Rozdział 5 - Postępowanie odwoławcze - Regulamin dyscyplinarny funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.135.634

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lutego 2000 r.

Rozdział  5

Postępowanie odwoławcze

§  36.
1.
Zażalenie na orzeczenie o wymierzeniu kary dyscyplinarnej wnosi się do właściwego sądu dyscyplinarnego w terminie 7 dni od dnia doręczenia orzeczenia.
2.
W razie wymierzenia kary dyscyplinarnej zakazu opuszczania miejsca zakwaterowania, termin do wniesienia zażalenia wynosi 3 dni.
3.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem przełożonego, który wydał zaskarżone orzeczenie.
§  37.
Wniesienie zażalenia wstrzymuje wykonanie orzeczenia, z wyjątkiem kary, o której mowa w art. 126 ust. 3 ustawy.
§  38.
1.
Jeżeli orzeczenie zostało zaskarżone jedynie na korzyść obwinionego, przełożony, który je wydał, może uwzględnić zażalenie, powiadamiając o tym wyższego przełożonego; w razie nieuwzględnienia zażalenia, przekazuje je niezwłocznie, wraz z materiałami postępowania dyscyplinarnego, właściwemu sądowi dyscyplinarnemu.
2.
W razie wniesienia zażalenia przez obwinionego oraz przez wyższego przełożonego, przewodniczący sądu dyscyplinarnego doręcza im odpisy zażaleń.
3.
W zażaleniu należy podać, czego domaga się strona skarżąca.
§  39. 2
W toku postępowania przed sądem dyscyplinarnym obrońca ma prawo w szczególności do:
1)
zaznajamiania się z materiałami postępowania dyscyplinarnego i odwoławczego,
2)
zadawania pytań osobom przesłuchiwanym i składania wniosków dowodowych,
3)
wnoszenia zażaleń na zarządzenia wydane w toku postępowania.
§  40.
1.
W razie wniesienia zażalenia na korzyść obwinionego, oskarżycielem w postępowaniu przez sądem dyscyplinarnym jest funkcjonariusz wyznaczony przez przełożonego, który wydał zaskarżone orzeczenie.
2.
W razie wniesienia zażalenia na niekorzyść obwinionego, oskarżycielem w postępowaniu przed sądem dyscyplinarnym jest funkcjonariusz wyznaczony przez wyższego przełożonego.
3. 3
Przepisy § 12 i 39 stosuje się odpowiednio do osób, o których mowa w ust. 1 i 2.
§  41.
Sąd dyscyplinarny orzeka po przeprowadzeniu rozprawy, rozpoznając sprawę w granicach zażalenia.
§  42.
Sąd dyscyplinarny w uzasadnionych przypadkach przeprowadza postępowanie dowodowe co do istoty sprawy, a w szczególności może zarządzić przeprowadzenie dowodu bezpośrednio na rozprawie; przepis § 13 stosuje się odpowiednio.
§  43.
1.
Sąd dyscyplinarny może orzec na niekorzyść obwinionego tylko wtedy, gdy zażalenie wniesiono na jego niekorzyść, i tylko w granicach zażalenia.
2.
Zażalenie wniesione na niekorzyść obwinionego może spowodować orzeczenie także na jego korzyść.
§  44.
1.
Przewodniczący sądu dyscyplinarnego po stwierdzeniu, że zażalenie zostało wniesione przez osobę uprawnioną i w terminie, wyznacza skład orzekający i kieruje sprawę na posiedzenie.
2.
Przewodniczący sądu dyscyplinarnego odmawia przyjęcia zażalenia, jeżeli zostało wniesione po terminie lub przez osobę nieuprawnioną albo jest niedopuszczalne z mocy ustawy; na zarządzenie przewodniczącego stronom przysługuje zażalenie. W celu rozpatrzenia zażalenia przewodniczący sądu dyscyplinarnego wyznacza skład orzekający, który rozstrzyga o przyjęciu lub odmowie przyjęcia zażalenia na orzeczenie dyscyplinarne.
3.
Przewodniczący sądu dyscyplinarnego może przywrócić obwinionemu termin do wniesienia zażalenia, jeżeli obwiniony uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło wskutek nie zawinionej przez niego przeszkody.
4.
Wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia składa się, wraz z zażaleniem, w trybie określonym w § 36 ust. 1.
§  45.
Na posiedzeniu skład orzekający wydaje postanowienie o rozpoznaniu zażalenia na rozprawie, wyznaczając jednocześnie jej termin, rozstrzyga o konieczności wezwania świadków lub dopuszczeniu innych dowodów, w tym może zażądać nadesłania akt osobowych obwinionego.
§  46.
1.
Rozprawa powinna odbyć się w jednostce organizacyjnej, w której obwiniony pełni służbę, a w przypadku, o którym mowa w § 25 ust. 1, w Centralnym Zarządzie - w terminie 14 dni od dnia wpływu zażalenia do sądu dyscyplinarnego.
2.
Niestawiennictwo stron prawidłowo powiadomionych nie wstrzymuje rozpoznania sprawy, o czym należy pouczyć strony.
§  47.
1.
Przewodniczący składu orzekającego kieruje rozprawą i czuwa nad jej prawidłowym przebiegiem, bacząc, aby zostały wyjaśnione wszystkie istotne okoliczności sprawy, w miarę możliwości w ciągu jednej rozprawy.
2.
Przewodniczący składu orzekającego w szczególności: otwiera, prowadzi i odracza rozprawę, zarządza przerwy w rozprawie, udziela głosu stronom, a także ogłasza orzeczenie sądu dyscyplinarnego.
3.
Na zarządzenie przewodniczącego składu orzekającego stronom przysługuje zażalenie, gdy rozporządzenie tak stanowi. Na postanowienie sądu dyscyplinarnego, wydane na skutek zaskarżenia zarządzenia, zażalenie nie przysługuje.
§  48.
1.
Przewód sądowy rozpoczyna ustne sprawozdanie, w którym przewodniczący składu orzekającego lub wyznaczony przez niego członek składu orzekającego przedstawia stan sprawy, a w szczególności treść zaskarżonego orzeczenia oraz zarzuty i wnioski podniesione w zażaleniu, jak również kwestie wymagające rozstrzygnięcia z urzędu.
2.
Przed przystąpieniem do przesłuchania świadka lub biegłego przewodniczący składu orzekającego uprzedza o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Świadka przesłuchuje się w czasie nieobecności tych świadków, którzy nie złożyli jeszcze zeznań.
3.
Strony mogą zadawać świadkom pytania i składać wnioski o przeprowadzenie dowodów; przepis § 16 stosuje się odpowiednio.
4.
Na zarządzenie przewodniczącego w przedmiocie oddalenia wniosku dowodowego stronom przysługuje zażalenie do składu orzekającego.
5.
Po zakończeniu postępowania dowodowego, przewodniczący składu orzekającego udziela głosu stronom.
§  49.
1.
Z przebiegu rozprawy sporządza się protokół przez protokolanta wyznaczonego przez przewodniczącego składu orzekającego. Protokół powinien zawierać w szczególności:
1)
oznaczenie czynności, jej czasu i miejsca oraz osób w niej uczestniczących,
2)
przebieg rozprawy oraz oświadczenia i wnioski uczestników,
3)
wydane w toku rozprawy postanowienia i zarządzenia,
4)
w miarę potrzeby, stwierdzenie innych okoliczności dotyczących przebiegu rozprawy.
2.
Protokół podpisują przewodniczący składu orzekającego i protokolant.
§  50.
1.
Po zamknięciu przewodu sądowego przewodniczący udziela głosu stronom. Po wysłuchaniu przemówień sąd dyscyplinarny niezwłocznie przystępuje do narady nad orzeczeniem.
2.
Przebieg narady i głosowanie nad orzeczeniem są tajne.
3.
Z przebiegu narady i głosowania nie sporządza się protokołu.
4.
Naradą i głosowaniem kieruje przewodniczący.
§  51.
1.
Orzeczenie zapada większością głosów.
2.
Orzeczenie podpisują wszyscy członkowie składu orzekającego, nie wyłączając przegłosowanego.
3.
Podpisując orzeczenie, członek składu orzekającego ma prawo zaznaczyć na orzeczeniu swoje zdanie odrębne.
§  52.
1.
Sąd dyscyplinarny, po rozpoznaniu sprawy i naradzie, orzeka o:
1)
utrzymaniu orzeczenia w mocy,
2)
zmianie orzeczenia albo
3)
uchyleniu orzeczenia i skierowaniu sprawy do ponownego rozpoznania przez przełożonego, z jednoczesnym wytknięciem uchybień.
2.
Jeśli pozwalają na to zebrane dowody, sąd dyscyplinarny zmienia zaskarżone orzeczenie, orzekając odmiennie co do istoty, lub uchyla je i umarza postępowanie; w innych przypadkach uchyla orzeczenie i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania przez przełożonego.
§  53.
Przełożony, któremu przekazano sprawę do ponownego rozpoznania, może zarządzić uzupełnienie postępowania dyscyplinarnego.
§  54. 4
 
