o ile im się nie uda załatwić sprawy w sposób zadawalający wnoszącego podanie. To przekazanie nastąpić winno najdalej w 45 dni po wpłynięciu podania do urzędu, dla spraw mniejszości.

1.
Prezydent donosi wnoszącym zażalenia na piśmie uwagi urzędu, dla spraw mniejszości, aby mogli ha nie piśmiennie odpowiedzieć. Replika i duplika odbywa się tylko wtenczas, gdy Prezydent to uzna za stosowne.
2.
Po wymianie pism zarządza Prezydent, jeżeli to uważa za potrzebne,- rozprawę ustną. Rozprawa ustna nie jest jawna. Przy rozprawie ustnej lub w związku z nią może Prezydent zażądać od urzędu dla spraw mniejszości i od wnoszącego zażalenia piśmiennych oświadczeń co do przez niego określonych punktów Prezydent może zawezwać na ustną rozprawę świadków i rzeczoznawców.

Reszta członków Komisji przyjmuje do wiadomości wszystkie akta i jest obecną przy rozprawie ustnej. Rozprawa ustna odbyć się może także wtenczas, gdy nie wszyscy czterej członkowie są obecni; obecnymi być jednak muszą przynajmniej jeden członek niemiecki i jeden polski.

1.
Prezydent będzie mógł zebrać wszelkie informacje, jakie mu się w danym wypadku wydadzą użyteczne i właściwe.
2.
Prezydent przeprowadza na mocy własnego postanowienia, albo na wniosek stron lub członków Komisji, wszelkie dowody, jakie uważa za potrzebne. Prezydent może zarządzić ekspertyzy, terminy lokalne i przesłuchanie świadków.

Prezydent może powierzyć przesłuchanie świadków Sekretarzowi Generalnemu lub innemu członkowi Sekretarjatu. W tym wypadku nie można od świadka odebrać przysięgi. Powtórne przesłuchanie przez Prezydenta może zawsze nastąpić, bądź to na zarządzenie Prezydenta samego, bądź też na żądanie jednego z członków Komisji Mieszanej lub jednej ze Stron.

1.
Po rozpatrzeniu sprawy i przyjęciu do wiadomości opinji reszty członków Komisji, zakomunikuje Prezydent urzędowi dla spraw mniejszości swój pogląd co do sposobu, w jaki sprawa może' być załatwiona zgodnie z postanowieniami Konwencji.
2.
Pogląd ten wskazać może załatwienie ostateczne, tymczasowe lub częściowe. Prezydent może również oświadczyć, że pogląd swój wyrazi dopiero po upływie pewnego terminu.
1.
Po otrzymaniu poglądu Prezydenta przez urząd dla spraw mniejszości, przekazuje go tenże właściwej władzy administracyjnej.
2.
W ciągu 20 dni zakomunikuje właściwa władza administracyjna urzędowi mniejszości o załatwieniu i o tem, czy i w jaki sposób uwzględniła w niem pogląd Prezydenta. Urząd dla spraw mniejszości zakomunikuje doniesienie to bezzwłocznie Prezydentowi i równocześnie osobom, które wniosły zażalenia, w jaki sposób właściwa władza administracyjna sprawę załatwiła.

Jeżeli nadzwyczajne powody nie będą przemawiały przeciwko temu, zakomunikuje Prezydent swój pogląd także osobom, które wniosły zażalenia.

Wnoszący zażalenia mogą się zwrócić do Rady Ligi Narodów, jeżeli ich załatwienie sprawy przez władzę administracyjna nie zadawalnia.

Pogląd Prezydenta doręczony zostanie w wygotowaniu podpisanem przez Prezydenta i sekretarza generalnego.

Następujące postanowienia części I będzie się odpowiednio stosowało art. 9, 10, 12 - 17, 21, 22, 25-32, 37

1 Art. 39 zmieniony przez oświadczenie rządowe z dnia 26 września 1928 r. (Dz.U.28.91.803) zmieniające nin. oświadczenie rządowe z dniem 30 października 1928 r.
2 Art. 42 zmieniony przez oświadczenie rządowe z dnia 23 czerwca 1929 r. (Dz.U.29.54.433) zmieniające nin. oświadczenie rządowe z dniem 29 lipca 1929 r.