Rozdział 3 - Zasady i tryb udzielania wyróżnień - Regulamin dyscyplinarny Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.122.596

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1998 r.

Rozdział  3

Zasady i tryb udzielania wyróżnień

§  8.
1.
Do udzielania żołnierzom wyróżnień, w wypadkach określonych w art. 7 ust. 1 ustawy, są uprawnieni:
1)
przełożeni od dowódcy drużyny wzwyż - do udzielania pochwały i pochwały w rozkazie,
2)
przełożeni od szefa kompanii - pomocnika dowódcy kompanii wzwyż - do udzielania krótkoterminowego urlopu,
3)
przełożeni od dowódcy pułku wzwyż - do udzielania nagrody rzeczowej lub pieniężnej, pisma pochwalnego ze zdjęciem żołnierza na tle rozwiniętego sztandaru jednostki lub bandery wojennej, listu gratulacyjnego, dyplomu uznania, nadania wyróżniającego tytułu i odznaki wzorowego żołnierza, wpisania nazwiska i zasług do kroniki jednostki albo do księgi zasłużonych, wyznaczenia na wyższe stanowisko służbowe i mianowania na kolejny stopień wojskowy,
4)
Minister Obrony Narodowej lub organ wojskowy przez niego upoważniony - do nagradzania bronią palną lub białą z dedykacją i nadawania medalu.
2.
Wyznaczania na wyższe stanowisko służbowe oraz mianowania na kolejny stopień wojskowy udzielają przełożeni wymienieni w ust. 1 pkt 3, stosownie do uprawnień określonych w odrębnych przepisach.
3.
Do wcześniejszego skreślenia poprzednio wymierzonej kary dyscyplinarnej są uprawnieni przełożeni, jeżeli skreśleniu w drodze wyróżnienia będzie podlegać kara dyscyplinarna wymierzona poprzednio przez tych przełożonych lub przełożonych im równorzędnych albo przełożonych niższego szczebla.
§  9.
Studentom szkół wyższych odbywającym zajęcia wojskowe w studium wojskowym w czasie trwania studiów mogą być udzielane następujące wyróżnienia:
1)
pochwała,
2)
pochwała w rozkazie,
3)
nagroda rzeczowa lub pieniężna.
§  10.
Jeżeli przełożony uzna, że żołnierz zasługuje na wyższe wyróżnienie niż wyróżnienie, którego może mu udzielić, występuje z wnioskiem do przełożonego uprawnionego do udzielenia tego wyróżnienia.
§  11.
Żołnierzowi należy umożliwić wykorzystanie krótkoterminowego urlopu nie później niż w ciągu miesiąca od dnia udzielenia mu wyróżnienia, a w uzasadnionych wypadkach - w ciągu dwóch miesięcy.
§  12.
1.
Do udzielania jednostkom i pododdziałom wojskowym wyróżnień, w wypadkach określonych w art. 7 ust. 3 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2, są uprawnieni:
1)
przełożeni od dowódcy batalionu wzwyż - do udzielania pochwały w rozkazie i dyplomu uznania,
2)
przełożeni od dowódcy pułku wzwyż - do nadania miana przodującego pododdziału (oddziału) lub innego zaszczytnego miana,
3)
dowódca okręgu wojskowego lub rodzaju Sił Zbrojnych - do udzielania nagrody rzeczowej lub pieniężnej i nadania medalu pamiątkowego.
2.
Dowódca nie może udzielić wyróżnienia pododdziałowi (oddziałowi) i związkowi taktycznemu, którym bezpośrednio dowodzi.
§  13.
Absolwentowi kończącemu szkołę wojskową z pierwszą lokatą przyznaje się nagrodę rzeczową.
§  14.
1.
Udzielone żołnierzowi wyróżnienie podlega ogłoszeniu w rozkazie, który podaje się do wiadomości żołnierzom jednostki lub pododdziału wojskowego albo innej jednostki organizacyjnej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w której wyróżniony pełni służbę.
2.
W rozkazie, o którym mowa w ust. 1, podaje się stopień wojskowy, imię i nazwisko wyróżnionego żołnierza, rodzaj wyróżnienia oraz krótki opis zasługi lub osiągnięcia, za które wyróżnienie zostało udzielone.
3.
Wszystkie udzielone żołnierzowi wyróżnienia podlegają zaewidencjonowaniu w karcie wyróżnień żołnierza.
4.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do udzielania wyróżnień jednostkom i pododdziałom wojskowym. Wyróżnienia te podlegają zaewidencjonowaniu w kronice jednostki wojskowej.