Rozdział 6 - Tryb wymierzania kar dyscyplinarnych - Regulamin dyscyplinarny Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.122.596

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1998 r.

Rozdział  6

Tryb wymierzania kar dyscyplinarnych

§  37.
1.
Na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego, po wysłuchaniu obwinionego żołnierza i jego obrońcy, jeżeli został ustanowiony i wnosił o takie wysłuchanie, przełożony przy raporcie służbowym orzeka o:
1)
uniewinnieniu obwinionego, jeżeli przeprowadzone postępowanie nie potwierdziło stawianych mu zarzutów lub ujawnione w postępowaniu okoliczności nie dają dostatecznej podstawy do wydania innego orzeczenia,
2)
umorzeniu postępowania,
3)
uznaniu obwinionego winnym popełnienia zarzucanego mu czynu i wymierzeniu kary dyscyplinarnej,
4)
uznaniu obwinionego winnym popełnienia zarzucanego mu czynu, za który może być mu wymierzona kara dyscyplinarna, i odstąpieniu od jej wymierzenia, zwłaszcza w związku z przyjęciem poręczenia określonej grupy środowiskowej lub poręczenia osoby godnej zaufania, na okres od jednego do sześciu miesięcy.
2.
Orzeczenie, o którym mowa w ust. 1, powinno być wydane nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia otrzymania sprawozdania, o którym mowa w § 36. Orzeczenie umieszcza się w rozkazie dziennym pododdziału (jednostki wojskowej), doręcza ukaranemu żołnierzowi oraz ewidencjonuje w karcie kar żołnierza.
3.
Orzeczenie kary dyscyplinarnej upomnienia i nagany jest ostateczne.
§  38.
Jeżeli z wnioskiem o ukaranie wystąpił sąd lub prokurator wojskowy, wniosek ten jest wiążący dla przełożonego, który wymierza karę lub występuje z wnioskiem do przełożonego uprawnionego do jej wymierzenia.
§  39.
1.
Orzeczenie, o którym mowa w § 37 ust. 1, wydaje się w formie rozkazu.
2.
Orzeczenie powinno zawierać:
1)
oznaczenie przełożonego, który je wydaje,
2)
datę wydania,
3)
stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe żołnierza, którego orzeczenie dotyczy,
4)
określenie czynu przypisanego obwinionemu,
5)
rozstrzygnięcie w sprawie, wraz z uzasadnieniem,
6)
pouczenie o prawie, w tym - trybie i terminie wniesienia odwołania,
7)
podpis przełożonego i pieczęć urzędową jednostki wojskowej.
3.
Rozstrzygnięcie w sprawie, o którym mowa w ust. 2 pkt 5, powinno zawierać stwierdzenie winy i rodzaj wymierzonej kary dyscyplinarnej oraz termin, w jakim kara będzie wykonana, albo:
1)
uniewinnienie obwinionego,
2)
stwierdzenie winy i odstąpienie od wymierzenia kary ze wskazaniem przesłanki powodującej rezygnację z ukarania,
3)
stwierdzenie, że postępowanie umarza się, i wskazanie powodu jego umorzenia.
§  40.
1.
Przełożony, który rozstrzygnął sprawę, ogłasza orzeczenie obwinionemu żołnierzowi przy raporcie służbowym. Do raportu służbowego przedstawia obwinionego bezpośredni podwładny przyjmującego raport. W uzasadnionych wypadkach raport służbowy może się odbyć w obecności żołnierzy pododdziału. Przełożony nie może jednak wymierzać i ogłaszać kary dyscyplinarnej w obecności podwładnych karanego, niższych stanowiskiem służbowym oraz niższych stopniem wojskowym, jeżeli nie są przełożonymi żołnierza, któremu wymierzono karę.
2.
Na wniosek obwinionego przy raporcie służbowym może być obecny mąż zaufania.
§  41.
Jeżeli przełożony uzna, że należy wymierzyć obwinionemu żołnierzowi karę dyscyplinarną, do której wymierzenia nie jest uprawniony, przesyła materiały sprawy właściwemu przełożonemu z wnioskiem o wydanie orzeczenia o wymierzeniu określonej kary dyscyplinarnej.