Rozdział 1 - Organizacja Inwalidzkiego Sądu Administracyjnego. - Regulamin Inwalidzkiego Sądu Administracyjnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.38.263

Akt utracił moc
Wersja od: 29 maja 1935 r.

I.

Organizacja Inwalidzkiego Sądu Administracyjnego.

§  1.
Pierwszy Prezes Najwyższego Trybunału Administracyjnego sprawuje administrację Inwalidzkiego Sądu Administracyjnego, zwanego w dalszych przepisach regulaminu niniejszego "Sądem", wykonywa bezpośredni nadzór nad nim oraz reprezentuje go nazewnątrz.
§  2.
Pierwszy Prezes Najwyższego Trybunału Administracyjnego deleguje z pośród sędziów Najwyższego Trybunału Administracyjnego przewodniczącego uraz potrzebną liczbę sędziów Sądu w zasadzie na okres roczny od dnia 1 października do dnia 30 września następnego roku. Delegacja może być w każdej chwili odwołana.
§  3.
Prezes Rady Ministrów ustala na wniosek Pierwszego Prezesa Najwyższego Trybunału Administracyjnego w czasie do dnia 1 lipca każdego roku potrzebną na okres danego roku liczbę ławników w grupie urzędników i w grupie inwalidów.
§  4.
Ministrowie Skarbu oraz Opieki Społecznej przedstawiają Prezesowi Rady Ministrów w okresie do dnia 1 września każdego roku kandydatów na stanowiska ławników z pośród podległych sobie urzędników (pracowników kontraktowych) w liczbie przez niego ustalonej. Z pośród tych kandydatów Prezes Rady Ministrów po wysłuchaniu Pierwszego Prezesa Najwyższego Trybunału Administracyjnego powołuje ławników w liczbie, ustalonej przez siebie zgodnie z przepisem § 3.
§  5.
(1)
Kandydatów na stanowiska ławników w grupie inwalidów przedstawiają Ministrowi Opieki Społecznej przewidziane w art. 3 ust. (3) ustawy o Inwalidzkim Sądzie Administracyjnym stowarzyszenia inwalidów, w liczbie, określonej przez tego Ministra.
(2)
Listy kandydatów powinny być złożone w okresie do dnia 1 lipca każdego roku.
(3)
Minister Opieki Społecznej dokonywa w porozumieniu z Ministrem Skarbu z tych list wyboru kandydatów w liczbie, ustalonej w myśl przepisu § 3, i przedstawia Prezesowi Rady Ministrów wspólny wniosek obu Ministrów w okresie do dnia 1 września każdego roku.
§  6.
(1)
Powołanie ławników następuje na okres od dnia 1 października do dnia 30 września następnego roku.
(2)
W razie odwołania lub śmierci ławnika przed upływem jego kadencji Prezes Rady Ministrów powołuje na jego miejsce innego z odpowiedniej listy na czas do końca kadencji.
§  7.
Ławnicy otrzymują wynagrodzenie w kwocie 20 zł za każde posiedzenie.
§  8.
Ławnikom z grupy urzędników udziela urlopów właściwa władza po porozumieniu się z Pierwszym Prezesem Najwyższego Trybunału Administracyjnego.
§  9.
Przewodniczący Sądu wyznacza terminy posiedzeń Sądu, skład każdego posiedzenia, t. j. ławników oraz przewodniczącego, jeżeli sam nie przewodniczy na posiedzeniu, sędziego lub ławnika sprawozdawcę, ustala porządek dzienny każdego posiedzenia i rozdziela pracę między sędziów i ławników. Sędziów wyznacza na sprawozdawców tylko w przypadkach wyjątkowych.
§  10.
Posiedzenia kolegjum sędziowskiego są niejawne.
§  11.
Wniosek o odwołanie ławnika (art. 7 ust. (2) ustawy o Inwalidzkim Sądzie Administracyjnym) uchwala kolegjum sędziowskie po wysłuchaniu ławnika, jeżeli na wezwanie się stawi.
§  12.
Jeżeli kolegium sędziowskiemu zostało przekazane rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego, sprawozdawcą jest przewodniczący kolegjum orzekającego, które daną sprawę przekazało.
§  13.
Kolegium sędziowskie po rozstrzygnięciu zasadniczego zagadnienia prawnego ustala wykładnię prawną w postaci sformułowanej tezy.
§  14.
Jeżeli kolegjum sędziowskie zwróci się do Pierwszego Prezesa Najwyższego Trybunału Administracyjnego o przekazanie zagadnienia prawnego, budzącego poważne wątpliwości, kolegjum zwiększonemu Najwyższego Trybunału Administracyjnego, posiedzenie kolegjum zwiększonego zwołuje Pierwszy Prezes. W skład kolegjum zwiększonego powinni wchodzić w miarę możności wszyscy sędziowie, delegowani do Sądu.
§  15.
Ustaloną w myśl § 13 tezę lub w myśl art. 10 ust. (3) ustawy o Inwalidzkim Sądzie Administracyjnym zasadę prawną odbija się na oddzielnych kartkach, które doręcza się wszystkim sędziom Najwyższego Trybunału Administracyjnego oraz wszystkim ławnikom.
§  16.
(1)
Orzeczenia Sądu, zawierające rozstrzygnięcia zasadniczych zagadnień prawnych, ogłasza się w zbiorze wyroków Najwyższego Trybunału Administracyjnego.
(2)
Materjał do tego zbioru zbiera i opracowuje do druku komisja, przewidziana w § 70 Regulaminu Najwyższego Trybunału Administracyjnego (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 118, poz. 968).
§  17.
(1)
Pierwszy Prezes Najwyższego Trybunału Administracyjnego, po porozumieniu się z przewodniczącym Sądu, przydziela do niego urzędników Sekretarjatu Prawniczego Najwyższego Trybunału Administracyjnego oraz aplikantów sądowych.
(2)
Bezpośredni nadzór nad tymi urzędnikami i aplikantami sprawuje przewodniczący Sądu.
§  18.
Urzędnicy Sekretarjatu Prawniczego oraz aplikanci, pełniący funkcje protokolantów, przygotowują na dane posiedzenie niejawne, względnie rozprawę, potrzebny materjał, jak akta, książki z bibljoteki i t. p.
§  19.
Naczelnik Sekretarjatu Prawniczego Najwyższego Trybunału Administracyjnego prowadzi statystykę czynności Sądu na podstawie materjału, dostarczonego przez kancelarję sądowa oraz przez urzędników Sekretarjatu Prawniczego (aplikantów), przydzielonych do Sądu.
§  20.
Bliższe postanowienia co do sposobu załatwiania czynności pomocniczych i kancelaryjnych Sądu przez Sekretarjat Prawniczy oraz kancelarję sądową Najwyższego Trybunału Administracyjnego, jak również co do korzystania przez ławników z bibljoteki Najwyższego Trybunału Administracyjnego, zawiera instrukcja, którą wydaje Pierwszy Prezes Najwyższego Trybunału Administracyjnego.