1.
Orzeczenie sądu dyscyplinarnego powinno zawierać:
1)
oznaczenie sądu dyscyplinarnego, który je wydał, oraz członków składu orzekającego i oskarżyciela,
2)
datę i miejsce wydania orzeczenia,
3)
stopień, imię, nazwisko i stanowisko służbowe obwinionego,
4)
treść zaskarżonego orzeczenia,
5)
rozstrzygnięcie sądu dyscyplinarnego,
6)
uzasadnienie faktyczne i prawne,
7)
pouczenie o prawie wniesienia skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego,
8)
podpisy członków składu orzekającego i pieczęć sądu dyscyplinarnego.
2.
W terminie 7 dni od dnia wydania orzeczenia przewodniczący sądu dyscyplinarnego doręcza odpis orzeczenia stronom oraz - celem wykonania -właściwemu przełożonemu.
3.
Wyższy przełożony niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia doręczenia mu orzeczenia sądu dyscyplinarnego, przesyła odpis tego orzeczenia, drogą służbową, Ministrowi Sprawiedliwości.
4.
Wyższy przełożony, wysyłając skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego, przesyła jednocześnie jej odpis, drogą służbową, Ministrowi Sprawiedliwości.
2 § 39 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 lutego 2000 r. (Dz.U.00.9.128) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lutego 2000 r.
3 § 40 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 lutego 2000 r. (Dz.U.00.9.128) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lutego 2000 r.
4 § 54 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 1 lutego 2000 r. (Dz.U.00.9.128) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lutego 2000 r.