Rozdział 2 - Władza dyscyplinarna przełożonych - Regulamin dyscyplinarny Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.122.596

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1998 r.

Rozdział  2

Władza dyscyplinarna przełożonych

§  5.
1.
Władzę dyscyplinarną wobec podwładnych żołnierzy posiadają - zgodnie z ustawą - wszyscy przełożeni zajmujący stanowiska służbowe od dowódcy drużyny (równorzędnego) do najwyższego dowódcy w Siłach Zbrojnych.
2.
Najwyższy dowódca posiada - zgodnie z ustawą - władzę dyscyplinarną wobec podwładnych żołnierzy Sił Zbrojnych.
3.
Przełożonym, którzy dowodzą batalionami, dywizjonami i eskadrami, nie wchodzącymi w skład pułków lub brygad, albo kompaniami, bateriami i plutonami, nie wchodzącymi w skład batalionów lub dywizjonów, przysługuje władza dyscyplinarna o jeden szczebel wyższa, niż to wynika z zajmowanego stanowiska służbowego.
4.
Przepis ust. 3 stosuje się również do przełożonych, którzy dowodzą zgrupowaniami lub pododdziałami wojskowymi wykonującymi samodzielne zadania poza macierzystym oddziałem albo żołnierzami będącymi w podróży służbowej, z tym że podoficerowie młodsi posiadają wówczas władzę dyscyplinarną szefa kompanii - pomocnika dowódcy kompanii, a podoficerowie starsi i chorążowie - dowódcy kompanii.
5.
Żołnierz pozostający bez przydziału służbowego podlega władzy dyscyplinarnej przełożonego, w którego dyspozycji pozostaje.
6.
Żołnierz delegowany do wykonywania zadań służbowych poza macierzystą jednostką wojskową podlega władzy dyscyplinarnej przełożonych w miejscu wykonywania tych zadań.
7.
Student szkoły wyższej odbywający zajęcia wojskowe w studium wojskowym w czasie trwania studiów podlega władzy dyscyplinarnej kierownika studium wojskowego.
8.
Organy określone w rozporządzeniu wykonują władzę dyscyplinarną wobec żołnierzy Sił Zbrojnych, z wyjątkiem wypadków, w których odrębna ustawa zastrzega tę władzę innym organom.
§  6.
1.
Dowódca (komendant) szkoły wojskowej lub ośrodka szkolenia posiada władzę dyscyplinarną równą władzy przysługującej dowódcy pułku, chyba że jego stanowisko służbowe jest zaszeregowane do stopnia wojskowego wyższego od stopnia pułkownika (komandora).
2.
Zastępcy dowódców (komendantów) posiadają wobec podwładnych władzę dyscyplinarną o jeden szczebel niższą od swoich dowódców (komendantów).
§  7.
Władza dyscyplinarna przełożonych nie wymienionych w § 5 ust. 1-3 i § 6 ust. 1 odpowiada władzy dyscyplinarnej:
1)
w wypadku podoficerów - odpowiednio do posiadanego przez nich stopnia wojskowego:
a)
kaprala (mata) - dowódcy drużyny,
b)
starszego kaprala (starszego mata) - pomocnika dowódcy plutonu,
c)
dla pozostałych stopni wojskowych w korpusie podoficerów - szefa kompanii - pomocnika dowódcy kompanii;
2)
w wypadku chorążych - dowódcy plutonu;
3)
w wypadku oficerów - odpowiednio do stopnia wojskowego, do którego zostali zaszeregowani na zajmowanym stanowisku służbowym:
a)
podporucznika i porucznika (podporucznika marynarki i porucznika marynarki) - dowódcy plutonu,
b)
kapitana (kapitana marynarki) - dowódcy kompanii,
c)
majora i podpułkownika (komandora podporucznika i komandora porucznika) - dowódcy batalionu,
d)
pułkownika (komandora) - dowódcy brygady,
e)
generała brygady (kontradmirała) - dowódcy dywizji,
f)
generała dywizji (wiceadmirała) dowódcy korpusu,
g)
generała broni (admirała) - dowódcy okręgu wojskowego.