Rozdział 9 - Przepisy szczególne w sprawach o świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego. - Regulamin czynności okręgowych sądów pracy i ubezpieczeń społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.5.30

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lutego 1975 r.

Rozdział  9

Przepisy szczególne w sprawach o świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego.

§  93.
Uznając potrzebę przeprowadzenia dowodu na okoliczności związane z inwalidztwem, uszczerbkiem na zdrowiu lub stanem zdrowia będącym podstawą przyznania zwiększonego zasiłku rodzinnego, przewodniczący posiedzenia zbada uprzednio, czy akta sprawy zawierają właściwą dla danego rodzaju sprawy dokumentację dotyczącą leczenia, uzyskiwanych zarobków i charakteru zatrudnienia, a w razie stwierdzenia braku takiej dokumentacji zarządzi jej uzyskanie lub uzupełnienie.
§  94.
W sprawach, w których kwestią sporną jest data lub okres powstania inwalidztwa, sąd podejmie w razie potrzeby kroki zmierzające do uzyskania dokumentacji pochodzącej z okresu, na który ma być ustalona data lub okres powstania inwalidztwa.
§  95.
1.
W postanowieniu o dokonaniu czynności wyjaśniających połączonych z przeprowadzeniem dowodu z opinii biegłego lekarza należy ściśle określić, do jakich faktów, a w razie potrzeby także dowodów, biegły powinien się ustosunkować.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do dowodu z zeznań świadka.
§  96.
Opinia w sprawie dotyczącej inwalidztwa powinna być wydana łącznie przez co najmniej dwóch biegłych lekarzy w zasadzie z udziałem lekarza internisty albo stosownie do art. 290 Kpc.
§  97.
W razie gdy biegli lekarze zajmują odmienne stanowiska co do wyników badań i oceny stanu zdrowia badanego, każdy z biegłych składa odrębną szczegółowo uzasadnioną opinię.
§  98.
1.
Jeżeli opinia biegłych lekarzy została złożona przed rozprawą, odpis opinii doręcza się niezwłocznie stronom z pouczeniem o celowości zgłoszenia ewentualnych uwag jeszcze przed rozprawą.
2.
Jeżeli strony biorące udział w przeprowadzeniu dowodu z opinii biegłych lekarzy przez sędziego wyznaczonego lub sąd wezwany albo w czynnościach wyjaśniających połączonych z przeprowadzeniem takiego dowodu zgłoszą uwagi co do treści złożonej opinii, sędzia wyznaczony lub sąd wezwany powinien, stosownie do potrzeby, zażądać od biegłych wyjaśnienia lub uzupełnienia opinii. Jeżeli jednak niezwłoczne uzupełnienie opinii nie byłoby możliwe, sąd wyznacza biegłym w tym celu stosowny termin.