Rozdział 10 - Zasady i tryb uchylania kar dyscyplinarnych oraz likwidacji ich skutków - Regulamin dyscyplinarny Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.122.596

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1998 r.

Rozdział  10

Zasady i tryb uchylania kar dyscyplinarnych oraz likwidacji ich skutków

§  54.
1.
Uchylenie wymierzonej kary dyscyplinarnej, w wypadkach określonych w art. 29 ust. 1 ustawy, następuje na wniosek ukaranego, jego przełożonego lub z urzędu.
2.
Decyzję o uchyleniu wymierzonej kary dyscyplinarnej podejmuje przełożony, który karę tę wymierzył, lub jego przełożeni, którzy mogą:
1)
zmienić orzeczenie o ukaraniu i uniewinnić ukaranego,
2)
zmienić orzeczenie i wymierzyć karę łagodniejszą lub odstąpić od wymierzenia kary,
3)
uchylić orzeczenie o ukaraniu i przekazać sprawę do rozpatrzenia właściwemu przełożonemu lub innemu właściwemu organowi,
4)
uchylić orzeczenie i umorzyć postępowanie.
§  55.
Minister Obrony Narodowej może uchylić żołnierzowi każdą wymierzoną karę dyscyplinarną z urzędu lub na wniosek tego żołnierza. Z wnioskiem w tej sprawie może również wystąpić przełożony ukaranego żołnierza o uprawnieniach dyscyplinarnych co najmniej dowódcy pułku, z zachowaniem drogi służbowej.
§  56.
1.
W razie uchylenia kary dyscyplinarnej ulegają likwidacji również skutki jej wykonania.
2.
Jeżeli uchylając dotychczasową karę dyscyplinarną przełożony wymierza karę łagodniejszą, to określa sposób zaliczenia kary wymierzonej poprzednio na poczet kary nowej.
3.
W razie wydania orzeczenia o uniewinnieniu żołnierza lub o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego, przełożony, który wydał to orzeczenie, określa sposób zrekompensowania szkody poniesionej w następstwie wykonania wymierzonej kary.
§  57.
O uchyleniu kary dyscyplinarnej niezwłocznie zawiadamia się przełożonego, który karę tę wymierzył, ukaranego żołnierza i osoby, którym fakt ten podano do wiadomości.
§  58.
W razie uchylenia kar dyscyplinarnych:
1)
ostrzeżenia o niepełnej przydatności na zajmowanym stanowisku służbowym i ostrzeżenia o niepełnej przydatności do zawodowej służby wojskowej - przełożony może udzielić żołnierzowi zwolnienia od wykonywania obowiązków służbowych na czas określony;
2)
zakazu opuszczania miejsca zakwaterowania przez czas określony oraz aresztu - przełożony udziela żołnierzowi zwolnienia od wykonywania obowiązków służbowych:
a)
w wypadku zakazu opuszczania miejsca zakwaterowania - w liczbie dni odpowiadającej połowie okresu odbytej przez żołnierza kary,
b)
w wypadku kary aresztu - w liczbie dni odpowiadającej okresowi odbytej przez żołnierza kary;
3)
wydalenia ze służby wojskowej pełnionej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego - przełożony na wniosek żołnierza przywraca go do tej służby i umożliwia kontynuowanie nauki w szkole wojskowej, w miarę możliwości wraz z żołnierzami, z którymi pozostawał w służbie przed ukaraniem.
§  59.
W razie uchylenia kary dyscyplinarnej, o której mowa w § 58 pkt 3, żołnierzowi przywróconemu do służby przysługują wszystkie świadczenia, poza dodatkowymi świadczeniami pieniężnymi, jakie otrzymałby z tytułu pełnienia tej służby, gdyby nie został ukarany.