Rozdział 7 - Zawieszanie w czynnościach służbowych żołnierza - Regulamin dyscyplinarny Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.122.596

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1998 r.

Rozdział  7

Zawieszanie w czynnościach służbowych żołnierza

§  42.
1.
O zawieszeniu w czynnościach służbowych żołnierza, w wypadkach określonych w art. 52 ustawy, uprawniony przełożony orzeka w formie rozkazu.
2.
Orzeczenie powinno zawierać:
1)
oznaczenie przełożonego, który je wydaje,
2)
datę wydania,
3)
stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe żołnierza, którego orzeczenie dotyczy,
4)
uzasadnienie orzeczenia,
5)
pouczenie o prawie, w tym - trybie i terminie wniesienia odwołania,
6)
podpis przełożonego i pieczęć urzędową jednostki wojskowej.
3.
O treści orzeczenia zawiadamia zawieszonego w czynnościach służbowych żołnierza jego bezpośredni przełożony, wręczając mu jednocześnie za pokwitowaniem kopię orzeczenia. Oryginał orzeczenia dołącza się do akt personalnych żołnierza.
4.
Treść orzeczenia umieszcza się w rozkazie dziennym pododdziału (jednostki wojskowej).
§  43.
1.
Prawo zawieszenia w czynnościach służbowych żołnierza przysługuje przełożonym wobec podwładnych:
1)
dowódcy pułku - w stosunku do żołnierzy zajmujących stanowiska służbowe do stopnia etatowego majora (komandora podporucznika) włącznie,
2)
dowódcy brygady - w stosunku do żołnierzy zajmujących stanowiska służbowe do stopnia etatowego podpułkownika (komandora porucznika) włącznie,
3)
dowódcy okręgu wojskowego lub rodzaju Sił Zbrojnych - w stosunku do żołnierzy zajmujących stanowiska służbowe do stopnia etatowego pułkownika (komandora) włącznie,
4)
najwyższemu dowódcy - w stosunku do żołnierzy zajmujących stanowiska służbowe do stopnia etatowego generała broni (admirała) włącznie.
2.
Okres zawieszenia w czynnościach służbowych żołnierza rozpoczyna się od dnia faktycznego odsunięcia żołnierza od wykonywania zadań na zajmowanym stanowisku służbowym.
§  44.
W razie konieczności wydania orzeczenia o zawieszeniu w czynnościach służbowych żołnierza, w stosunku do którego przełożony nie ma uprawnień, kieruje on wniosek na piśmie o wydanie orzeczenia w tej sprawie do przełożonego uprawnionego do jego wydania.