Art. 15. - Regulamin Generalny Światowego Związku Pocztowego, Światowa Konwencja Pocztowa oraz Porozumienie dotyczące pocztowych usług płatniczych. Pekin.1999.09.15.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.123.1149

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2001 r.
Artykuł  15

1

Przesyłki z podaną wartością

1.
Przesyłki priorytetowe i niepriorytetowe oraz listy zawierające papiery wartościowe, dokumenty lub przedmioty wartościowe, jak również paczki mogą być wymieniane z ubezpieczeniem zawartości na kwotę wartości zadeklarowaną przez nadawcę. Wymiana ta jest ograniczona do administracji pocztowych, które wyraziły zgodę na przyjmowanie takich przesyłek bądź we wzajemnym obrocie, bądź tylko w jednym kierunku.
2.
Kwota deklarowanej wartości jest w zasadzie nieograniczona. Każda administracja może w swoim zakresie ograniczyć deklarowaną wartość do kwoty, która nie może być niższa od kwoty ustalonej w Regulaminach. Jednakże limit deklarowanej wartości przyjęty w obrocie krajowym stosuje się tylko wtedy, gdy jest on równy lub wyższy od wysokości odszkodowania ustalonego za zaginięcie przesyłki poleconej lub paczki ważącej 1 kilogram. O maksymalnej kwocie wyrażonej w SDR (DTS) powiadamia się kraje członkowskie Związku.
3.
Opłatę za przesyłki z podaną wartością należy uiścić z góry. Składa się ona:
3.1
dla przesyłek listowych, z opłaty podstawowej, z opłaty stałej za polecenie przewidzianej w artykule 13 ustęp 2 oraz z opłaty ubezpieczeniowej;
3.2
dla paczek, z opłaty zasadniczej, z pobieranej fakultatywnie opłaty za wysłanie i ze zwykłej opłaty ubezpieczeniowej; dopłaty lotnicze i opłaty za usługi specjalne dodaje się ewentualnie do opłaty zasadniczej; opłata za wysłanie nie powinna przekroczyć opłaty za polecenie przesyłek listowych.
4.
Zamiast opłaty stałej za polecenie administracje pocztowe mogą pobierać odpowiednią opłatę stosowaną w ich obrocie krajowym lub, wyjątkowo, opłatę nieprzekraczającą wysokości ustalonej w Regulaminie poczty listowej.
5.
Maksymalna kwota opłaty ubezpieczeniowej ustalona jest w Regulaminach.
5.1
Dla przesyłek listowych opłatę tę pobiera się bez względu na kraj przeznaczenia, nawet w krajach, które przyjmują na siebie ryzyko związane z działaniem siły wyższej.
5.2
Dla paczek ewentualna opłata za ryzyko działania siły wyższej będzie ustalona w taki sposób, że ogólna suma złożona z tej opłaty i zwykłej opłaty za ubezpieczenie nie przekroczy maksymalnej kwoty opłaty ubezpieczenia.
6.
W przypadku konieczności zastosowania nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa, administracje mogą pobierać od nadawców lub adresatów, oprócz opłat, o których mowa w ustępach 3, 4 i 5, opłaty specjalne przewidziane w ich przepisach krajowych.
7.
Administracje pocztowe mają prawo świadczyć swym klientom usługę przesyłek z podaną wartością odpowiadającą specyfikacjom innym niż te określone w niniejszym artykule.