Art. 50. - Regulamin Generalny Światowego Związku Pocztowego, Światowa Konwencja Pocztowa oraz Porozumienie dotyczące pocztowych usług płatniczych. Pekin.1999.09.15.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.123.1149

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2001 r.
Artykuł  50

1

Opłaty końcowe (koszty końcowe).

Postanowienia stosowane wobec strumieni poczty pochodzących z krajów uprzemysłowionych przeznaczonych do krajów rozwijających się

1.
Opłata
1.1
Opłata za przesyłki listowe, z wyjątkiem worków M, wynosi 3,427 SDR (DTS) za kilogram.
1.1.1
Opłaty końcowe (koszty końcowe) wynikające z zastosowania stawki podanej w ustępie 1 punkt 1 powiększa się o 7,5% z tytułu funduszu na finansowanie poprawy jakości usług w krajach rozwijających się.
1.2
Dla worków M przyjmuje się stawkę 0,653 SDR (DTS) za kilogram.
1.2.1
Worki M o masie mniejszej niż 5 kilogramów traktuje się dla celów ustalenia opłat końcowych (kosztów końcowych) jak worki ważące 5 kilogramów.
1.3
Administracja kraju przeznaczenia ma prawo pobierać dodatkową opłatę w wysokości 0,5 SDR (DTS) za przesyłkę z tytułu doręczenia przesyłek poleconych oraz 1 SDR (DTS) za przesyłkę z tytułu doręczenia przesyłek z podaną wartością.
2.
Mechanizm korekcyjny
2.1
Administracja kraju otrzymującego strumień przesyłek ponad 150 ton rocznie może uzyskać korektę stawki, jeżeli, w danej relacji, stwierdzi ona, że średnia liczba przesyłek zawartych w jednym kilogramie otrzymywanej poczty jest większa niż 21.
2.2
Korektę stawek przeprowadza się zgodnie z warunkami określonymi w Regulaminie poczty listowej.
3.
Poczta masowa
3.1
Administracje, które nie zezwalają na dostęp do warunków oferowanych w ich obrocie wewnętrznym, mogą żądać, za otrzymaną pocztę masową, opłaty w wysokości 0,14 SDR (DTS) za przesyłkę i 1 SDR (DTS) za kilogram.
3.2
Administracje, które zezwalają na dostęp do warunków oferowanych w ich obrocie wewnętrznym, mogą stosować wobec otrzymanej poczty masowej opłatę odpowiadającą taryfom wewnętrznym, powiększonym o 9%, oferowanym krajowym klientom za przesyłki tego rodzaju, bez możliwości przekroczenia stawek podanych w artykule 48 ustęp 2.